KCK'da büyük dalga

KCK'da büyük dalga

PKK'nın şehir yapılanması olduğu belirtilen KCK'ya yönelik 17 ilde operasyon yapıldı. Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın evine de arama için çilingir ile girildi

13 Ocak 2012, Cuma 09:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen KCK soruşturması kapsamında aralarında İstanbul, Malatya, Adana, Diyarbakır, Siirt, Batman, Bingöl ve Şanlıurfa'nın da olduğu 17 ilde 103 adreste PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyon yapıldı.

BAŞAKŞEHİR'DE 7 KİLO PATLAYICI

Bu kapsamda polis, İstanbul Başakşehir'de de ağaçlık bir alanın etrafını emniyet şeridiyle çevrirerek dedektör ve köpeklerle yer tespiti yaptı. Olimpiyat Stadı yakınındaki ağaçlık alanda yapılan kaçı çalışmalarında 6 kilo 9 gram A4 patlayıcı bulundu


.
Operasyon kapsamında Ankara'da KESK Genel Merkezi'nde ve Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi'nin binasında arama yapılıyor. Polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Ankara'da Cahit Yoldaş'a ait olan ancak BDP'li Vekil Leyla Zana'nın kaldığı evde de arama yapıldı.

ZANA'NIN EVİNİN KAPISINI ÇİLİNGİR AÇTI

Baskının nedeninin evin sahibi Cahit Yoldaş hakkında gözaltı kararı olduğu belirtildi. Evin kapısı çilingir yardımıyla açıldı.

>> ZANA'NIN EVİNİN ARANMASINA TEPKİLER

Zana, arama kararıyla ilgili ilk açıklamasını yaptı ve "Yazıklar olsun" dedi.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen KCK soruşturması kapsamında 17 ildeki 103 adreste arama yapılıyor. Şu ana kadar 32 kişinin gözaltına alındığı operasyonda toplam 45 kişi hakkında gözaltı kararı var. 

LEYLA ZANA'DAN İLK AÇIKLAMA

"Seçim sonrası başarının verdiği özgüvenle bütün umutların yıkılmasına Başbakan neden oldu. Kürtleri dışlayarak, Kürtlerin hak talebinde bulunmasını bastırarak gündemi değiştirdi. Daha önce de evlerimiz arandı. 2 gün önce şahsıma yönelik 'Buyursun dağ gitsin' demesini anlamakta güçlük çekiyorum. Silah konusunu en son konuşalım. Güvenceye gelirken beklerdim ki Başbakan desin 'silah güvence değildir. Güvence hukuktur. Sigorta benim yaratacağım demokratik ülkedir.'

Evlerimiz aransa bile bugün hala geç değil. Hala önünde bir fırsat var. Sevilip saygı duyulması gereken bir Başbakanken şu anda otoriter bir yaklaşımı kabul etmek mümkün değil. Bu, kendisine yönelik sempatinin yitirilmesine neden olacaktır. Biz çok sınavlardan geçtik. Cezaevinin yolunu göstermesin, çözüm üretsin. Generaller bile terörist suçlamasıyla yargılanıyorsa bu sorundan dolayıdır

Bu ülkede basın mensupları içerde. Bu ülkede herkes kaygıyla yaşamakta. Hiçkimse düşüncesini açıklama cesaretini gösteremiyor. Bu, korku imparatorluğu demek. Saddamvari bir yaklaşımla bu toplumun tümünü sindirecek mi? Yazıklar olsun diyorum. Sevgiyle ve saygıyla aranmasını dilerim antipatiyle değil. Evimin neden arandığını bilmiyorum. Benim kişisel evim yok. Bir yakınımın tuttuğu ev. Kiracıyım. Olsun arasınlar. Bu ülkenin seçilen bir insanıyım. Çalışmalarımı sürdüreceğim.

ANKARA

Ankara'da KESK Genel Merkezi'nde yapılan bir aramanın bir KESK üyesinin ofisinde olduğu belirtiliyor. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri sabah saatlerinde Gazi Osman Paşa'da bulanan KESK Genel Merkezi'ne gelerek, genel merkezde arama yapmak istedi. KESK yöneticileri itiraz ederek sadece gözaltına alınan İsmet A.’nın çalışma odasında arama yapılabileceğini söylediler. Soruşturma kapsamında Eski DEHAP Genel Başkanı şimdiki BDP MYK üyesi Tuncer Bakırhan, BDP Genel Başkan Yardımcısı eski milletvekili Fatma Kurtulan ve DİHA muhabiri Murat Çiftçi'nin de gözaltına alınanlar arasında olduğu belirtiliyor.

