Karkamış Sınır Kapısı kapatıldı

Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısında bulunan Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerabulus İlçesi'nde, muhalifler ile El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) mensupları arasında çıkan çatışmalar nedeniyle Karkamış Gümrük Kapası geçici olarak geçişlere kapatıldı

07 Ocak 2014, Salı 21:04
A A
Karkamış Sınır Kapısı kapatıldı

Karkamış’ın karşısında bulunan Suriye’nin Cerabulus İlçesi’nde, İslam Cephesi ile IŞİD mensupları arasında dün çatışma çıktı. İlçenin kontrolünü ele geçirmek için süren çatışmalar, bugün de artarak devam etti.

Yoğun patlama ve silah seslerinin duyulduğu Cerabulus’taki çatışmalar, Karkamış’ta tedirginliğe yol açtı. Yetkililer, güvenlik gerekçesiyle Suriye’ye açılan Karkamış Sınır Kapısı’nı geçici süreliğine geçişlere kapatıldığını duyurdu.

Güvenlik güçleri ise sınır hattında önlemlerini arttırdı.

MUHALİFLER ARKADAŞLARINA DESTEK İÇİN GELDİ

Karkamış’ın karşısında bulunan Suriye’nin Cerabulus İlçesi’nde, çatışmalar artarak devam ediyor. Cerabulus’taki çatışmalar nedeniyle İslam Cephesi’ne mensup 6 muhalif, Karkamış’a geldi. Askeri üniformalı kişiler, Cerabulus’taki arkadaşlarıyla görüşerek, çatışmalar hakkında bilgiler aldı. İslam Cephesi mensubu Ali Mahmut, şuan bölgedeki çatışmaların devam ettiğini çatışmalarda El Kaide örgütünün Cerabulus’taki cezaevinde bulunan 250’ye yakın mahkumu esir aldığını öne sürdü.

Mahmut, "Şuan bölgedeki arkadaşlarımızla irtibat halindeyiz, onların bize anlattıklarına göre El Kaide örgütünü ablukaya almışlar. Ama ellerindeki rehinler nedeniyle şimdilik fazla bir şey yapamıyorlar" dedi. Bölgede çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu belirten Mustafa Şebi ise "Çatışmaların artması üzerine Özgür Suriye Ordusu bölgeye takviye ekip yönlendirdi. Halen devam eden çatışmalardan dolayı ölü ve yaralılar var. Bölgede ciddi manada ekmek ve su sıkıntısı çekiliyor.

Bizler şimdi buradayız, ama imkanımız olursa hemen Suriye tarafına geçmeyi ve oradaki arkadaşlarımıza yardım etmeyi düşünüyoruz" diye konuştu. İsminin açıklanmasını istemeyen İslam Cephesi mensubu bir kişide, Halep’e bağlı Cerabulus İlçesi’nde, Özgür Suriye Ordusu mensupları ve El Kaide örgütü arasındaki çatışmaların devam ettiğini, çatışmaların sonunda bölgenin tekrar alınması için mücadele edildiğini söyledi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...