Kazıklı Voyvoda'nın esir edildiği kale turizme kazandırılacak

1800'lü yıllarda esirleri kazığa oturtarak öldürdüğü için "Kazıklı Voyvoda" ve "Kont Dracula" diye anılan Eflak Prensi Vlad Tepes'in esir edildiği yer olduğuna inanılan tarihi Eğrigöz Kalesi ve 7.6 kilometre uzunluğundaki İkitaş Kanyonu turizme kazandırılıyor. Kütahya Valisi Ali Çelik, Emet ilçesine bağlı Eğrigöz köyündeki İkitaş Kanyonu ile tarihi Eğrigöz Kalesi’nde incelemelerde bulundu.

30 Kasım 2020, Pazartesi 14:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
"Eşsiz bir yer"

"Eşsiz bir yer"

Büyüleyici manzaraları ve doğasıyla 7 kilometre uzunluğundaki İkitaş Kanyonu’na hayran kaldığını İHA'ya ifade eden Vali Çelik, “Tarihi kalesi, kaplıcalara yakınlığı ve doğasıyla eşsiz bir yer. Bu güzelliği ilimize ve ülkemize kazandırmalıyız. Kazıklı Voyvoda veya Kont Dracula olarak anılan Eflak Prensi Vlad Tepes’in esir edildiği yer olduğuna inanılan tarihi Eğrigöz Kalesi’nde incelemelerde bulunduk. Eşsiz bir yer'' dedi.

Emet ilçesine bağlı Küreci, Musalar, Samrık yol ayrımı ile Eğrigöz köyü arasındaki 8 kilometrelik yolda sona yaklaşıldığını belirten Vali Çelik, “1 milyon 200 bin TL maliyetli yol ile köylerimizin ulaşım standardı yükseltilerek önümüzdeki yılda da asfalt çalışmasının tamamlanmasını planlıyoruz” diye konuştu.


Kazıklı Voyvoda'nın hikayesi

Kazıklı Voyvoda'nın hikayesi

NTV'de yer alan bilgiye göre, İrlandalı yazar Bram Stoker'in Vlad Tepes'in yaşam öyküsünden esinlenerek 1897'de yazdığı, film ve belgesellere de konu olan vampirlerle ilgili ''Dracula'' adlı roman dünyada halen ilgi görüyor.

Romanya tarihinde ''ulusal kahraman'' diye nitelendirilen Vlad Tepes, 1456-1462 yıllarında hükümdarlık yaptı. Eflak Prensi Vlad Tepes, cezalandırmak istediği esirleri kazığa oturtarak öldürdüğü için Türkler tarafından ''Kazıklı Voyvoda'' diye anılıyor.

Osmanlılara karşı 1461 yılında isyan başlatan Vlad Tepes'in ordusu, Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet'in 1462'de yaptığı seferde yenildi. Prens esir edildi.

Kaynaklarda 1476'da öldüğü ifade edilen Vlad Tepes'in hapsedildiği yerle ilgili bilgi bulunmuyor.

Bazı yabancı internet sitelerinde, Vlad Tepes'in Fatih Sultan Mehmet tarafından esir edildikten sonra Eğrigöz Kalesi'nde hapsedildiği tezi ortaya atıldı. Sarp kayalıklar üzerinde kurulu, dört yanı uçurumlarla kaplı olduğundan kaçılması imkansız görünen Eğrigöz Kalesi'nden sadece Vlad Tepes'in kaçtığı ileri sürüldü.

Eğrigöz beldesi, bu iddianın yayılmasının ardından yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye başladı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kalbimiz hep Ege'de