Karşılama töreni soruşturması sürüyor

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Kandil ve Mahmur'dan gelen 34 kişilik grubu karşılama töreniyle ilgili başlattığı soruşturma sürdürülüyor

19 Kasım 2009, Perşembe 13:27
A A

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, karşılama töreniyle ilgili Emniyet Müdürlüğünden istenen görüntü dökümü çözümlerindeki incelemesini tamamladı. Savcılık, karşılama töreninde konuşan kapatılan DEP’in eski milletvekili Hatip Dicle’nin ifadesine başvurdu.

Avukatı Feride Laçin ile savcılıkta ifade veren Dicle, karşılama töreninde konuşma yaptığını belirterek, suç işleme kastı bulunmadığını söyledi. Dicle, 1 Eylül Dünya Barış Günü ve Mezopotamya Sosyal Formu’nun düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmalardan dolayı da ifade verdi.

KANDİL GRUBU İFADEYE ÇAĞRILDI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının karşılama töreniyle ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında, Irak’ın kuzeyindeki terör örgütü PKK’nın Kandil kampından Türkiye’ye gelen grupta yer alan ve karşılama töreninde konuşan kişilerin ifadelerine başvurmak üzere adreslerine tebligat gönderdiği bildirildi.

Irak’ın Kandil ve Mahmur kamplarından 19 Ekim'de gelen 4’ü çocuk 34 kişiden 29’u savcılık, 5’i Silopi Sulh Ceza Mahkemesi'nce serbest bırakılmıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.