Kaynanası tarafından 'Cumhurbaşkanı'na hakaret'ten ihbar edilen hakime beraat

Kaynanası tarafından 'Cumhurbaşkanı'na hakaret'ten ihbar edilen hakime beraat

Antalya'da, boşandığı eşinin annesi tarafından 'Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği' iddiasıyla ihbar edilen eski Kaş Hakimi Hasan Ç., delil yetersizliğinden beraat etti. Geçen yıl FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanıp meslekten ihraç edilen Hasan Ç.'nin eski karısı da FETÖ'den tutuksuz yargılanıyor

09 Mayıs 2017, Salı 11:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
2014 yılında Kars’ın Kağızman ilçesinden, Antalya’nın Kaş ilçesi Asliye Ceza Mahkemesi hakimliğine atanan Hasan Ç., aynı yılın sonlarına doğru şiddetli geçimsizlik nedeniyle öğretmen eşinden boşandı. Hasan Ç.’nin kayınvalidesi Fatma O., boşanma sonrasında eski damadı hakkında ’Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) ihbar mektubu gönderdi.


FETÖ'DEN TUTUKLANIP MESLEKTEN ATILDI


Bunun üzerine HSYK müfettişleri ile Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, hakim Hasan Ç. hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma sonunda Hasan Ç. hakkında dava açıldı. Hasan Ç., darbe girişiminden sonra FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanıp meslekten ihraç edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla Antalya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan Hasan Ç., suçlamaları kabul etmedi. Üniversite öğrencisiyken tanıştığı Z.N.O. ile 2012 yılında evlendiklerini anlatan Hasan Ç., Kaş’a tayin edildiği 2014 yılında ise şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmaya karar verdiklerini söyledi.

Kendisi evde yokken, eşinin ailesinin eşyaları almak için geldiğini, sonrasında aralarında tartışma çıktığını anlatan Hasan Ç., şöyle dedi:

'ANLAŞMALI BOŞANDIK, İFTİRA ATIYORLAR'


"Bana ait eşyaları da götürmek isteyince aramızda münakaşa yaşandı. Ben kendilerine 28 Nisan 2015 tarihinde 25 bin liralık maddi ve manevi tazminat talepli boşanma davası açmıştım. Onlar da benim hakkımda 250 bin liralık maddi manevi tazminat davası açıp bir de BİMER’e şikayette bulunmuşlar. Daha sonra anlaşmalı boşandık. Bana iftira atıyorlar."
 

KARISI DA FETÖ'DEN TUTUKSUZ YARGILANIYOR


Davanın ikinci duruşmasında Hasan Ç.’nın boşandığı eşi Z.N.O. da tanık olarak dinlendi. Kendisi de FETÖ soruşturması kapsamında tutuksuz yargılanan Z.N.O., eski eşi aleyhine beyanlarda bulundu. Tanıkların beyanını yeterli görmeyen mahkeme, delil yetersizliğinden Hasan Ç.’nin beraatına karar verdi.


KAYINPEDER: DERSHANELER ÜZERİNDEN HAKARET ETTİ


İlk duruşmada Hasan Ç.’nin eski kayınpederi Hüseyin O. ile ihbarı yapan eski kayınvalidesi Fatma O. da tanık olarak dinlenmişti. Hüseyin O. şöyle ifade vermişti:

"Eski damadım olan sanık, öğretmen kızımla birlikte 2014 yılı şubat tatilinde ziyaretime gelmişti. Sanıkla televizyon haberlerini izlerken o dönemde başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan ekrandaydı. Sanık Erdoğan’ı ekranda görünce, dershane olaylarından bahsetti. Sonra da hakaret içerikli ’Tayyip yanlış yaptı. Pislik üzerine oturuyor’ içerikli laflar söyledi. Bunun üzerine kendisine ’Benim tasvip etmediğim şeyleri söyleme’ dedim. Bunun üzerine ’Ben görüşümü açıklayamayacak mıyım’ diye tepki gösterdi."
 

ESKİ KAYINVALİDE: HÜKÜMET İÇİN 'YARGIYI MAHVETTİLER' DEDİ


Yine ilk duruşmada eski kayınvalide Fatma O. da, ihbarı kızıyla damadı boşandıktan sonra 2015 yılında yaptığını söylemişti. Kızıyla damadı Kağızman’da görev yaptıkları dönemde yanlarına gittiğini anlatan Fatma O., şu ifadeleri kullanmıştı:

"Televizyon ekranında Recep Tayyip Erdoğan’ı görünce hakaret etti. İsim belirtmeden bu sözü kullandı. O dönemde cumhurbaşkanlığı için muhalefet partileri ’çatı adayı’ olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu göstermişti. Bununla ilgili olarak da ’Çok isabetli bir aday’ değerlendirmesinde bulunmuştu. 2014 yılı yaz aylarında Antalya’ya geldiklerinde de hükümet için ’Yargıyı mahvettiler’ diye beyanda bulundu."


Mustafa KOZAK/ANTALYA, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika! 5 PKK'lı terörist saldırı girişimindeyken etkisiz hale getirildi