Kaz Dağı'nda 'sihirli mantar' bulundu!

Kaz Dağı'nda 'sihirli mantar' bulundu!

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesi sınırlarında kalan Kaz Dağı'nın kuzey yamaçlarında, 'sihirli mantar' olarak bilinen ve yiyen kişinin halüsinasyonlar görmesine neden olan mantar türüne rastlandı. Mantarın zehirli olduğunu söyleyen uzmanlar, tüketilmemesi konusunda uyardı

19 Aralık 2014, Cuma 12:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kaz Dağı’nda yürüyüş yapan doğaseverler, ’Amanita muscaria’ adlı mantar türüne rastladı. Gezi grubunda yer alan Mustafa Şıvka, mantarların fotoğraflarını çekti. Yanına bir örnek alarak bölgeden ayrılan Şıvka, mantarın yiyen kişinin halüsinasyonlar görmesine neden olan ’Amanita muscaria’ adlı mantar türü olduğunu ve tüketilmesinin ölüme kadar yol açabileceğini öğrendi.

Yanındaki örneği bölgedeki köylülere gösteren ve uyaran Şıvka, "Endemik bitki çeşitliliğine sahip olan Kazdağı’nda demek ’sihirli mantar’ alarak bilinen bu tür de yetişiyormuş. Buckingham Sarayının bahçesinde de görülmüş, haber olmuş. Tüketilmesi tehlikeliymiş. Neyse ki biz, grubumuzla çam mantarı toplayarak afiyetle yedik" dedi.

Bölge sakinlerini uyaran Yüksek Ziraat Mühendisi Salih Bozkurt, "Bu tür mantarların yenilmesi kesinlikle sakıncalı. Zehirli olan bu mantar türü ölümle dahi sonuçlanabilir. Kesinlikle tüketilmemelidir" diye konuştu.

Fatih DALDAL / BAYRAMİÇ (Çanakkale), (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tarla değil, adeta fotoğraf stüdyosu