Kaş neden dökülür? Dökülen kaşlar nasıl tedavi edilir?

Tıpkı saçlarımız gibi, kaşlarımız da incelebilir ve büyümeyi durdurabilir. Kaş dökülmesinin ardında yatan birçok neden olabilir. Peki kaş dökülmesi nasıl tedavi edilir? Kaş dökülmesi nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında merak edilenleri derledik. /ÖZEL

08 Kasım 2021, Pazartesi 09:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
KAŞLAR NEDEN DÖKÜLÜR?

KAŞLAR NEDEN DÖKÜLÜR?

Healthline uzmanlarına göre, kaşlarınızın dökülmesinin altında birçok sebep yatıyor olabilir. Enfeksiyon, cildin durumu, hormonal değişiklikler ya da aşırı aktif bir bağışıklık sistemi, kaşların dökülmesine ve incelmesine neden olabilir. Tüm bunların yanı sıra beslenme eksiklikleri, fiziksel travmalar ya da stres de kaşların dökülmesine neden olabilir. Uzman bir doktora görünerek kaş dökülmenizin nedenini kesin olarak belirlemeniz, tedavinizden de daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Şimdi gelin kaş dökülmesinin potansiyel nedenlerine bir göz atalım. 

SAÇKIRAN (ALOPESİ AREATA)

SAÇKIRAN (ALOPESİ AREATA)

Halk arasında saçkıran olarak bilinen alopesi areata otoimmün bir hastalıktır. Yani bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla kendi vücudunuzun bir bölümünü düşman olarak tanır ve ona saldırır. Alopesi areata ise saçların çıktığı, saç üretimini yavaşlatan veya durduran saç köklerini hedefler. Birkaç çeşidi vardır:

 • Alopesi areata, rastgele saç dökülmesine neden olur
 • Alopecia universalis tüm saçların tamamen dökülmesine neden olur
 • Frontal fibrozan alopesi, saç dökülmesi ve kaş kaybı ile birlikte kafa derisinde yaralara neden olur

Alopesi ayrıca el ve ayak tırnaklarını da etkileyebilir. Hastalık aktif olmadığında saçlar tekrar uzayabilir.

BESİN EKSİKLİKLERİ

BESİN EKSİKLİKLERİ

İnsan vücudu birçok besine ihtiyaç duyar. Bunların bazıları saç uzamasını etkiler ve eksikliklerinde saç ve kaş dökülmesine neden olabilir. A vitamini veya çinko eksikliği, hücresel büyümeyi yavaşlatabilir ve sebum (yağ) üretimini engelleyebilir. Dökülmeye neden olan diğer vitamin ve mineraller şunlar:

 • Biotin
 • C vitamini
 • Demir
 • E, B12 ve D vitaminleri
 • Sistein
 • Omega-3 yağlı asitlerİ

EGZAMA (ATOPİK DERMATİT)

EGZAMA (ATOPİK DERMATİT)

Egzama, ciltte kaşıntı, kızarıklık ve tahrişe neden olan bir tür iltihaplanmadır. Aşırı duyarlı bir bağışıklık sistemi tarafından tetiklenir ve bir kerelik ya da kronik bir durum olabilir. Kıl folikülleri deriye gömülü olduğundan, egzama büyümelerini engelleyebilir.

SEDEF HASTALIĞI

Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin hızla çoğalmasına neden olan ve ağrılı yaralar oluşturan, bunun sonucunda kıl köklerini bloke eden ve büyümeyi durduran bir otoimmün bozukluktur.

KONTAKT DERMATİT

Kontakt dermatit, bir alerjen veya toksik temastan kaynaklanır. Kaşıntı hissedebilir veya yanma hissi yaşayabilirsiniz. Kaşlarınızın yakınındaki alan etkilenirse, iltihaplanma kaş büyümesini engelleyebilir.

SEBOREİK DERMATİT

SEBOREİK DERMATİT

Seboreik dermatit genellikle kronik bir durumdur. Araştırmacılar, mantardan veya derideki aşırı yağ üretiminden kaynaklandığına inanıyor. Seboreik dermatit kaşlarda kepeklenmeye neden olur.

TİNEA CAPİTİS

Tinea capitis de bir tür mantardır. Akıntı ve kabarcıklarla birlikte kırmızı, kaşıntılı ve halka benzeri yaralara neden olur. Bu yaralar kaşların üzerinde çıktığında genellikle dökülmeye neden olur. 

TİROİD SORUNLARI

Tiroid hastalığı, kaş dökülmesinin yaygın bir nedenidir. Tiroid beziniz metabolizmayı düzenleyen hormonlar üretir. Çok fazla veya çok az hormon ürettiğinde, vücudunuz dengeyi kaybeder ve bir dizi süreci bozar. Buna saç uzaması da dahildir. Hipotiroidizm ayrıca yorgunluğa, kilo alımına ve beyin sisine neden olabilirken, hipertiroidizmi olan kişilerde genellikle kalp çarpıntısı, şişkin gözler ve kilo kaybı olur.

