Kaş’ta 'sualtından çıkarılan atık' sergisi

Kaş’ta 'sualtından çıkarılan atık' sergisi

Antalya’nın Kaş İlçesi’nde yapılan deniz temizliğinde dalgıçlar sualtından sandalye, kilim, bisiklet, mutfak eşyaları ve çok sayıda lastik tekerlek çıkardı. Bir alanda toplanan yüzlerce atık, bölge halkı ve turistlerin görmesi için sergilendi

09 Kasım 2016, Çarşamba 13:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Antalya Kaş’ta bir haftadan bu yana sürdürülen ’Akdeniz’de Başka Kaş Yok’ etkinliği kapsamında, Kaş Sualtı Temizliği ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği, Kaş Kaymakamlığı, Kaş Belediyesi, Kaş’ta faaliyet gösteren dalış okulları ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla Balıkçı Barınağı ve Liman Ağzı bölgesinde gönüllü dalgıçlar tarafından deniz dibi temizliği yapıldı.

Dalışlarda Caretta Caretta kaplumbağasının da dalgıçlara eşlik ettiği görüldü. Toplanan atıklar çuvallara dolduruldu ve sualtında belirli bölgelerde toplandı. Dalışlar sırasında teknelerde öğrencilere deniz temizliği eğitimi de verildi. Etkinlik sonunda atıklar kıyıya çıkarıldı.
 

"HERŞEYDEN ÖNCE BİLİNÇLENDİRMEK"


El arabalarıyla Balıkçı Barınağı’ndaki boş alana taşınan atıklar ayrıştırıldı. Aralarında cam şişe, bardak, plastik sandalye, ip, hortum, kilim, mutfak eşyası, bisiklet, plastik kap, teneke kutu, Türk bayrağının da bulunduğu yüzlerce atığın yanı sıra iş makinesi ve kamyon lastiğiyle 26 otomobil lastiği sergilenmeye başladı. Atıkların, bölge halkı ve turistlerin görmesi için bir süre sergileneceği belirtildi.  Kaş Sualtı Temizliği ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği Başkanı Hakan Tiryaki, şöyle dedi:

"Kaş tarih boyunca denizle var olmuş bir deniz kenti aslında. Özellikle son yıllarda deniz turizmiyle özdeşleşmiş bir halde. Yapmaya çalıştığımız şey Kaş halkı başta olmak üzere en başta da ilkokul öğrencilerine deniz kirliliği konusunda her şeyden önce farkındalık yaratmak, bilinçlendirmek ve deniz turizmi, deniz kirliliği ve ekonomi arasındaki ilişkiyi ön plana çıkarmak. Ancak korursak bundan faydalanabileceğimizi göstermek. Burada yapılan çalışmalar buna hizmet etmeye çalışıyor."Kaymakam Bilgihan Bayar da, projenin çocuklara, yeni gelen neslin çevreyi sadece sualtında değil, su üstünde de korunması gerektiğini bilinçlendirmek olduğunu belirterek, şöyle dedi: "Ayrıca Kaş’ın gerçekten bu sahillerde başka bir memleket olduğunu, gerçekten çok farklı olduğunu bütün Türkiye’ye ve dünyaya göstermek istedik. Bunu vurgulamak istedik."

 
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tunceli'deki doğa harikası Çırtan Şelalesi ilkbaharda bir başka güzel