Kedi cinsleri ve kedi türlerinin özellikleri

Kedi cinsleri ve kedilerin türleri hakkında özellikleri bilmek kedi seçimi yapmak için size yardımcı olacak. Nasıl bir kedi istiyorsunuz? Tekir kedi cinsi mi yoksa siyah kedi türlerimi... Hangisi olursa olsun bu güzel evcil dostlar evinizin neşe kaynağı olacak. İşte kedi seçiminde size yardımcı olacak özellikleriyle kediler ve türleri...

24 Haziran 2021, Perşembe 15:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Honey Bear Kedi Türü ve Özellikleri

Honey Bear Kedi Türü ve Özellikleri

Yaklaşık 20 yıl önce üretilen honey bear kedi cinsleri, iran kedisi ile kokarca DNA'sındaki (ya da bal porsuğu) bazı özellikler karıştırılarak elde edilmiş olduğuna dair bilgiler vardır.

Büyük bir kedi cinsi olan Honey bear cinsi kedilerde, yetişkin erkeğin ağırlığı 5,5 ve 6,5 kg'ya kadar ulaşabilir.

 • Genelde ela bakır karışımı büyük gözleri vardır.
 • Uzun tüylü kedi cinsleri arasındadır.
 • Sarı, siyah ya da beyaz gibi geniş bir renk aralığına sahiptir.
 • çok sosyaldir, sevecendir ve bu kedi türleri yalnız bırakılmaktan hiç hoşlanmaz
 • Oyuncu ve neşeli bir doğaları vardır.
 • Genelde sakin ve uysaldırlar

Keskin zekâları ve iyi huylu kediler olmaları güzellikleriyle birleştiğinde Honey Bear cinsi kediler vazgeçilmez hale gelirler.

Püsküllü yuvarlak pençelerle biten kısa bacaklar, kısa, büyük vücudunu destekler.

Lüks, uzunkürkleri günlük fırçalama ve tarama gerektirir.

Kuyruğu nispeten kısa ve kabarıktır, bir kokarcanın kuyruğunu andırır

Yavaş gelişen bir ırktırlar, bazen tam olgunluğa erişmeleri iki yılı bulabilir.

Amerika'nın Çitası (American keuda) Kedi Türü ve Özellikleri

Amerika'nın Çitası (American keuda) Kedi Türü ve Özellikleri

American Keuda, ince bir gövdeye, kama şeklinde bir kafaya ve uzun kulaklara sahip vahşi görünümlü bir kedidir.

Bu kedi ırkı, siyah, kahverengi ve tekir dahil olmak üzere farklı renklerde gelir. 

Doğal olarak meraklıdırlar ve etkileşim yoluyla öğrenmeyi severler. Yaşlandıkça, eşsiz kişilikleri gerçekten parlamaya başlar. 

Yaklaşık 40 yıl önce üretilmeye başlanan Amerikan çitası, aynı çıta gibi benekli tüyleri ve narin atletik yapısıyla dikkat çeker.

Esnek bacakları sayesinde bir çita gibi hızlı koşabilen American Keuda kedisi, zeki, cesur ve meraklıdır. Uyanık zamanlarını çok fazla uzanarak harcamazlar. Bunun yerine, zamanlarını keşfederek, oyuncaklarla ve diğer hayvanlarla oynayarak ve insanlarla etkileşime girerek geçirmeyi seçiyorlar

Bu kedi ırkı, olarak 3 kilogramdan 8 kilograma kadar değişen ağırlıklara sahip olabiliyor

Çok hareketli kedilerdir ve geniş alanlarda koşup oynamayı çok severler.

