Kardeşinin organlarını öperek teslim etti

Kardeşinin organlarını öperek teslim etti

Kalp krizi geçiren ve sonrasında beyin ölümü gerçekleşen Hacı Durdu Uzunlu'nun (46) böbrekleri ve karaciğeri, ailesi tarafından bağışlandı. Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde 2 saat süren operasyonla alınan Uzunlu'nun organlarının bulunduğu muhafaza kutusunu öpen ağabeyi Selçuk Uzunlu "Güle güle kardeşim" diyerek gözyaşı döktü

24 Şubat 2016, Çarşamba 15:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çiftçilik yapan Hacı Durdu Uzunlu, geçen cumartesi günü rahatsızlanınca yakınları tarafından Kahramamaraş'taki Göksun Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahalesinde kalp krizi geçirdiği belirlenen Uzunlu, Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. Uzunlu’nun, yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürerken dün gece saatlerinde beyin ölümü gerçekleşince hastanenin Organ Nakil Koordinatörü Dr. Mehmet Ali Düzkale’nin girişimleriyle aile, organları bağışlama kararı aldı.

Uzunlu’nun karaciğeri ve böbrekleri Gaziantep Sanko Üniversitesi’nden gelen Prof Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu başkanlığındaki uzman ekipler tarafından yaklaşık 2 saat süren operasyonla alındı.

KARDEŞİNİN ORGANLARINI ÖPÜP VEDALAŞTI

Yaşamını yitiren Hacı Durdu Uzunlu’nun ağabeyi Selçuk Uzunlu, ameliyathane önünde sağlık görevlilerinden teslim aldığı organların bulunduğu muhafaza kutularını araçlara kadar kendisi taşıdı. Selçuk Uzunlu, organları araca koyarken kutuyu öpüp "Güle güle kardeşim" diyerek gözyaşı döktü. Selçuk Uzunlu, 6 yıl önce yeğeni Erdem Uzunlu için 3 yıl boyunca organ bağışı beklediklerini ifade ederek şunları söyledi:

"Kardeşim ani bir kalp krizi geçirdi. Bizim de böyle bir olay daha önce başımıza gelmişti. Yeğenim için 6 yıl önce organ beklemiştik. Organ bağışına duyarlı olmak için elimizden geldiği kadar çaba sarf ettik. Kardeşimin de beyin ölümü gerçekleştikten sonra hiç tereddütsüz organ bekleyen hastaların sağlıklarına kavuşmaları için organları bağışlama kararı aldık. Aynı kararı biz de çok bekledik. Kardeşimin de birilerine can vermesi için kardeşlerim ve akrabalarımla birlikte karar verdik. Kardeşimin organlarını severek taşıdım çünkü karşı taraftaki insanlara çabuk yetişsin diye taşıdım. Şu anda dünyanın en mutlu insanıyım; kardeşim 2-3 kişiye can verecek."

Araçlara konulan organlardan karaciğer Malatya İnönü Üniversitesi’ne, böbrekler ise Gaziantep Sanko Üniversitesi’ne Hastanesi’ne gönderildi.

Mücahit YOLCU/KAHRAMANMARAŞ, (DHA)

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cinsel ilişki sonrası yapılmaması gerekenler