Kayseri'de halk, 400 yıllık havuzda serinliyor

Kayseri'nin Develi ilçesinde halk, doğal kaynak sularından oluşan, etrafı meyve bahçeleri ve sarmaşıklarla çevrili havuza girerek serinliyor

14 Temmuz 2018, Cumartesi 22:10 Son Güncelleme: 14 Temmuz 2018, Cumartesi 22:11
A A

Kayseri'nin Develi ilçesinde bulunan ve bahçe sulamasında da kullanılan 400 yıllık geçmişe sahip havuz, yaz aylarında yöre halkının akınına uğradı.

Özellikle gençler ve çocuklar, sıcak havada havuza girerek serinliyor. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, ilçe halkının yüzmeyi doğal kaynak sularından oluşan havuzda öğrendiğini söyledi. Kendisinin de ilk kez havuzda yüzdüğünü ifade eden Başkan Cabbar, şöyle konuştu:

'MÜSLÜMANLARIN GELMESİYLE HAVUZ GENİŞLETİLMİŞ''

'İlçemizde Müslümanlar gelmeden önce Ermeniler yaşıyormuş. Burası bir keşişin bahçesiymiş. Bulunduğumuz yerde küçük bir havuzu varmış.

Daha sonra Müslümanların gelmesiyle birlikte bu havuz genişletilmiş ve bu günkü halini almış durumda. Develili olup da bu havuzu bilmeyen ki>

O yüzden Develide yüzme oranı, diğer ilçelere göre çok daha fazladır. Develi dışında yaşayan hemşerilerimiz de buraya geldikleri zaman bu havuza gelip anılarını canlandırırlar.

Aynı zamanda suyumuz içilebilir temiz bir sudur. Bu su, aynı zamanda arklarla çevredeki bahçelere yeşil alanlara ulaşmaktadır. Buranın bir diğer özelliği ise suyun sürekli devir daim etmesidir. Yani su sürekli temizlenmektedir.'

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.