Karıncalara zarar vermeden evinizden uzak tutmanın püf noktaları

Özellikle yaz aylarının gelmesiyle evlerdeki karınca sayısı artmaya başladı. Evdeki karıncalardan kurtulmak istiyoruz ama onları yok etmeye de kıyamıyoruz. Peki, karıncalara zarar vermeden onları evden uzaklaştırmanın bir yolu yok mu? İşte karıncalara zarar vermeden evden uzak tutmanın püf noktaları...

30 Haziran 2018, Cumartesi 14:59 Son Güncelleme:
A A

Karıncalardan kurtulmak doğal yöntemler ve biraz dikkat ile düşündüğünüzden kolay...

Çöpleri sık sık atın!

Kirli bulaşıkları lavaboda biriktirmeyin!

Yemekleri masada yemeye özen gösterin.

Mutfağınızı düzenli temizleyin Mutfağınızı düzenli olarak temizlemeye özen gösterin ve yiyecek dolu kapların ağzını açık bırakmayın. Ayrıca nemli ortamı seven karıncaları uzak tutmak için tezgâh ve yerleri temiz ve kuru tutun.

Tarçın

Tarçın

Karıncalar kokuya duyarlıdırlar. Hepimizin mutfağımızda severek kullandığı tarçın, karıncaların rahatsız olduğu bir baharattır. Bunun için toz tarçın, çubuk tarçın veya tarçın yağı kullanabilirsiniz.

Tarçın yağı veya toz tarçını karıncaların evinize girdiği yolun üstüne dökerek onları kaçırabilirsiniz. Toz tarçını veya tarçın yağını suyla karıştırarak karıncaların geçtiği yollara uygulayabilirsiniz.

Ya da pencere kenarı gibi karıncaların geldiği yerlere çubuk tarçın bırakabilirsiniz.

Kahve telvesi

Kahve telvesi

Afiyetle içtiğiniz türk kahvesinin telvesini karıncaların geçtiği yerlere uygularsanız, karıncaların evinizi ziyaret etmeyi bıraktığını göreceksiniz.

Acı biber

Acı biber

Acı biber, kokusu sayesinde yine karıncaları evinizden uzak tutabilir. Bir tencerenin içerisine su ve acı biber ekleyerek kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra acı biberin keskin aromasını içerisine hapseden su, ılık bir kıvama geldiği zaman karıncaların geçtiği yolları bu karışımla temizleyin.

Sirke

Sirke

Karıncalar geldikleri yollara koku bırakırlar. Eğer ki bu yolu temiz tutarsanız karıncaların geri dönmek için bıraktıkları artıkları temizlemiş olursunuz. Böylece geri dönmekte zorlanırlar. Karıncaların en çok nefret ettiği şeylerden biri olan sirkeyi, limon ve suyla karıştırarak bir sprey şişesine boşaltın. Karıncaları görmekten en çok şikâyet ettiğiniz yerlere uygulayın.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Metabolizmayı yavaşlatan 5 hata