KCK Basın davasında son durum!

Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'nın Basın Komitesi'ne yönelik açılan 19'u tutuklu 46 sanığın yargılandığı davanın 30. duruşması başladı. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba KCK Basın davasını izliyor

13 Ocak 2014, Pazartesi 12:08
A A
KCK Basın davasında son durum!

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Silivri’de görülen KCK’ın Basın Komitesi’ne yönelik açılan 19’u tutuklu 46 sanığın yargılandığı davanın 30. duruşmasını izledi. Demirtaş, duruşmaya verilen arada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Demirtaş, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HSYK’nın yapısındaki değişiklikle ilgili muhalefet liderlerini Çankaya Köşkü’ne davet etti. Gidecek misiniz?" sorusuna, "Evet saat 18.00’de Çankaya Köşkü’ne çıkıp Cumhurbaşkanı ile görüşeceğiz. Yani doğru bir adım olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu konuda parlamentonun muhalefetin görüşlerini alıyor olması önemlidir. Biz de HSYK özellikle ve son süreçte yaşanan yargıyla ilgili tartışmaları sayın Cumhurbaşkanıyla paylaşacağız" dedi.

"HEM ELEŞTİRİLERİMİZ HEM DE ÖNERİLERİMİZ VAR"

"Umut ediyorum ki adil bir yargı düzenin oluşturulması konusunda sayın Cumhurbaşkanının almış olduğu insiyatif fayda getirir" diyen Demirtaş, "Hem eleştirilerimiz var HSYK düzenlemesine hem de önerilerimiz var bunu paylaşacağız. Bugünde bu mahkemede avukat arkadaşlarımızın ifade ettiği gibi bu mahkemelerin hiçbir meşruiyeti yoktur. Yargılamaların durması lazım. Bu kadar tartışmalı bir ortamda Başbakan’ın oğlunu emanet etmediği mahkemelere, hakimlere bu anaların evlatlarını emanet etmenin hiçbir vicdani, ahlaki, siyasi, hukuki yanı olamaz. Umut ediyorum ki bu mahkemelerde hemen yargılamayı durdurur. Parlamentoda gecikmeden Özel Yetkili Mahkemeleri kaldıran Terörle Mücadele Kanununu kaldıran yasal düzenlemeyi hızlı bir şekilde yapar. HSYK düzenlemesi bununla birlikte olursa ancak anlam ifade edebilir. Sayın Cumhurbaşkanımıza bütün bu görüşlerimizi ifade edeceğiz" diye konuştu. Demirtaş daha sonra makam aracına binerek Silivri’den ayrıldı.

CHP’Lİ VEKİLLER BALBAY VE AĞBABA SİLİVRİ’DE

Ergenekon Davası’ndan 9 Aralık 2013 tarihinde tahliye olan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba sabah saat 09.00’da Silivri’ye geldi. Balbay ve Ağbaba kendisini bekleyen gazetecilerle tokalaştı. Balbay ve Ağbaba daha sonra Silivri Cezaevi’nde Ergenekon Davası’nda tutuklu bulunan Gazeteci Tuncay Özkan ile görüşmek üzere Silivri Cezaevi’ne girdi. Özkan ile yaklaşık 1,5 saat görüştükten sonra cezaevinden ayrılan Ağbaba ve Balbay, daha sonra KCK’ın Basın Komitesi’ne yönelik açılan 19’u tutuklu 46 sanığın yargılandığı davayı izlemek için duruşma salonuna girdi. Ağbaba ve Balbay KCK Basın davasını izliyor.

DHA

 

 

 

 

Sıradaki haber yükleniyor...