KDK'nın yazdığı dilekçe sayesinde tıp fakültesini kazandı

KDK'nın yazdığı dilekçe sayesinde tıp fakültesini kazandı

Sınav ücretini belirlenen sürede ödemediği için Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) girme hakkını kaybeden Sümeyye Akay’a tıp fakültesinin kapılarını, internet üzerinden Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) gönderdiği başvuru dilekçesi açtı

14 Ekim 2017, Cumartesi 12:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sakarya Akyazı'daki  fen lisesinde okuyan Sümeyye Akay, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) ilk 3 bine girdi. Sınav ücreti ödeme süresini kaçırması üzerine LYS’ye başvurusu düşürülen Sümeyye Akay, internet üzerinden verdiği dilekçeyle konuyu Kamu Denetçiliği Kurumu' na (KDK) taşıdı.

Sümeyye Akay ile benzer durumdaki öğrencilerin de başvurusunu incelemeye alan KDK, ÖSYM ile çözüm yoluna gitti. Kurumun, ÖSYM ile yaptığı görüşmeler sonrasınd  bu öğrencilere sınav ücreti ödemeleri için bir günlük ek süre verildi.

Bunun üzerine sınav ücretini ödeyerek LYS’ye giren Sümeyye Akay, yaptığı tercihle İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'ne yerleştirildi.

ÖĞRETMENLERİ "KDK'YA BAŞVUR" DEDİ

Tıp fakültesinde eğitimine başlayan Sümeyye Akay, LYS’ye hazırlık sürecinde cep telefonu ve internetten uzak bir yaşam sürdüğünü söyledi. Bu nedenle ücret ödeme süresinden bilgisinin olmadığını anlatan Sümeyye Akay,  "Ödeme süresini kaçırdığımı anladığım an hayatım karardı. Büyük bir hayal kırıklığı yaşadım" dedi.

LYS’ye giremeyecek olmanın üzüntüsüyle ne yapacağını bilemediğini, çeşitli yerlere müracaatlarda bulunduğunu belirten Sümeyye Akay, "Öğretmenlerimin tavsiyesiyle konuyu KDK’ya ilettim. Ek ödeme süresi verilmesiyle büyük bir
 mutluluk yaşadım" diye konuştu.

'ÜMİDİM YOKTU AMA HAYALLERİME KAVUŞTUM'

Tanınan hak sonrasında girdiği LYS’de başarı kazandığını dile getiren Sümeyye Akay "Aslında yaptığım başvurudan da ümidim yoktu. Düzelmeyecek, hak verilmeyecek zannediyordum ama KDK’ya yaptığım başvuruyla hayallerime kavuştum. Çocukluk hayalim olan tıp fakültesinde eğitime başladım. Hayallerimin yıkıldığı, ümitlerimin tükendiği anda hayatım bana geri verildi. Sınav ücretinin ödenmesi için verilen süreyi kaçırmamdan dolayı LYS’ye giremeseydim emeklerim heba olacaktı. Durum düzelmeseydi belki de psikolojim bozulacak, daha zor bir hayat beni bekleyecekti" açıklamasında bulundu.
       
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandeminin gölgesinde erken kayıt