Kartal saldırırsa Kanarya zorlanır

Beşiktaş mutlak hücumu düşünmeli. Bilica'sız ve yorgun Lugano'lu Fener'e böyle sorun yaşatır. Ölü toplar ise derbinin kaderini belirler

21 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
A A

Beşiktaş savunma ağırlıklı futbol oynuyor. Ama buna rağmen rakibe çok boş alan bırakıyor, fazla pozisyon veriyor. Çok adamla savunma yapan takımların, bu düşüncenin getirmiş olduğu hücum zenginliği olmayan az atak yapıp, az pozisyon üreten, izleyenlere keyif vermeyen bir görüntü içinde olması doğal. Beşiktaş büyük takım. Büyük takım kendi sistemiyle oynar. Rakibine de bunu kabul ettirir. Sadece birkaç ekstra maçta küçük rötüşlar yapabilir. Bu maç da onlardan biri. Alex’e boş alan bırakmamak, yakın olmak. Kazım’a ikili sıkıştırma yapmak. Ölü toplarda fazla geri kaçmamak, adam paylaşımını iyi ve doğru seçmek gibi. Beşiktaş için önemli olan rakibin ne yaptığı değil de kendisinin ne yaptığı olmalıdır.

KARTAL HÜCUM YAPMALI

Trabzonspor, Beşiktaş maçında çok pozisyona girdi, atamadı. Beşiktaş attığı ilk şutta golü buldu. Yani rakip atamadı, Beşiktaş kazandı. Fenerbahçe sezon başından bu yana uyarladığı sisteme sadık, disiplinli ve de çok sabırlı oynuyor. Bireysel yetenekleri üst düzeyde oyuncuları var. Eğer Beşiktaş, Trabzonspor maçında verdiği pozisyonları bu maçta da verirse bu futbolcular bu fırsatları kaçırmaz, gol yapar. Bu da Beşiktaş’ın planlarını alt-üst eder. Beşiktaş kazanmak için daha çok hücum etmek zorunda.

Fenerbahçe savunmasında sorun var gibi gözüküyor. Bilica’nın cezasının devam etmesi, Dünya Kupası play-off maçları için Güney Amerika’ya giden Lugano’nun yorgun dönecek olması Sarı- Lacivertliler’in defansının göbeği için soru işareti. Beşiktaş, rakibinin bu zafiyetinden faydalanmak isteyecektir. Ancak Siyah- Beyazlılar’ın hücum yapması şart. Aksi halde Fenerbahçe’nin defansındaki sorun ortaya çıkmaz. Maçı kazanmaya yönelik baskılı, istekli, bol pozisyona giren görüntüyle muhteşem taraftar desteğini de arkasına alır. Bu da işini kolaylaştırır.

Ölü toplardaki beceri bu maçın kader pozisyonları olacaktır. Alex ve oynarsa Tello’nun kullandığı toplara dikkat. Maçın önemli iki oyuncusunun Fenerbahçe’den Kazım, Beşiktaş’tan Rüştü olacağını düşünüyorum. Futbol adına her türlü güzelliğin yansıtıldığı oynayanın, oynatanın, yönetenin, izleyenin keyif hayalinin bu maçta son bulmasını diliyorum.

SAMET AYBABA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.