Kaş'ta su altı müzesi bilgilendirme toplantısı

Kaş'ta su altı müzesi bilgilendirme toplantısı

Kaş'ta su altı müzesi bilgilendirme toplantısı

16 Haziran 2021, Çarşamba 13:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

KAŞ, (DHA)- ANTALYA'nın Kaş ilçesinde hayata geçirilecek su altı sanat ve kültür parkı ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Kaş'ta hayata geçirilecek su altı sanat ve kültür parkı ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, dalış okullarının temsilcileri de katıldı. Belediyede yapılan toplantıda konuşan Kaymakam Şaban Arda Yazıcı, Likya Kaş Su Altı Sanat ve Kültür Parkı projesinin dünya ölçeğinde önemli sayılabileceğine dikkati çekerek, eko turizm faaliyetleri için bir alt yapı oluşturacağını söyledi. Projenin kamu kuruluşları ve bilim insanlarınca çok düşünülerek ve emek harcanarak hazırlandığını aktaran Kaymakam Yazıcı, "Yaklaşık 4 yıl önce ortaya atılmış proje, inşallah önümüzdeki aylarda nihayete erecek. Kaş Kaymakamlığımız ve belediyemiz eliyle Batı Antalya Kalkınma Ajansı (BAKA) ve Deniz Ticaret Odasıyla birlikte Limanağzı'nda Fener bölgesinde hayata geçirilecek" dedi.

Dalış noktaları bakımından Antalya'nın en zengin florasına sahip Kaş ilçesi açıklarında Likya medeniyetini canlandıran heykellerle bir su altı parkı oluşturulacağını anlatan Kaymakam Yazıcı, "İlçemiz, dünyanın en önemli alternatif turizm mekanları arasında. Biz bu projeyle buna mühür vurmak istiyoruz. Turizm faaliyetlerini dalış odaklı geliştirmeyi amaçlıyoruz. Üzerinde yaşadığımız bu toprakların, Likya medeniyetinin tanıtılmasını ve bölgeye ticari anlamda katkı sunmasını hedefliyoruz" diye konuştu.

Proje çalışmalarına da değinen Kaymakam Yazıcı, "Eserler temin edildi. Su altı sanat parkında sergilenecek. Eserlerin önümüzdeki günlerde limanda sergisi yapılacak. Tüm vatandaşlar bunları görebilecek. 20 Pegasus atı, 20 sütun, 1 Poseidon heykeli, 1 Şimera heykeli, 16 Nereid heykeli, 600 adet 6 çeşit amfora su altı sanat parkında sergilenecek" dedi.

Kaymakam Yazıcı, yaptıkları toplantıyla bundan sonraki yol haritasını belirleyeceklerini, projeyi dünyaya tanıtmak istediklerini belirtti.

Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Kaş'ta su altında Likya ve Anadolu uygarlıkları eserlerinin sergilenmesinin önem taşıdığını vurguladı. Bu projeyle Kaş'ın sürdürülebilir turizminin daha da ileriye taşınacağını düşündüğünü kaydeden Başkan Ulutaş, "Dünyada da sayılı dalış noktalarından bir tanesi haline geleceğiz. Kaş, zaten dünyada önemli bir dalış noktası. Bu çalışmayla da rakiplerinin bir adım daha önüne geçeceği kanaatindeyim. Aynı zamanda bu çalışma dalış turizminin tanıtılması, tüm kesimlere sevdirilmesi, herkese öğretilmesi, yaygınlaştırılması açısından önemli. Denizlerimiz çok kıymetli, önemli ve bir farkındalık. Bu çalışmanın, hem Kaş'ın tanıtımına hem de dalış turizmine faydalı olmasını temenni ediyorum" dedi.

Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık da içinde bulundukları Likya coğrafyasının son derece kadim bir uygarlığı temsil ettiğini hatırlatarak, "Kendi kültürel mirasımıza dikkati çekmemiz gerekiyor. Bizim istediğimiz Kaş ilçesinin doğal mirasına yönelik bir farklılık oluşturmak. Su altı parkı Kaş'ın tarihini, mitolojisini dile getiriyor. Likya uygarlığına atıfta bulunuyor. Kaş su altı varlığı, Kaş'ın kaçırılmış mirasını geri istiyor" dedi.

Toplantı sonunda Kaymakam Şaban Arda Yazıcı, projeye destek veren dalış okullarına teşekkür belgesi verdi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dayıoğlu'dan yeni albüm