Keçiboynuzu pekmezi kadınların geçim kaynağı oldu

Antalya'nın Akseki ilçesinde yaşayan kadınlar, keçiboynuzu pekmezi yapıp satarak evine ekonomik katkı sağlıyor.

31 Aralık 2018, Pazartesi 02:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
PEKMEZ ÜRETİMİ BAŞLADI

PEKMEZ ÜRETİMİ BAŞLADI

Mahalle halkı imece usulüyle bir araya gelip Ağustos ayı boyunca topladıkları keçiboynuzundan Aralık ayında pekmez üretimine başladı. 

KİLOSU 30 LİRA

KİLOSU 30 LİRA

Köylü kadınlar ortalama 80-100 kilogram arasında ürettiği keçiboynuzu pekmezinin kilogramını 30 liradan satışa sunuyor. Ağustos ayında toplanan keçiboynuzunun pekmez yapılması için Aralık ayına kadar bekletilmesinin sebebi ise soğuk havanın verdiği kalite. 

'HAVALAR SERİNLEYİNCE YAPIYORUZ'

'HAVALAR SERİNLEYİNCE YAPIYORUZ'

Ağustos ayının 15'inden sonra keçi boynuzunu topladıklarını anlatan Fatma Büyükarslan, "Kasım-Aralık ayında ise pekmez yapmaya başlıyoruz. Topladığımız zaman hemen pekmez yapılmaz. Çünkü sıcaklarda pekmez ekşi olur. Ekşi olmaması için Kasım-Aralık ayını bekleriz. Havalar serinleyince yapıyoruz" dedi. 

ÜÇ GÜN BEKLENİYOR

ÜÇ GÜN BEKLENİYOR

Toplanan keçiboynuzundan yarı yarıya pekmez elde eden kadınlar kilogramını 30 TL'den sattıkları pekmez için keçiboynuzunu ezdikten sonra suyun içinde üç gün bekletiyor. 

7-8 SAAT KAYNATILIYOR

7-8 SAAT KAYNATILIYOR

Şırasını keten çuvallarda süzüp kaynatıyorlar. Kaynayan şırayı kazanlarda bir saat durduktan sonra dinlenmeye alan kadınlar şırayı yeniden süzüp süreyle 7-8 saat tekrar kaynatıp pekmez haline dönüştürüyor. Aksekili kadınlar ortalama 50-60 kilo keçi boynuzundan 20 kilo pekmez çıkartıyor. 

Komşularla birlikte 3-4 aile bir araya gelip yardımlaşarak pekmez yaptıklarını anlatan Fatma Büyükarslan, "Komşularımıza sırayla bir araya gelerek keçi boynuzlarını elde çekiçle döverek eziyoruz. 

'MAKİNEDE ÇEKMİYORUZ'

'MAKİNEDE ÇEKMİYORUZ'

Keçi boynuzunu makinelerde çekmiyoruz. Makinede çekilen pekmez iyi olmaz. Çünkü ince çekiliyor. Biz bunları döverek yapıyoruz. 

'HEPİMİZİN HAZIR MÜŞTERİSİ VAR'

'HEPİMİZİN HAZIR MÜŞTERİSİ VAR'

Çünkü elde kırılan keçi boynuzunun pekmezine paha biçilmez. Çok lezzetli oluyor. Hepimizin hazır müşterileri var, pekmezin yapılacağı tarihleri bekliyorlar" dedi.  ANTALYA (İHA)

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Emekli bayram ikramiyesinde bu detaya dikkat! Çift ikramiye...