Kayıp genç 'Umut'a Rusya'dan umut

Kayıp genç 'Umut'a Rusya'dan umut

Rus anne, 13 yaşında kaybolan oğlunun fotoğrafını Antalya'ya gönderdi

02 Kasım 2009, Pazartesi 09:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Antalya'da geçirdiği trafik kazası sonrası bilincini yitiren, ailesi bulunamadığı için koruyucu aile olarak Gülsüm Kabadayı'nın bakımını üstlendiği 'Umut' adı verilen gencin, Rusya'nın devlet televizyonu ORT'de yayınlanan görüntülerini izleyen bir Rus anne, "Bu benim oğlum" diyerek, 13 yaşında kaybolan oğlunun fotoğrafını Antalya'ya gönderdi. 

Geçen yıl 30 Ağustos'ta Antalya- Serik karayolunda bir aracın çarpıp olay yerinde bırakılan ve vücudu felç olan kimliği belirsiz genç, getirildiği Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin yoğun bakımında, yakınlarını bekleyen Handan Yılmaz ve Gülsüm Kabadayı adlı iki kadının sevgisiyle yeniden hayata döndü. 

HASTANEYE YAKIN OLMAK İÇİN TAŞINDI

155 gün AÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yoğun bakımda kalan ve 157 gün de Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören, hastanedekilerin 'Umut' adını verdiği genci, hastanede kaldığı sürede gönüllü annelik eden Gülsüm Kabadayı hiç yalnız bırakmadı. Eşinden boşanan ve babasından kalan 500 TL tutarındaki emekli maaşı ile geçinen 3 çocuk annesi Gülsüm Kabadayı, hastaneye yakın olması için Yıldız Mahallesi'nde kiralık bir eve taşındı. 

NÜFUS CÜZDANI VERİLDİ 
Antalya Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, tedavisi tamamlanan 'Umut'u devlet korumasına aldı. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin raporu ile kemik yaşının 17 olduğu belirlenen gence 'Mustafa Öz' adına düzenlenmiş ve doğum tarihinde 01.01.1992 yazan nüfus cüzdanı verildi. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, genci, tedavi sürecinde annelik yapan Gülsüm Kabadayı'ya koruyucu aile statüsünde verdi. 

Devlet, aileye de 651 TL maaş bağladı. Geçen Ramazan Bayramı'nda yeniden rahatsızlanan ve Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakıma alınan Umut, tedavisinin ardından yeniden eve getirildi. Halen Gülsüm Kabadayı ile birlikte kalan Umut'un Rusça konuşmalara tepki vermesi nedeniyle Rusya veya çevresindeki ülkelerden birinden olup olmadığını araştırmak için Rusya'nın devlet televizyonu ORT devreye girdi. ORT televizyonunda haftada birkaç kez canlı yayınlanan 'Beni Bekle' adlı programda, kayıp olan Rus asıllı vatandaşların bulunması için çalışılıyor. 

FOTOĞRAFA TEPKİ VERDİ 

Star Ana Haber bülteninde 'Umut'la ilgili görüntüleri yayınlayan 'Beni Bekle' adlı programı izleyen Rus anne, 13 yaşında kaybolan oğlunun, Umut olduğunu iddia etti. Kendi çocuğunun da sünnetli olduğunu, tüm özelliklerin örtüştüğünü belirten Rus anne, oğlunun son fotoğrafının Umut ile karşılaştırılmasını istedi. Rus annenin Umut'un kendi çocuğu olduğunu iddia ederek gözyaşına boğulduğunu söyleyen ORT televizyonu yetkilileri, iddianın doğru olup olmadığının araştırılması için Rus çocuğun 13 yaşındayken çekilmiş fotoğrafını internet aracılığı ile gönderdi. 

Gülsüm Kabadayı'nın bakımını üstlendiği Umut, fotoğraf kendisine gösterildiğinde tepki verdi. Gülsüm Kabadayı ise siyah beyaz fotoğrafı ilk gördüğü anda, "Evet o aynı Umut. Kaşları ve çene yapısı burnu aynı hiç değişmemiş. Biliyordum, Rusça kelimelere tepki vermesinden onun Rus olabileceğini hissetmiştim" dedi. Heyecanlanıp gözyaşlarını tutamayan Kabadayı, "Umut'un çene, kaş ve burun yapısı hiç değişmemiş" dedi. Rusya'da kendisinin anne olduğunu iddia eden kadın ile görüşmek, yeni ve eski fotoğrafların karşılaştırmasını yapması için Rusya'ya gönderilmesi gerektiğini söyleyen Kabadayı, "Çok heyecanlıyım. Umut'un gerçek annesini görünce konuşacağına inanıyorum. Ona eski resmini gösterdiğimizde tepki verdi, 'Kolunu kaldır' ya da 'Gözünü kapat' dediğimizde söylenenleri yapıyor. Ailesinin bulunması en büyük dileğimiz" diye konuştu.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bilim Kurulu üyesi 'en büyük kaygım' diyerek duyurdu!