HANSEN HASTALIĞI

Hansen hastalığına (cüzzam) bakteriler neden olur ve cildin her yerinde yaralar olarak ortaya çıkar. Lepromatöz cüzzam, vücudun her yerinde lezyonlar ve saç dökülmesi, uyuşukluk ve uzuv zayıflığına neden olur.

STRES VE KAYGI

STRES VE KAYGI

Aşırı stres ve kaygı, saç köklerine giden oksijenin azalması ve kaş dökülmesine neden olan hormon seviyelerinde değişikliklere neden olabilir. 

HAMİLELİK VE DOĞUM

Hamilelik ve doğum, hormonlarınızı ve vücudunuzun biyokimyasını değiştirebilir. Bu değişimler saç büyüme döngülerinizi bozabilir ve saç dökülmesine neden olabilir.

TELOJEN EFFLIVİUM

Telogen effluvium (TE), normal saç büyüme döngüsü hormonal veya vücuttaki diğer değişiklikler tarafından kesintiye uğradığında meydana gelen anormal bir saç kaybıdır.

YAŞLANMA

YAŞLANMA

Kadınlarda östrojen ve erkeklerde testosteron seviyeleri azaldıkça hem erkekler hem de kadınlar, kıl yapılarında incelme yaşarlar. 

MAKYAJ ÜRÜNLERİ VE YANLIŞ KAŞ ALMA

Kaşlarınızı fazla almak, küçük bir travmaya neden olur ve sonunda o noktadaki kıl büyümesi durabilir. Uzun süre ağır makyaj yapmak da kaşlarınızda aynı etkiyi yaratacaktır. 

KEMOTERAPİ

Kanserle savaşmak için kemoterapi, hızla bölünen tüm hücrelerle çarpışacak şekilde tasarlanmıştır. Buna saç folikülleri de dahil. Kemoterapi gören insanların kümeler halinde saçlarının dökülmesinin nedeni budur. 

KAŞ DÖKÜLMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

KAŞ DÖKÜLMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Başvurduğunuz uzman bir hekim aracılığıyla kaş dökülmenizin kesin nedenini bulduktan sonra uygun bir tedavi yöntemine geçebilirsiniz. Kaş dökülmesi için uygulanabilecek bazı tedavi yöntemleri şöyle:

 • Kaşların yeniden büyümesini sağlayan hem kadınlar hem de erkekler için reçete edilebilen topikal ilaçlar. 
 • Alopesi areata, egzama, dermatit veya sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılabilen kortikosteroidler ile kaş dökülmesi tedavi edilebilir.
 • Akupunktur, dolaşımı uyararak alopesi areatayı rahatlatabilir. Ancak uzman görüşü harici bu yönteme başvurmamanız önerilir. 
 • Kaşlarınızı ev yapımı tedavilerle uzatmak istiyorsanız Hint yağı size yardımcı olabilir. 
 • Sedef hastalığını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan ilaçlar iltihaplanma sürecinin neden olduğu kaş dökülmesi yaşayanlara reçete edilebilir.
 • Antioksidanlar, omega-3 yağ asitleri ve omega-6 yağ asitleri içeren besin takviyesi, kadınlarda ve muhtemelen erkeklerde de dökülmelere karşı etkili olabilir.
 • Tıpkı saç ekimi gibi kaş ekimi de yaptırılabilir. Bu işlem, saçın bol olduğu bir bölgeden derinin bir bölümünün alınması ve seyrek kaş bölgesine saç köklerinin ekilmesi işlemidir.
 • Kaşlarınızdaki dökülmeyi kalıcı makyaj veya microblading (yarı kalıcı dövmeler) ile gizleyebilirsiniz.

KAŞ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?

KAŞ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?

Kaşlarınız dökülmeye başlamadan önce önleyici bazı taktikler uygulayabilirsiniz. Öncelikle kan tahlili yaptırıp herhangi bir besin eksikliğinizin olup olmadığını öğrenmelisiniz. 

Bol miktarda yağsız protein, meyve ve sebze yiyin. Masaj veya meditasyon gibi rahatlamanın ve stresi azaltmanın yollarını bulun.

Kaşlarınıza sert kimyasallar uygulamayın ya da aşırı sert şekilde almayın. 

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİYİZ?

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİYİZ?

Kaş dökülmesi yaşamaya başlarsanız, nedenini belirlemek için öncelikle doktorunuzu görmelisiniz. Uzman hekimler, kaş dökülmesinin altında yatan durumları tespit edebilmek için size test yapacak ve ardından size uygun bir tedaviye başlamanızı sağlayabilecekler. 

Kısacası;

Kaş kılı dökülmesinin endokrinolojik, otoimmün veya travma gibi birçok nedeni olabilir. Tedavi seçenekleri, ilaçlar ve kremlerden alternatif terapilere ve kozmetik prosedürlere kadar çeşitlilik gösterebilir. Kaş dökülmesinin nedenleri ve kaş dökülmesi tedavisi için uzman bir hekimden yardım alabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tertemiz ve lekesiz bir cilt için cilt detoksu