 • Kürkleri ince olduğu için sıcak ortamları severler.
 • Çok zeki kedilerdir ama özgür olduklarını hissetmeyi sevdikleri ve hareket etmeden duramadıkları için eğitilmeye açık değildirler.
 • Suyu severler, yüzmeyle araları iyidir.
 • Hastalıklara karşı çok dayanıklıdırlar.
 • İyi bir bakımla 20 yıla kadar ömürleri vardırHabeş Kedi Türü ve Özellikleri

Habeş Kedi Türü ve Özellikleri

Habeş kedileri, güçlü, kıvrak vücutları ve uzun, ince bacakları olan zarif orta boy kedilerdir.

Habeş kedisi, yerli kedinin atası olan Afrika yaban kedisine benzer

Habeş kedisi sessiz, zeki ve meraklıdır ve insanlarla arkadaşlık etmekten zevk aldığı ve ailesine bağlı olduğu söylenir

 • Kulakların uçlarında belirgin küçük tutamlar ve badem şeklinde büyük gözleri olan yuvarlak, kama biçimli kafaları vardır.
 • Kızıl sarı kedi cinsleri arasındadır. Siyah türleri de bulunur
 • Habeş kedisi, oldukça zeki, sosyal, eğlenceli bir cinstir.
 • Meraklı ve oyun oynamaya ilgi duydukları için "Kedi krallığının palyaçoları" olarak da adlandırılırlar.
 • Çok fazla ses çıkarmazlar, temas yoluyla ilgilerini belli ederler.
 • Biraz tembeldirler, yatmayı da çok severler

Habeş kedisinin ömrü iyi bakıldığı taktirde 20 yıla kadar uzamaktadır. Normal şartlarda da 10-15 yıl arasında yaşamaktadırlar.

Habeş kedileri, anemiye neden olabilen piruvat kinaz eksikliği adı verilen kalıtsal bir hastalıktan muzdarip olabilir. 

Bu cins, çocuklar için mükemmel olma eğilimindeyken, her kedinin eğitim ve yaşam deneyimine dayalı olarak farklı bir kişiliği vardır.

İran Kedi Türü ve Özellikleri

İran Kedi Türü ve Özellikleri

Asil ve uysal İran kedisi, sessiz ve tatlı olmasıyla bilinir.

Persler rahat ve rahat olma eğiliminde olsalar da, aynı zamanda bir kraliyet havasına da hükmederler. Çabuk tıslamayabilir veya tırmalamayabilirler, ancak bu, gürültülü çocuklar veya evcil hayvanlar tarafından rahatsız edildiklerinde rahatsız olmayacakları anlamına gelmez

Güzel ve tatlı olmalarına rağmen Persler, çoğunlukla yüz yapılarıyla ilgili bir dizi potansiyel sağlık sorununa eğilimlidir. Dar burun deliklerinin neden olduğu solunum zorluğu veya gürültülü solunum

Sarı olanları da sayıca fazla olduğu sarı kedi cinsi arayanlar için idealdir. Sakin yapısıyla bilinen bu kedi cinsi, sahipleriyle ömürlerini geçirecek kadar onlara bağlıdırlar.


Devon Rex Kedi Türü ve Özellikleri

Devon Rex Kedi Türü ve Özellikleri

Devon Rex kedileri, Sfenksler gibi tüysüz oldukları sanılan kedilerdir. Çok farklı ve çarpıcı bir görünümü olan Devon Rexler’in aslında tüyleri vardır ama bu tüyler bazı Devon Rex türlerinde çok kısa ve seyrek olduğu için tüysüzmüş gibi görünürler. Tüylerinin az olmasının yanında bu kediler, büyük gözlere ve kocaman kulaklara sahiptirler. Farklı fiziksel özelliklerinin aksine Devon Rex kedileri oldukça sıcakkanlı hayvanlardır. Sahiplerine bağlılıkları ve yalnız kalmaktan hoşlanmamaları bakımlarını biraz zorlaştırsa da çok iyi huylu olmaları ve neşeli doğaları onları vazgeçilmez kılar.


