Kati Piri: Türkiye ile müzakerelerin kesilmesi gerekiyor

Kati Piri: Türkiye ile müzakerelerin kesilmesi gerekiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avrupa Birliği'ne yönelik yeni fasılların açılması gerektiği açıklamalarına Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri'den yanıt geldi. Alman Die Welt gazetesine mülakat veren Piri, yeni bir faslın açılmasının kesinlikle söz konusu olmadığını söylerken, 'Müzakerelerin kesilmesi gerekiyor' ifadesini kullandı

03 Mayıs 2017, Çarşamba 12:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Avrupa Birliği´nin Türkiye dahil, hiçbir ülkenin tehdidine açık olmadığını söyleyen Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, "Türkiye gerçekten üyelikle ilgileniyor olsaydı, Ankara´nın bunu göstermesi gerekirdi. Türkiye ile yeni fasılların açılması kesinlikle söz konusu değil. AB, üyelik konusunda hiçbir ülkenin şantajına açık değil, buna Türkiye de dahil. AB´ye girmek isteyen, kriterleri yerine getirmek zorunda. Türkiye'de bunu göremiyorum. Bu nedenle müzakerelerin kesilmesi gerekiyor" dedi.
 

TÜRKİYE'Yİ DESTEKLEYEN ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANI'NI ELEŞTİRDİ


Hollandalı Kati Piri, Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel´in Türkiye ile müzakerelerin sürdürülmesi yönündeki açıklamalarını da eleştirdi. Piri," Dışişleri Bakanı Gabriel, Türkiye ile müzakerelerin kesilmesine karşı beyanatları ile AB´nin güvenilirliğine zarar veriyor" ifadelerini kullandı.

Sigmar Gabriel´in bu açıklamalarıyla Türkiye´de anayasa değişikliğine "hayır" diyenlerin görüşünü hiçe saydığını öne süren Piri, isim vermeden "İnsan haklarının ihlallerine sesini çıkarmayan, Avrupa karşıtlarının da ekmeğine yağ sürer"diyerek Alman Dışişleri Bakanı Gabriel´i hedef aldı.
 

AB - TÜRKİYE ZİRVESİ MÜMKÜN OLDUĞUNDA ÇABUK OLMALI


Avrupa´da yaşayan insanların Türkiye´deki gelişmelerden kaygı duyduğunu ifade eden Kati Piri, bu şartlarda stratejik işbirliğinin anlamsız olacağını savundu. Piri, şu aşamada bir AB-Türkiye zirvesinin gerekli olup olmadığı sorusuna ise, "AB ülkeleri, Türkiye´yi mümkün olduğunca çabuk bir zirveye davet etmelidir. İki taraf arasındaki ilişki derin kriz içinde. Hangi alanlarda ortak çıkarların olduğu, öneli konularda nasıl ilerleme sağlanacağı ve krize nasıl çözüm bulunacağı konuşulmalı" dedi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sağlık Bakanı duyurdu: 10 milyon doz Çin aşısı geliyor! Bilim Kurulu’nda Uğur Şahin sürprizi…