Kaslı ve seri 'Turbo Tucson'

Bu haftaki test aracımız Hyundai'nin son SUV modeli 'Yeni Tucson'... 

01 Kasım 2017, Çarşamba 19:09
A A

BİLAL EMİN TURAN 1.6 litre T-GDI 177 beygirlik yeni bir motora sahip olan bu test aracı, şehir içindeki pratik kullanımı ve seri hızlanma performansı ile dikkat çekiyor.

177 beygirlik güçle birlikte dört tekerlekten çekiş sisteminin olması keyifli ve atak bir sürüş imkanı sunuyor. Yakıt tüketimi ise şaşırtıyor. 

 Turbo beslemeli T-GDI benzinli motorla, şehir içi kullanımda fabrika verileri 9.2 litreyi göterse de  7 litrenin altını görmek mümkün.

Agrasif kullanımda tüm araçlarda olduğu gibi tüketim artıyor. Ancak bu artış 100 kilometrede 10 litrenin üzerine çıkmıyor. 1600 kiloluk bir araç için hiç de fena sayılmaz.

Yeni Tucson, Türkiye'de ayrıca 132 beygir gücünde 1.6 litre atmosferik direkt enjeksiyonlu ve 185 beygirlik 2.0 litre common rail dizel seçeneğiyle de satışa sunuluyor.

Aracın 4x2 seçenek ve manuel vites opsiyonu da bulunuyor. 

Yeni Tucson'un bence en çok sevilen yanlarından biri de tasarımı... Son derece modern ve sportif hatlara sahip olan Yeni Tucson, Hyundai Akıcı Tasarım Felsefesi'nin en son temsilcisi konumunda.

Araç güçlü ve heybetli duruyor. Dışarıdan bakınca göz dolduruyor. LED farları, altıgen krom ızgarası, otomobilin en önemli yeniliği olarak öne çıkıyor.

Arka stoplarda kullanılan LED teknolojisi sportif çift egzoz çıkışı gibi detaylar araca ayrı bir hava katıyor.

İç mekanda modern çizgilerle birlikte konforu artıran özellikler Tucson'u premium sınıflara yaklaştırıyor.

Büyük torpido gözü ve 513 litrelik bagaj (1503 litre arka koltuklar yatırıldığında) hacmiyle kullanıcılarına kolaylık ve fonksiyonellik sunarken aynı zamanda mükemmel bir dış ve iç boyut oranına sahip olduğunu gözler önüne seriyor.  

Isıtmalı ve havalandırmalı koltuklar, dijital havalandırma sistemi, 8 inç dokunmatik ekranlı multimedya ve navigasyon, USB bağlantılı kaliteli müzik sistemi, Akıllı Park Asistanı (APA) ve anahtarsız çalıştırma gibi donanımlar da konforu artıran detaylar...

Komple açılabilen cam tavan sayesinde ferah bir iç mekan sunan Tucson, aynı zamanda özellikle yaz aylarında kullanıcısına keyifli bir sürüş sağlıyor.

Yeni Tucson'da artırılmış güvenlik özellikleri de öne çıkıyor. Bunlardan bazıları: Otomatik Acil Fren Sistemi (AEB), Aktif Şerit Takip Asistanı (LKAS) de Arka Trafik Uyarı sistemi, Kör Nokta Algılama sistemi (BSD), Araç Stabilize Yönetimi (VSM) ve Elektronik Stabilite Kontrol (ESC)  

Yeni Tucson, Çek Cumhuriyeti'nde üretiliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...