 

Sabah 06.30 sıralarında polis ekipleri, arama yapmak üzere Milletvekili Leyla Zana'nın kaldığı Çankaya'daki eve geldi. Polisin evde kimsenin olmaması üzerine kapıyı çilingirle açtığı öğrenildi. Polisin evde yaptığı arama yaklaşık 3 saat sürdü. Arama sonrası polis ekiplerinin Leyla Zana'ya ait olduğu belirtilen bilgisayar ve bazı evraklara el koyduğu belirtildi.

PERVİN BULDAN'DAN AÇIKLAMA

Aramanın yapıldığını öğrenen BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Leyla Zana'nın evine geldi. Polisin araması sonrası Buldan açıklamalarda bulundu.

Buldan, "Meclis tarafından verilen Leyla Zana'ya ait telefon ve bilgisayarlara ısrarlarımıza rağmen polis tarafından el konuldu. Tutanaklar tutuldu. Bu evin Leyla Zana'ya ait olduğu belirtiliyordu. Ev, Leyla Zana'nın yakını olan Cahit Yoldaş'a ait. Milletvekili evi olmasına rağmen eve baskın düzenlendi. 10 polis evde kimse olmayınca kapıyı çilingir ile açmış. Arama az önce bitti. Yapamazsınız dememize rağmen arama yapıldı. Gerekçe ise evin Cahit Yoldaş'a ait olması. Ama burada Leyla Zana'nın oturduğu biliniyordu. Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile telefonda görüştüm. 'Aramanın milletvekili evi olduğu bilinmiyordu ve arama yapıldı' dedi. Buna inanmıyorum. Bugün gözaltılar ve aramalarla ilgili Gültan Kışanak açıklama yapacak" dedi.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, dokunulmazlığı olan bir milletvekilinin evinde arama yapılamayacağını belirterek, “Ankara’nın göbeğinde eşkıyalık yapılıyor” ifadesini kullandı.

Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, son olarak Frankfurt’ta yaptığı açıklamaları ile tartışma yaratmıştı. Zana 9 Ocak'ta "Artık silahlı mücadele bir noktaya geldi. Ben silahların bırakılmasını asla tartışmıyorum. O Kürtlerin sigortasıdır. Bu sorun var olduğu müddetçe o silahlar Kürtlerin güvencesidir" demişti.  Zana'nın bu açıklamaları çok eleştirilmişti.

İSTANBUL

BDP İstanbul İl Binası'nda arama yapılıyor. İstanbul'daki operasyonda 15 kişi gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri, BDP İstanbul İl Başkanlığı’nın bulunduğu binaya saat 07.25’de girdi. Parti avukatının binaya gelmesinin ardından arama yapılmaya başlandı. Arama yapıldığı sırada, binaya parti yöneticileri ve üyelerinden kimse alınmazken, sadece BDP İstanbul İl Başkanı Asiye Kolçak’ın girmesine izin verildi.

BDP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Osman Ünal yaptığı açıklamada, gizlilik kararı var denilerek kendilerine bilgi verilmediğini söyleyerek "Bu nasıl bir zihniyettir. Binada arama yapılıyor ve bize gizlilik kararı var denilerek bilgi verilmiyor. Binaya girmemize izin vermiyorlar. Ben bu binada yöneticiyim. Tepkilerimizi en kısa sürede ortaya koyacağız" dedi.

Binadaki aramanın gün boyunca süreceği belirtilirken, içerideki bilgisayarların hard disklerinin yedekleneceği öğrenildi.

DİYARBAKIR'DA BELEDİYE BİNASINDA ARAMA

İstanbul Özel Yetkili Savcılığı'nın talimatıyla Diyarbakır'da sabah erken saatlerde eş zamanlı olarak baskınlar düzenlendi.