Bombay Kedi Türü ve Özellikleri

Bombay Kedi Türü ve Özellikleri

Bombay kedisi, kediler arasındaki en kara kedi olma özelliğini taşıyor. Kedi olgunlaştıktan sonra tüyü siyah, kısa, sıkı ve son derece parlaktır. Pençe yastıkları bile siyahtır. Bombay kedisi; küçük, kaslı bir kedidir ve aldatıcı bir şekilde ağırdır. Birini kucağınıza aldığınızda, ağırlığına şaşıracaksınız. O boyutta bir kedi için kas ve kemik yapısından dolayı ağırlığı fazladır. Bombaylar, Kara Panter'i anımsatan bir yürüyüşe sahiptir. Zaten Bombay; adını da panterlere benzemesinden dolayı almıştır.


Amerikan Bobtail Kedi Türü ve Özellikleri

Amerikan Bobtail Kedi Türü ve Özellikleri

Davranışlarıyla köpeklere benzetilen Amerikan Bobtail kedileri, sahiplerine çok bağlı ve uysal hayvanlardır. Eğitilebilir olmaları, diğer hayvan cinsleri ve insanlarla çok iyi ilişkiler kurabilmesi ve tasma ile gezmeyi çok sevmesi nedeniyle köpek sevenlerin de sevgilisi olmuşlardır. Pofuduk görüntüsünün hakkını sonuna kadar verip kucağınızdan inmeyecek bir kedi türü olan Amerikan Bobtail kedileri, kısacık kuyruklarıyla dikkat çekerler. Mutasyon sonuncunda ortalama bir kedi kuyruğunun üçte biri oranında bir kuyruğa sahip olan bu kediler, iyi huylu olmasıyla sakin ve huzurlu bir ortamda yaşamak için ideal canlılardır. Amerika’da keşfedilmişlerdir. Yakın zamanda ayrı bir kedi türü olarak tüm dünyada kabul gördüler.


Balinese Kedi Türü ve Özellikleri

Balinese Kedi Türü ve Özellikleri

Siyam kedilerine benzerliği ile bilinen Balinese kedileri güzel parlak gözleri, enerjik yapısı, oyunculuğu ve yumuşacık uzun tüyleriyle hayvan severlerin kalplerini kazanmıştır. Adını Bali adalarından alan Balinese kedisi, aslında siyam kedilerinin farklı bir türüdür. Özellikle uzun tüy yapısı ile siyam kedilerinden ayrılan Balinese kedileri, karakter özellikleri bakımından onlarla benzerlik gösterirler. Amerika kökenli olan Balineseler, sahiplerine çok bağlı olup çok oyuncu ve enerjik kedilerdir. Sevimli ve karakteristik yüzleri ve aktif yapılarıyla dikkat çeken bu kediler, açık havada koşmayı çok severler. Sosyal canlılar oldukları için diğer hayvan ve insanlarla rahatlıkla dostça ilişkiler kurabilirler.


Keşmir (Kashmir) Kedi Türü ve Özellikleri

Keşmir (Kashmir) Kedi Türü ve Özellikleri

Adını Hindistan’ın bir eyaletinden alan Keşmir (Kashmir) kedileri, tesadüf eseri ortaya çıkmış bir kedi ırkıdır. Ne zamandan beri yer yüzünde oldukları bilinmeyen Keşmir kedileri, İran kedileri ile benzer özellikler gösterirler. Keşmir kedilerinin de yüzleri İran kedileri gibi basıktır ve bu iki kedi ırkının karakterleri arasında paralellik vardır. İki kedi cinsi de sakin ve uyumludur. Fakat Keşmir kedileri sahiplerine çok bağlıdır ve sahiplerinin kucaklarında uyumaya bayılırlar. Dingin bir ortamda huzur içinde yaşamaktan çok hoşlanan bu kediler, birlikte yaşadıkları canlılara da huzur verirler


