Kazayı Engelleyen Otomobil Koltuğu!

Otomobil sektöründeki gelişim, ölümcül kazaların asla gerçekleşmemesine odaklandı. Yeni proje ise sürücüyü uyaran koltuk.

19 Temmuz 2010, Pazartesi 16:01
A A

Başımızı çevirdiğimiz her an otomobil yapımcılarının, yepyeni gelişmelere imza attığını görüyoruz. Güvenlik şu anda üreticilerin bir numaralı önceliği. Yale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden Profesör John Marrell, Ford ve GM'in ilgisini çeken ilginç bir buluşa imza attı: Sürücüyü uyaran titreşimli koltuk. Sistemde bulunan sensörler öndeki, yanlardaki ve çaprazdaki otomobil ile sürülen araç arasındaki mesafeyi hesaplıyor.

Eğer gereğinden fazla bir yakınlaşma tespit edilirse sürücü önce sesli, sonra da titreşimli olarak uyarılıyor. Proje, şimdilik geliştirme aşamasında olmasına rağmen, bazı araç firmaları maddi destek vermeye hazır olduklarını açıkladı. Teknolojinin bir yıl içinde pek çok model de yer alması bekleniyor. Daha fazlası için ShiftDelete.Net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.