Kawasaki sendromu nedir? Kawasaki hastalığının belirtileri neler?

Kawasaki şüphesi taşıyan hastalarda sıra dışı bir artış yaşandı. Dört Avrupa ülkesinde bazı çocuklarda kawasaki sendromu teşhis edildi. Kawasaki hastalığının belirtileri; 3 günden uzun süren yüksek ateş, gözlerde ortaya çıkan kızarıklık, tahriş olmuş boğaz, ağız ve dudaklar, çilek görüntüsünde şişik ve parlak kırmızı dil. İnsanlar, kawasaki sendromunun corona virüsle bir bağlantısı olup olmadığını merak ediyor.

30 Nisan 2020, Perşembe 15:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiltere, İtalya, İspanya ve Fransa’daki 9 yaşın altındaki çocuklarda, yoğun bakım tedavisi gerektiren Kawasaki sendromu teşhis edildi. Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, 15 çocukta ateş, sindirim şikayeti ve kalbin zayıflamasına yol açabilecek damar iltihabı gibi belirtiler görüldüğünü söyledi. İspanya’da ise hem covid-19 hem de Kawasaki sendromuna sahip 10 çocuk var. AEP’den virüs uzmanı Dr. Cristina Calvo, bazı çocukların yoğun bakıma alınmasına sebebiyet veren hastalığın, enfeksiyonla bağlantılı ortaya çıkabileceğini ancak tedavisinin olduğunu belirtti.

Kawasaki sendromu nedir?

Kawasaki hastalığı özellikle beş yaş altı çocuklarda üç günden uzun süren ateş, döküntü, ağız içinde, dilde ve gözlerde kızarıklık ile kendisini gösteren bir çocuk hastalığıdır. İlk defa Japon pediatrist Dr. Tomisaku Kawasaki tarafından 1967 yılında tanımlanan bu hastalık tedavi edilmezse uzun süreli kalp komplikasyonlarına neden olabiliyor. Tedavi edildiğinde ise birçok çocukta herhangi bir kalıcı hasara neden olmuyor.


Kawasaki hastalığının belirtileri neler?

Kawasaki hastalığının belirtileri neler?

Kawasaki hastalığının belirtileri, birinci dönem ve ikinci dönem olmak üzere 2'ye ayrılıyor.

Birinci dönem belirtiler:

 • Üç günden uzun süren ve ilaç tedavisine fazla yanıt vermeyen yüksek ateş (39 derece üzerinde),
 • Akıntı olmadan gözlerde ortaya çıkan kızarıklık
 • Göğüsten bacağa kadar yayılan deride, kasıklarda ve genital bölgede kızarıklık,
 • El ve ayaklarda şişlik ve kızarıklık,
 • Özellikle boyunda büyümüş lenf bezleri
 • Tahriş olmuş boğaz, ağız ve dudaklar
 • Şişik ve parlak kırmızı dil (çilek görüntüsünde)
 • Çocuğunuzda üç günden uzun süren ateş

Kawasaki hastalığının ikinci dönem belirtileri

 • Eklem ağrısı
 • İshal
 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • El ve ayak derisinin soyulması

Corona virüsle bağlantısı var mı?

Corona virüsle bağlantısı var mı?

NTV'de yer alan haberde, İngiliz Sağlık Bakanı, durumun 'çok kaygı verici' olduğunu ve uzmanların söz konusu gelişmeyi daha yakından izlemeye başladığını söyledi.

İngiltere Ulusal Sağlık Ajansı Direktörü Stephen Powis de son günlerde Kawasaki benzeri şikayetlerle getirilen çocuk sayısındaki artıştan haberdar olduğunu ancak bunun corona virüs ile ilişkili olup olmadığını söylemek için erken olduğunu belirtti.

Kawasaki hastalığının tedavisi

Kawasaki hastalığının tedavisi

Kawasaki hastalığının komplikasyon riskini azaltmak için çocuk doktorunuz, belirti ve semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra tedaviye başlamak isteyebilir. İlk tedavinin amacı ateş ve enflamasyonu azaltmak ve kalp hasarını önlemektir. Kawasaki hastalığının tedavisinde doktorlar şu yöntemleri izleyebilir:

 • Gama globülini: Bağışıklık proteini olan gama globülin damardan verildiğinde koroner arter problemleri riskini azaltabilir. 
 • Aspirin: Yüksek dozda aspirin enflamasyon tedavisinde etkili. Aspirin ayrıca, ağrıyı ve eklem iltihabını ve ateşi azaltır. Kawasaki tedavisi, çocuklarda aspirin kullanımına karşı kural için bir istisna. Çocuklarda aspirin tedavisi doktor gözetiminde gerçekleştirilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hareketsiz kalmak toplardamar hastalıklarını tetikleyebiliyor