Katil balinaların karakterleri insanlar ve şempanzelere benziyor

Okyanus yunusları ailesinin en iri üyesi olan katil balinaların, insanlar ve şempanzelerle benzer karakter özellikleri taşıdığı ortaya çıktı

19 Kasım 2018, Pazartesi 13:23 Son Güncelleme:
A A
Katil balinaların karakterleri insanlar ve şempanzelere benziyor

İspanyol bilim adamları, SeaWorld Orlando, SeaWorld San Diego ve Loro Parque hayvanat bahçelerinde tutulan 24 katil balinanın karakter özelliklerine ilişkin çalışma yürüttü.

Katil balinalardan 6'sının vahşi doğadan getirildiğine, diğerlerinin su parkları ve hayvanat bahçesinde dünyaya geldiğine işaret eden bilim adamları, hayvanların oyunculuk, neşelilik, bağımsızlık, inatçılık, cesaret, alınganlık, koruyuculuk ve şefkatlilik gibi insan ve şempanzelerin karakter özelliklerine sahip olduğunu saptadı.

Araştırma ekibinin lideri Girona Üniversitesi'nden Yulan Ubeda, çalışmalarının, katil balinaların karakter özelliklerinin incelendiği, bu özelliklerin insanlar ve şempanzelerle ilişkili olduğunu gösteren ilk araştırma olduğunu söyledi. Ubeda, katil balinaların, insanlar ve şempanzeler gibi sıkı fıkı topluluklarda karmaşık sosyal etkileşimleri oluşturmak için bu karakter özelliklerini geliştirmiş olabileceklerini kaydetti.

Çalışmanın ayrıntıları "Comparative Psychology" dergisinin internet sayfasında yayımlandı.

AA


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Hugh Grant ve Nicole Kidman başrolde buluşuyor!