Amerikan Curl Kedi Türü ve Özellikleri

Amerikan Curl Kedi Türü ve Özellikleri

Amerikan Curl kedileri, adlarını kıvrık kulaklarından alırlar. Diğer kedilerden fiziksel olarak en büyük farkları da içe doğru kıvrılmış gibi gözüken bu karakteristik kulaklardır. Bilindiği üzere kedilerin işitme yetileri çok gelişmiştir ama kedi ırkları arasında fiziki olarak farklı bir kulak yapısına sahip olan Amerikan Curl kedileri, işitme gücü konusunda da diğer kedilerin önüne geçer. En ufak sesleri bile duyabilen bu kediler, güzel yumuşak tüyleri ile de dikkat çekerler. Keskin zekâları sayesinde çok çabuk öğrenip çok kolay eğitilebilirler. Kucağa alınıp sevilmekten çok hoşlanan bu tatlı kediler, aynı zamanda çok oyuncu ve hareketli hayvanlardır.


Birman Kedi Türü ve Özellikleri

Birman Kedi Türü ve Özellikleri

Tapınak kedisi adıyla tanınan Birman Kedisi, Burma; yani Myanmar kökenlidir. Genellikle cam mavisi gözlere sahip olan Birman kedileri, uzun sık tüyleriyle de dikkat çekerler. Duygusal yapısı, sahibine bağlılığı ve enerjisi ile diğer kedi cinslerinden farklılıklarını ortaya koyan Birman kedileri aynı zamanda çok geveze kedilerdir. Evlerinde ses ve hareketten hoşlanan, bir kediye ayıracak bol vakti olanlar için Birman kedileri harika birer arkadaşıdırlar.


Bengal Kedi Türü ve Özellikleri

Bengal Kedi Türü ve Özellikleri

Vahşi bir kedi algısı yaratan Bengal kedileri, görünümlerinin aksine dost canlısı hayvanlardır. Eşsiz desenleri ile çok farklı bir havaları olan bu kediler, sudan korkmamaları ile de diğer kedi ırklarından ayrılırlar. Atalarının Asya leoparları olduğu söylenen Bengal cinsi kediler, aynı zamanda çok zeki olmalarıyla bilinirler.


Amerikan Bobtail Kedi Türü ve Özellikleri

Amerikan Bobtail Kedi Türü ve Özellikleri

Davranışlarıyla köpeklere benzetilen Amerikan Bobtail kedileri, sahiplerine çok bağlı ve uysal hayvanlardır. Eğitilebilir olmaları, diğer hayvan cinsleri ve insanlarla çok iyi ilişkiler kurabilmesi ve tasma ile gezmeyi çok sevmesi nedeniyle köpek sevenlerin de sevgilisi olmuşlardır. Pofuduk görüntüsünün hakkını sonuna kadar verip kucağınızdan inmeyecek bir kedi türü olan Amerikan Bobtail kedileri, kısacık kuyruklarıyla dikkat çekerler. Mutasyon sonuncunda ortalama bir kedi kuyruğunun üçte biri oranında bir kuyruğa sahip olan bu kediler, iyi huylu olmasıyla sakin ve huzurlu bir ortamda yaşamak için ideal canlılardır. Amerika’da keşfedilmişlerdir. Yakın zamanda ayrı bir kedi türü olarak tüm dünyada kabul gördüler.


Kusursuz Kedi (BURMİLLA) Türü ve Özellikleri

Kusursuz Kedi (BURMİLLA) Türü ve Özellikleri

İri bir kedi olan bu oyuncu kediler, çok cana yakın canlılardır. Genellikle pek sesi çıkmayan bu kedi ırkı, az ve büyük eşyalı evlerde beslenmeye daha elverişli hayvanlardır. Asya kökenli sevimli hayvanlar, oyunculuklarının yanında sahiplerine bağlılıkları ve dost canlısı olmalarıyla da bilinirler. Son derece asil bir görünüme sahip olan Burmillalara "Kusursuz kediler" de denir. Onlara kusursuz denmesinde harika fiziksel özelliklerinin etkisi olsa da asıl neden Burmilla kedilerinin herhangi bir hastalığa yatkınlıklarının olmamasıdır.


