Kardelen çiçeğinin büyüleyici hikayesi, anlamları ve özellikleri

Kardelen çiçeği, umudun ve gücün en romantik sembolü o! Efsanelerde, şiirlerde şarkılarda onun adı ve hikayesi var. İşte bu nadide özelliklere sahip çiçekle ilgili bilgileri keşfedin. Kardelen çiçeği nerede yetişir? Ne zaman açar, anlamı nedir?

01 Aralık 2021, Çarşamba 16:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
KARDELEN ÇİÇEĞİ

KARDELEN ÇİÇEĞİ

Narin kardelen çiçeği, karlar altından bembeyaz güçlü yapraklarını gösterdiğinde, doğanın mucizelerinden birine tanıklık etmiş olursunuz.

Bembeyaz taç yaprakları, boynu bükük romantik duruşu ve karların altından kendini gösteren güçlü yapısı ona tarih boyunca önemli anlamlar yüklenmesine neden olmuştur.

Kardelen çiçeği özelliklerinin yanı sıra dilden dile dolaşan kardelen çiçeğinin hikayesiyle merak uyandırıyor.

İşte kardelen çiçeği, anlamları, özellikleri ve hikayesi...

KARDELEN ÇİÇEĞİNİN ANLAMI

KARDELEN ÇİÇEĞİNİN ANLAMI

Kardelen çiçeğinin bilimsel adı Galanthus nivalis'tir . Bu çiçek adı, Yunancadan gelen iki kelimenin birleşimidir. Galanthus , Yunanca "süt" kelimesine çevrilirken, nivalis "kar gibi" anlamına gelir.

Kardelen çiçeği, ismi gibi karların arasında göründüğünde bu yeni umutların işaretidir çünkü aslında karların bittiğini ve baharın geldiğini gösterir.

Kardelen çiçekleri derin anlamlar taşır. Genellikle bir bahar çiçeği olarak yeniden doğuşun ve hayattaki zorlukların üstesinden gelme yeteneğinin sembolü olarak görülür. 

İşte kardelen çiçeğinin sembolik anlamları...

KARDELEN ÇİÇEĞİNİN SEMBOLİK ANLAMLARI

KARDELEN ÇİÇEĞİNİN SEMBOLİK ANLAMLARI

Belli bir çiçeğin anlamı ciddiye alınmalıdır, çünkü ondan öğrenebileceğimiz çok şey var. Bazen bir çiçeğin anlamı, çevremizdeki doğayı daha iyi tanımamıza ve dünyanın güzelliğiyle daha uyumlu olmamıza yardımcı olabilir.

 • Yeniden doğuş

Küçük ve kırılgan Kardelen çiçeği, yeniden doğuşun ve hayattaki engellerin üstesinden gelmenin bir sembolüdür. Bu nazik çiçek, ancak aklımıza koyduğumuz takdirde hayatta harika şeyler yapabileceğimizin bir hatırlatıcısı olarak doğada öne çıkıyor. Hedeflerimize gerçekten inanıyorsak, bizi durdurabilecek veya düşürebilecek hiçbir şey yoktur. Bize gelecek olan tek başarı budur ve biz bir fark yaratabileceğimizi gösterir.

 • Umut

Kardelen çiçeği, umudun ve geleceğiniz için mücadele etmenin sembolüdür. Bu küçük çiçek bize ve onu hediye ettiğimiz insanlara tünelin sonunda her zaman umut ve ışık olduğunu hatırlatır. Hayallerinden asla vazgeçmemelisin çünkü sadece umudundan vazgeçmeyenler hayatta fark yaratabilir.

 • Masumiyet

Masumiyet ve saflık, esas olarak renginden dolayı beyaz Kardelen ile bağlantılıdır. Bu nazik çiçek, kendiniz olmayı ve doğanıza sadık kalmayı sembolize eder. Başkalarına ne kadar küçük veya anlamsız görünseniz de, bu hayattaki sınırınız olmamalıdır. Her birimiz, özellikle sevdiklerimize şefkat ve sevgi gösterebiliriz.

