Karlov’un katili Mert Altıntaş’ın nasıl öldürüldüğü açıklandı

Karlov’un katili Mert Altıntaş’ın nasıl öldürüldüğü açıklandı

Büyükelçi Andrey Karlov’un katili Mevlüt Mert Altıntaş’ın nasıl öldürüldüğü açıklandı

21 Aralık 2016, Çarşamba 13:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Büyükelçi Andrey Karlov’un katili Mevlüt Mert Altıntaş, ateşi sürdürünce öldürüldü.

Biri kasığından tam 4 defa vuruldu. Ateşi sürdürünce bu kez de boynundan vuruldu.


10 soruda Rus Büyükelçisi Karlov'a düzenlenen suikast...


NTV'nin haberine göre Büyükelçi Andrey Karlov'a vurulduktan 44 dakika sonra müdahale edilebildi. Saldırganın üzerinde 3 şarjörde 60 mermi tespit edildi.

Mevlüt Mert Altıntaş'ın 4 kez bacağından vurulduğu teslim olayınca öldürüldüğü ifade edildi.


Rusya Büyükelçisi suikastinin yeni görüntüleri ortaya çıktı


Karlov'un, Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesiyle ilgili saldırgan Altıntaş'ın bağlantılarını ortaya çıkaracağı tahmin edilen cep telefonu incelemeye alındı. Telefonda 4 ayrı şifre tespit edildi.  Saldırganın şifresi kırılamayan telefonunun Rusya'ya gönderileceği belirtildi.


Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov'un vurulma anı

 

TÜRKİYE 120 KİŞİLİK EKİP GÖREVLENDİRDİ


Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin süreci Türk yetkililer ile yürütmek üzere Rusya'dan gelen heyet, Ankara Emniyet Müdürlüğünde yetkililerle görüştü.  Rus heyet, güne Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat şubelerini ziyaret ederek başladı. Söğütözü'ndeki emniyet binasına saat 10.30'da gelen heyet, 2 saat 15 dakika süreyle Türk muhataplarıyla bilgi alışverişinde bulundu. Öte yandan, silahlı saldırı soruşturması için Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesinde Terörle Mücadele ve İstihbarat şubelerinde görevli 120 kişilik ekibin görevlendirildiği öğrenildi. Aralarında tercümanların da bulunduğu heyet, hafta boyunca çalışmalarını sürdürecek.


İşte öldürülen Rus elçinin muayene tutanağı

 

17-25 ARALIK’TAN SONRA FETÖ’DEN UZAKLAŞTI


Saldıran Altıntaş’ın geçmişini incelemeye alan savcılık, saldırıda FETÖ bağlantısı olup olmadığını araştırıyor. Altıntaş’ı polis olması konusunda yönlendiren kişinin gözaltında bulunan dayısı Hasan F. olduğu, Hasan F.’nin de daha önce FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındığı ve mahkemece serbest bırakıldığı belirlendi. Ayrıca polis okuluna girişte, Altıntaş’a FETÖ bağlantısı olduğu gerekçesiyle meslekten men edilen kişilerin yardım ettiği ortaya çıktı. Polis okulunda yakın ilişki kurduğu kişilerden bazılarının da FETÖ soruşturmasında gözaltına alındığı belirtildi; ancak Altıntaş’ın tam olarak örgütle organik bir ilişkisi tespit edilemedi. 17-25 Aralık’tan sonra FETÖ’den uzaklaştığı ve farklı dini grupların sohbetlerine de gittiği belirlenen Altıntaş’ın, FETÖ ile bağlantısının tam olarak ne olduğu soruşturma sonunda ortaya çıkacak.

SALDIRIDAN ÖNCE DUŞ ALIP TEMİZLİK YAPMIŞ


Altıntaş’ın olaydan sonra yapılan üst aramasında, biri tabancada olmak üzere 4 şarjör bulundu. 70’e yakın kurşun sıktığı belirlenen saldırganın, 14 Aralık’ta rezervasyon yaptırdığı otele olay günü giriş yaptığı belirlendi. Önce Yenimahalle’de bulunan bir hastaneye giderek, rapor alan Altıntaş’ın daha sonra emniyete gittiği ve buradan da olaydan birkaç saat önce otele gittiği anlaşıldı. Otele girerken spor kıyafetli olduğu tespit edilen Altıntaş’ın, takım elbiseyi de saldırıdan 3 gün önce satın aldığı ortaya çıktı. Üzerinden 155 TL çıkan Altıntaş’ın, saldırıdan önce duş aldığı, kişisel temizlik yaptığı ve traş olduğu anlaşıldı.

METRO SALDIRISINI SORUŞTURAN POLİS AMİRİ DE HEYETTE


Soruşturmayı yürüten savcılık yetkilileri, yapılan her işlemin kamera ile kayıt altına alındığı ve Rus heyetle paylaşıldığını belirtti. Adli Tıp’taki işlemlerin de Rus heyetle birlikte yapıldığı ve gözaltına alınanların ifadelerine Rus heyetten polislerin de girdiği belirtildi. Olay yerindeki incelemelerin ardından hiçbir şeye dokunulmadığı ve Rus heyetin incelemesinin ardından delillerin kaldırıldığı söylendi. Ayrıca olay yeri krokisinin de heyete verildiği ve yeni gelişmelerin de paylaşılmaya devam edileceği belirtildi. Rus heyet içerisinde bulunan bir polis amirinin, 2010’da Moskova’da metroya yönelik düzenlenen bombalı saldırının soruşturmasını yürüten kişi olduğu da öğrenildi.
Savcılık yetkilileri, saldırgana ait telefonun şifresinin çözülmesi ve HTS kayıtlarının tespiti için çalışmaların sürdüğünü, şu ana kadar 11 kişinin gözaltına alındığını ve soruşturmanın gidişatına göre gözaltı sayısının değişebileceği belirtti.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mehmet Ceyhan'dan koronavirüs aşıyla ilgili flaş açıklama: Kötü niyettir