Kedi dışkısından elde ediyorlar! Kilosu 500 dolar

Endonezya'da birkaç adada bulunan palmiye misk kedisinin dışkısından elde edilip yılda 380 kilo üretilebilen kopi luwak kahvesinin kilosu 500 dolardan satılıyor

01 Nisan 2017, Cumartesi 11:26
A A

Endonezya'da bulunan Sumatra adası ve çevresindeki birkaç adada bulunan palmiye misk kedisinin kahveyi yemesi ve sonrasında dışkılaması sayesinde elde edilen ve yılda 380 kilo üretilebilen kopi luwak kahvesi 350 dolar ile 500 dolar arasında satılıyor.

Dünya genelinde oldukça fazla tüketicisi bulunan kahvenin zamanla, butik kahveciliğe doğru evrilmesi de ne kadar çok rağbet gördüğünün en önemli kanıtı olarak gösterilebilir.

Bu kadar çok tercih edilmesi ve kahve kültürü üzerine yeni bir pazarın oluşmasının ardından, üretim ve yapım aşamaları da şekillenerek daha farklı tatlarda kahveler üretilmeye başlandı.

Bu da kahve çeşitliliğini arttırırken, fiyatlarının da değişmesine neden oldu.

Dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen Kopi Luwak kahvesi şu an kilosu 350 dolar ila 500 dolar arasında bir fiyata satılıyor ve asıl önemli olan fiyatından ziyade nasıl yapıldığı.

KEDİNİN DIŞKISI SAYESİNDE ELDE EDİLİYOR

KEDİNİN DIŞKISI SAYESİNDE ELDE EDİLİYOR

Kısaca Kopi Luwak kahvesi: Endonezya'nın Sumatra adası ile çevresindeki birkaç adada yaşayan palmiye misk kedisinin kahveyi yemesi ve sonrasında dışkılaması sayesinde elde ediliyor.

Kahve çekirdeklerinin misk kedilerine yedirilmesinin en büyük amacı da midelerinde fermente edilmesidir.

Bu fermente işleminin ve misk kedilerinin dışkılamasının ardından eşsiz bir tada sahip olduğu belirtilen Kopi Luwak kahvesinin yılda sadece, ortalama 380 kg üretildiğini de belirtmekte fayda var.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.