 • Empati ve şefkat

Kardelen çiçeği aynı zamanda birine sempati ve şefkat sembolüdür. Bu küçük çiçek, birine değer verdiğinizi ve bu kişinin her zaman teselli ve destek için bakabileceği biri olduğunu söylemenin mükemmel bir yoludur. Kardelen çiçekleri, sevdiğimiz insanlara bakmamızı ve bize en çok ihtiyaç duydukları anlarda onları asla yarı yolda bırakmamamızı hatırlatmak için oradalar.


KARDELEN ÇİÇEĞİ ÖZELLİKLERİ

KARDELEN ÇİÇEĞİ ÖZELLİKLERİ

 • Kardelen, nergis zambağı ailesinin bir parçası olan çok yıllık bir bitkidir . 
 • Kardelen çiçeği maksimum 10 ila 15 cm yüksekliğe ulaşır. 
 •  Kardelenler, başını yere doğru sarkan küçük bir beyaz çiçek üretir. 
 • Çiçek açıldığında, üç dış yaprakla kaplı üç iç yaprağı vardır. 
 • Kardelen zamanla yavaş yavaş bahçenizin diğer alanlarına yayılacaktır. 
Kardelen tüm hayvanlar ve insanlar için zehirli olduğunu bilmek önemlidir. Bu nedenle çocukların veya evcil hayvanların yanında kullanmayınız. İyi haber şu ki, geyik ve vahşi yaşam onu ​​yalnız bırakıyor.


Kardelen çiçeği ne zaman açar?

Kardelenler, baharın güzel ve narin bir başlangıcıdır. Yerde hala kar varken, Şubat-Mart ayları arasında sık sık çiçek açarlar. Kardelen, ilkbaharda açan ilk çiçeklerden biridir.  İlkbahar ekinoksundan önce veya Mart ayının sonundaki ilkbahar ekinoksuna denk gelen bahar çiçeklerinin ilkidir 

Çiçeğin başı donma sıcaklıklarında çöker ve havalar ısındığında yeniden açar.

Kardelen çiçeği nerede yetişir?

Başlangıçta İngiltere'ye özgü bir kır çiçeği olduğuna inanılan kardelen, aslında Avrupa ve Orta Doğu'ya özgüdür . Romalılar tarafından İngiltere'ye getirildi. Amaryllidaceae familyasındaki yaklaşık 20 bitki türünden oluşan küçük bir cinstir.

Türkiye'de ilk kardelen türü1874 yılında İzmir'de dağlık bölgelerinde görülmüştür.

Daha çok dağlık alanlarda yetişir. Ülkemizde anadolu ve kuzey bölgelerde sıklıkla kendini gösterir.
KARDELEN ÇİÇEĞİ HİKAYESİ

KARDELEN ÇİÇEĞİ HİKAYESİ

Kardelen çiçeği ile ilgili birçok farklı kültürde birbirinden ilginç efsaneler vardır.

 • Kardelen çiçeğinin bir efsanesi cennet bahçesiyle ilgilidir. Cennet Bahçesi efsanesine göre, kardelen çiçeği, Tanrı onu Cennet Bahçesi'nden kovduğunda gözyaşları döken Havva'ya bağlandı. Bir melek onu umutsuzluğunda teselli etmek için bir kar tanesi aldı ve Havva'yı neşelendirmek için Dünya'ya fırlattı. Kar tanesi parçalandıkça yeni başlangıçların ve umudun sembolü oldu.
 • Alman efsanesi, Tanrı'nın her yıl çiçeklerin renklerini toplamak için karı yarattığını iddia eder. Ancak bazı çiçekler renklerinden vazgeçmeyi reddetti. Kardelen çiçeğinin yanına kar geldiğinde, bir teklifte bulundu. Kardelen çiçeğine, baharın gelişini duyurmak için her yıl ilk kez çiçek açma ayrıcalığı verilecekti, ancak bu ayrıcalığa karşılık renginden vazgeçmek zorunda kaldı. 
 • Bir Moldova efsanesi, Lady Spring ve Winter Witch arasındaki kavgayı anlatır; Ayrıntılar, savaşın bir noktasında Lady Spring'in parmağını kestiğini gösteriyor. Kan damlası karı eritti ve bir kardelen çiçeği büyüdü. Saf beyaz çiçek, Lady's Spring'in Kış Cadısı'na karşı kazandığı zaferin bir işaretiydi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Elektrikli ısıtıcı nasıl seçilir?