Diyarbakır’da BDP İl Başkanlığı, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, Kürdi- Der, BDP’li Kayapınar İlçesi Belediyesi’nin Gençlik ve Kültür Merkezi, BDP Siyaset Akademisi, BDP’ye ait Ekoloji Yerel Yönetimler Birimi’nde sabah erken saatlerde başlayan aramalar devam ediyor.

Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi'nin binasında arama yapılıyor.

BAYDEMİR'DEN TWITTER'DA AÇIKLAMA

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Twitter'da yaptığı açıklamada ''Belediyemize ait Aram Tigran konservatuarı basıldı. Bağlama, darbuka, keman, piyano, def vb suç aletlerinin buluduğu merkezimiz aranıyor'' diye yazdı.

Ankara, İstanbul ve Diyarbakır dışında Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Batman, Gaziantep, Bingöl, Ağrı, Mardin'in Nusaybin İlçesi, Mersin, Van, Adana ve İzmir'de de BDP İl binalarında polis tarafından arama yapılıyor.  Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak'ın evi de aranıyor.

VAN'DA HASARLI BELEDİYE BİNASINA KCK OPERASYONU

KCK operasyonları kapsamında Van'da belediye ile BDP il binasına baskın düzenlendi. Polis, depremde hasar gören ve boşaltılan belediye binasında bazı evrak ve bilgisayarlara el koyarken herhangi bir gözaltının olmadığı belirtildi.

Van'da yaşanan 2 depremin ardından Van Belediye binası hasar görmüş ve boşaltılmıştı. Orta hasarlı olarak rapor verilen belediye binası boşaltılmış, sadece evrak ve bazı bilgisayarların kaldığı öğrenildi.

BİNİCİ: BAKAN ŞAHİN'İN TALİMATI İLE YAPILDI

Şanlıurfa'da operasyonu haber alarak parti binasına gelen ve yöneticilerle görüşen BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, operasyonun İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in talimatı ile yapıldığını ileri sürüp, "Yaşananlar bize yönelik uygulanan siyasi soykırımdır ve İçişleri Bakanı’nın talimatı ile yapılmaktadır. Halkın iradesiyle birçok yerde ikinci parti olan BDP’ye yönelik bu operasyonlara boyun eğmeyeceğiz" dedi.

BAYDEMİR: POLİS BAĞLAR BELEDİYESİ’NDE ARAMA YAPIYOR

PKK’nın sivil yapılanması KCK-TM’ye yönelik 17 ilde yürütülen operasyonlar kapsamında akşam saatlerinde polis ekipleri, Diyarbakır merkez Bağlar İlçe Belediyesi’nde arama başlattı. Personel ve memurların belediye hizmet binasından ayrılmasından sonra saat 19.00’da sıkı güvenlik önlemleri altında belediye binasına gelen polis, bina çevresinde kuş uçurtmadı.

Belediye binasına giriş çıkışlara izin verilmezken, binaya çıkan cadde ve sokaklar ise zırhlı polis araçlarıyla kapatıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir sosyal paylaşım sitesi twitter’deki sayfasından, Bağlar Belediyesi’ndeki polis aramasını duyurup, ’Bağlar ilçe belediyemize saat 19.00’da baskın düzenlendi. Arama başladı. Çiller hükümeti ile AKP hükümeti arasındaki fark ne? Bence faşizm kaybetmeye mahkumdur. Sizce? Ya özgürlük, yada hiç’ yazdığı görüldü. Polisin Bağlar Belediyesi’ndeki aramaları devam ediyor.

FATMA KURTULAN İSTANBUL’A GETİRİLDİ

Ankara’da, terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması KCK’ya yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan BDP Genel Başkan Yardımcısı ve kapatılan DTP’nin eski Van milletvekili Fatma Kurtulan’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi İstanbul’a getirildi. Ankara’da KCK’ya yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Fatma Kurtulan’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi karayoluyla İstanbul’a getirildi. Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’na saat 23.00 sıralarında getirilen 5 kişi burada sağlık kontrolünden geçirildi. Sağlık kontrolünün ardından polis aracına götürülen Fatma Kurtulan, basın mensuplarının "Neden gözaltına alındınız?" sorusunu, "Ben de bilmiyorum. Başbakana sorun." şeklinde yanıtladı. Kontrolleri tamamlanan 5 kişi Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yaşadığı korku dolu anları anlattı: Sesimi duyuramadım