British Shorthair Kedi Türü ve Özellikleri

British Shorthair Kedi Türü ve Özellikleri

Uysal doğaları ve sürekli ilgi beklememeleri sayesinde evde bakıma çok uygun olan bu kedilerin sayıları az olduğu için çok değerli canlılardır. Onları değerli kılan bir başka özellikleri de zeki olmaları ve sahiplerini yormamalarıdır. Özellikle yoğun çalışanlar için son derece avantajlı olan bu kediler, hem asil hem güzel hem de iyi huylu kedilerdir.


Chinchilla Kedi Türü ve Özellikleri

Chinchilla Kedi Türü ve Özellikleri

İran kedilerinin bir türü olan Chinchilla kedileri, uzun ipeksi tüyleri, iri gözleri ve güzellikleri ile popülerdirler. İran kedilerinden farklı olarak yüzleri basık değildir ama onlar gibi geniş bir yüze ve sık, uzun tüylere sahiptirler. Adını Chinchilla denen kemirgen bir hayvandan alan bu kedilerin bu ismi alması kürk özelliklerinin bu hayvana benzemesinden gelir. Sahiplerine sevgiyle bağlanan bu sevimli kediler kucakta uyumaya ve sevgi görmeye bayılırlar.


Mavi Rus Kedi Türü ve Özellikleri

Mavi Rus Kedi Türü ve Özellikleri

Karakteristik tüy rengi, yemyeşil çarpıcı gözleri ile soğuğa ve hastalıklara karşı dayanıklılığıyla bilinen Mavi Rus kedileri, son derece güzel ve asil hayvanlardır. Russian Blue diye adlandırılan bu kediler, Rusya kökenli oldukları için iki kat tüy tabakasıyla kaplıdırlar. Bu nedenle soğuk iklimlerde kolayca hayatta kalabilirler. Asil ve farklı görünümünün yanında zekâsı ve insanlara bağlılığı sayesinde de çok sevilen bu kedi ırkı, çok oyuncu olmalarına rağmen çok hareketli değillerdir. Mavi Rus Kedilerinin bir diğer çelişkili özelliği de sahiplerine bağlı ve zeki kediler olması karşısında eğitilme konusunda inatçı olmalarıdır. Çünkü bu kediler bağımsızlıklarına düşkün hayvanlardır. Russian Bluelar, maviye çalan gri renk tüyleri ve tüylerine kontrast oluşturan yeşil gözleriyle adete büyülü kedilerdir.


Chartreux Kedi Türü ve Özellikleri

Chartreux Kedi Türü ve Özellikleri

Duman rengi, yumuşacık tüyleri ve koyu turuncu büyük gözleriyle dikkat çeken Chartreux kedisi, sevimliliği ve farklı fiziksel özellikleri sayesinde çok fazla ilgiye maruz kalsalar da bu ilginin karşılığını tam olarak veremezler. Temkinli kediler olan Chartreux kedileri, tanımadıkları insan ve diğer canlılara karşı dikkatli davranırlar. Dolayısıyla çok sosyal kediler değillerdir. Fazla cana yakın olmamalarına rağmen sahiplerine ve yaşam alanlarına çok bağlı olan Chartreux Kedileri, aynı zamanda çok nazik canlılardır. Çok eski bir kedi türü olan Chartreux Kedisi Fransa kökenlidir. 18. yüzyılda avcılık yeteneklerinden faydalanılan bu kediler, Fransız saraylarının da gözdesi olmuşlardır. Bu zeki ve duyarlı kediler halen dünyanın en popüler kedileri arasındadır.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gittiği her yere kedisini de götürüyor