Keçiler üniversiteli oldu

Uludağ Üniverstesi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yapılan testleri başarıyla geçen keçi, üniversite kampüsünde kalmayı garantiliyor

31 Ocak 2013, Perşembe 10:16
A A

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Sağlığı ve Hayvansal Üretim, Araştırma ve Uygulama Merkezi'ndeki keçiler, yapılan testleri başarıyla geçerse çiftlikteki kalabiliyor.

Keçilerin çok meraklı hayvanlar olduğunu belirten Merkezin teknik sorumlusu Doç. Dr. Abdulkadir Orman,''Oğlaklar korkusuz... Bizim yetiştirme usullerimiz dışında, onları haşin bir şekilde yetiştirdiğiniz zaman keçilerde bir korku oluşuyor. Bu durumda, hayvanların yanlarına, yabancı biri girdiğinde ürkekleşiyorlar. Fakat bizim işletmemizde böyle bir durum söz konusu değil.

Biz, hayvanlarımızı gayet rahat bir şekilde yönlendiririz" dedi. İşçilerin bir ıslık ile hayvanları istenilen yere rahatlıkla yönlendirdiklerine dikkat çeken Orman, "Keçilerimizi birtakım testlerden geçiriyoruz. Bu testlerden sonra da başarılı olan keçilerimizi işletmemizde tutmaya devam ediyoruz. Onlardan yavru almaya gayret gösteriyoruz'' diye konuştu.

Yetiştirdikleri keçilerin Türkiye'nin çeşitli bölgelerine satıldığını belirten Orman, ''Yetiştirdiğimiz hayvanların özellikle verimlilikleriyle alakalı ıslah çalışmaları yaparken, bazı hayvanlardaki davranış özelliklerini de dikkate alıyoruz. Şöyle ki biz sadece ikizlik ve süt verimi gibi hayvanın verim özelliklerini değil, hayvanlarda birtakım davranış bozuklukları, agresyon, hırçınlık, tarafımızdan kabul görmeyen davranışlar" dedi.

Bu tür hayvanların sürülerinde istemediklerini belirten Orman, "Müzde bulunmasını istemiyoruz. Dolayısıyla da seçmiş olduğumuz hayvanlardan aldığımız yavrularda da daha yönetilebilir, daha muhlis bir sürü elde etmeyi amaçlıyoruz'' dedi.,

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.