Kaza namazı nasıl ve ne zaman kılınır? Kaç rekattır, hangi sureler ve dualar okunur?

Namazını kılamamış olan kişiler vaktin dışında namazları kılarlarsa o namazların kazaları kılınmış olur. Namazın vakti dışında kılınması durumunda kaza namazları kılınmış sayılır. Namazı vaktinde kılamamış olan kişiler bu namazların kazalarını kılmaktadır. Peki kaza namazı nasıl kılınır, kaç rekat kılmak gerekir, kaza namazında hangi sure ve dualar okunur?

21 Kasım 2021, Pazar 17:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kaza namazları vakti dışında kılınan namazlardır. Kaza namazları kılınırken namaza başlamadan önce 'Niyet ettim Allah rızası için vaktine yetişemeyip kılamadığım sabah namazının kazasını kılmaya' ya da kaçan namaz hangisi ise sabah namazı yerine o namazın vakti söylenir.

Kaza namazı nasıl kılınır?

Kaza namazlarında kaçan namazların yalnızca farzları kılınır ve kaza namazları için belirlenmiş herhangi bir vakit bulunmaz. Kişiler kaçırdıkları namazları müsait oldukları zamanlarda kılabilmektedir. Kaza namazları kılınırken o namazların farzları nasıl kılınıyorsa kaza namazları da öyle kılınmaktadır. Bunun için herhangi bir vakit bulunmadığından gün içinde ya da ertesi gün kaza namazlarının kılınması mümkündür. 

Kaza namazı ne zaman kılınır?

Kaza namazı ne zaman kılınır?

Günümüzde kaza namazlarının kılınması için herhangi bir zaman bulunmamaktadır. Kerahat vakitleri dışında kılınması gereken namazlar vakti geçtikten sonra gün içinde istendiği zaman kılınabilir. Vakti geçen namazlar aynı gün içinde kaza edilemezse ertesi gün kazasının kılınması da mümkündür. Sabah namazını kaçıran kişiler eğer isterlerse müsait oldukları vakit akşam namazından ya da yatsı namazından sonra da sabah namazının kazasını kılabilir. Kaza namazları için belirlenmiş herhangi bir vakit bulunmaz.

Kaza namazları aynı gün ya da ertesi gün kılınabilmektedir. Vakti kaçırılan her namazın daha sonra yalnızca farzları kılınarak bu namazların kazaları kılınmaktadır. Bazı zamanlar insanlar günlük hayat içerisinde namaz vakitlerinde müsait olamamakta ve vakitleri kaçırmaktadır. Bunun için birçok kişi kaza namazlarıyla vakti geçmiş olan namazları kılmaktadır. Namazların vakitleri çıktıktan sonra kılınması durumunda yalnızca farzlarının kılınması yeterli olmaktadır. Kaza namazlarında sadece namazların kılınması gereken farzları kılınmaktadır.

Kaza namazı kaç rekattır?

Kaza namazı kaç rekattır?

Kaza namazları kılınmamış olan namazların vaktinin dışında kılınması durumu olaak bilinmektedir. Dinimize göre kaza namazları kaçırılmış olan namazların farzları kılınarak tamamlanır.

  • Sabah namazının kazası kılındığında 2 rekat farz olarak kılınır.
  • Öğle namazının kazası kılındığında 4 rekat farz kılınır.
  • İkindi namazı kazası için 4 rekat farz kılınır.
  • Akşam namazı kazası için 3 rekat farz kılınır.
  • Yatsı namazı kazası için 4 rekat farz kılınır .
  • Vitir namazlarının kazası için de 3 rekat farzları kılınması gerekir.

Namazların kazalarında farzları aynı şekilde namazda nasıl kılınıyorsa kazasında da o şekilde kılınmaktadır.

Vakti dışında kılınan namazlara o namazların kazası denmektedir ve namaz yerine geçmektedir. Bu nedenle kazalarda yalnızca namaz için gerekli olan farzlar kılınmaktadır.

Kaza namazında hangi sureler ve dualar okunur?

Kaza namazında hangi sureler ve dualar okunur?

Kaza namazları vakti kaçan namazların farzları kılınarak tamamlanır. Farzlarda hangi dualar okunuyorsa kaza namazlarında da aynı sureler ve dualar okunur.

  • Sabah namazı kazasında Subhaneke, Fatiha ve Kur'an'dan bir sure okunur.
  • Öğlen namazının kazasında Subhaneke, Fatiha ve Kur'an'dan bir sure ile Allahumme Salli, Allahumme barik ve Rabbena duaları okunur.
  • İkindi namazında yine aynı şekilde Fatiha, Kur'an'dan bir sure, Allahumme Salli, Allahumme bark ve rabbena duaları ile Ettahiyyatu duaları okunmaktadır.
  • Akşam ve yatsı namazlarında da Subhaneke, Fatiha, Kur'an'dan bir sure ve ayet, Allahumme Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları ve Ettahiyyatu duası okunmaktadır. 

Kaza namazları kaçırılan namazların sadece farzları kılınarak tamamlanmaktadır. Vakti dışında kılınan her namaz kazaya girmektedir ve kaza namazları için belirlenmiş herhangi bir zaman yoktur. Aynı gün içinde ya da ertesi gün kaza namazlarını kılmak mümkündür.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sarı rengin anlamı nedir? Psikolojik anlamı, enerjisi, insan üzerindeki etkisi ve özellikleri