Kedi mi, köpek mi almalı? Eğitimleri ve bakımları açısından kedi ve köpekler

"Köpek insanın en iyi arkadaşıdır.” Bu yaygın söz bazı gerçekleri içerebilir, ancak köpekler, insanların arkadaşlığından zevk aldığı tek hayvan dostu değildir. Birçok insan için bir kedi onların en iyi arkadaşıdır. Köpek severlerin inanabileceklerinin aksine, kediler mükemmel ev hayvanlarıdır.

19 Haziran 2021, Cumartesi 16:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Arkadaşlar arasında kedi insanı ya da köpek insanı olma konusu yıllardır tartışılan konulardan biridir. Bu soruya elbette bilimsel bir yanıt vermek mümkün değildir. Yine de insanların bu gruplama, kendini bir tarafta görme istediğinden kaynaklı olarak cevap vermek durumunda kalabilirsiniz.

 

Kedi ya da köpek sahibi olmanın birçok açıdan farklı yönleri vardır. Köpek sahibi olmak başlı başına sosyal bir deneyimi beraberinde getirir. Yani köpeğiniz olduğunda her gün en az iki defa yürüyüşe çıkmanız gereklidir. Köpeğin parktaki veya etraftaki diğer köpeklerle yakınlaşması sizi de sahipleriyle diyalog kurmaya iter.

Köpeklerin Doğası

 Doğaya baktığımızda köpeklerin yiyecek bulma ve korunma konusunda sürü ile hareket ettiğini görürüz. Bu sürünün de bir lideri olur ve sürüdekiler lideri takip eder. Evcil köpekler ise sürü iç güdüsünü yaşamak için evdeki aile bireylerine uyumlu şekilde yaşarlar. Diğer bir yandan da köpeklerin sürü olarak yaşadığı düşünüldüğünde yalnız kalmaları tavsiye edilmez. Bütün köpekler ilgi ve yakınlığı sever. Köpek sahibi olmak da hiç büyümeyen bir çocuk sahibi olmak gibidir.

Kedilerin Doğası

 Aslanlar hariç kediler ve kedilerin ataları geceleri avlanan canlılardır. Köpeklerin aksine de tırmanda konusunda daha yeteneklidirler. Bu da avlanma ve tehlikeden kaçma konusunda kedilere yardım eder. Avını yakalamak söz konusu olduğunda kediler daha dikkatli ve keskin görüş yetisine sahiptir. Tüm bu nedenlerle de kedilerin sürüye ihtiyacı yoktur. Kediler köpeklere göre bağımzsız hayvanlardır. Genelde de gün içinde uyuyup geceleri evin içinde dolaşırlar. Yaşadıkları her yeri benimserler ve kokularını her yere bırakarak kendi yerleri haline getirirler. Bu yüzden evin içinde bir değişiklik yaptığınızda bazı kediler bu değişiklikten hoşlanmaz. Kediler köpeklere göre yalnız kalma konusunda daha iyidirler. Fakat bazı kedi ırkları ilgiye daha da ihtiyaç duyarlar.


İnsanlar kedilerin arkadaşlığından zevk alırlar. Birçok kedi sevecendir. Sarılıp, sevilmeyi ya da çenenin altını çizmeyi isteyeceklerdir. Mırıldanan bir kediye kim karşı koyabilir?? Eğer sevecen hissetmiyorlarsa, kediler genellikle oldukça oyuncudur. Topları ve tüyleri ya da bir ipten sarkan her şeyi kovalamayı severler. Özellikle sahipleri oyuna katıldığında oynamaktan zevk alırlar. Popüler görüşün aksine, kediler eğitilebilir. Ödüller ve cezalar kullanarak, tıpkı bir köpekte olduğu gibi, bir kedi, istenmeyen davranışlardan kaçınmak veya hileler yapmak için eğitilebilir. Kediler bile getirecek!

Doğaya baktığınız zaman, köpeklerin yiyecek bulmak, korunmak için sürü halinde hareket ettiğini görüyoruz. Genelde sürünün bir lideri olur ve sürü üyeleri onu takip ediyor. Evcil köpekler ise bu sürü içgüdüsünü sürdürmek için sosyal, dost canlısı ve birlikte yaşadığı aileyle mutlu, uyumlu hayvanlar olurlar. Bu sürü duygusu aynı zamanda köpekleri uzun süre yalnız bırakamayacağınız gerçeğini de ortaya çıkarır. Köpekler ilgi ve yakınlığı sever. Köpek sahibi olmak, hiç büyümeyen bir çocuk sahibi olmak gibidir.

Kedi ve Köpeklerin Eğitimleri

Kedi ve Köpeklerin Eğitimleri

Hayvanlar arasında köpekleri eğitmek genellikle daha kolaydır. Çünkü köpeklerdeki sürü mantığı, onları bir lideri takip etmeye hazır halde tutar. Yani doğal olarak itaatkardırlar. Elbette bu konuda verdiğiniz eğitim, köpeğinizin ırkı gibi etkenler de etkilidir.

 Her ne kadar kediler de eğitebilse de köpekleri gibi bir eğitim alma beklenemez. Kedileri eğitmek daha fazla sabır ve kararlılık gerektirmektedir. Kedileri eğitirken de sizin istediklerinizden ziyade belirli sınırlar koyarak ilerlemenizde fayda vardır.

 Söz konusu tuvalet eğitimi olduğunda ise kedilerin eğitilmesi köpeklere göre daha kolaydır. Çünkü kediler doğaları gereği tuvaletlerini kuma yapma eğilimindedirler. Sadece birkaç kez göstermeniz yeterli olacaktır. Köpeklerin ise tuvalet eğitiminde daha fazla çaba sarf etmeniz gerekir.


Evinizin Alanını Göz Önünde Bulundurun

Evinizin Alanını Göz Önünde Bulundurun

Köpek sahiplenen herkes büyük bir evde yaşamıyor elbette. Köpeklerin bir kısmı küçük dairelerde de yaşabilir. Fakat onun her gün dışarı çıkarılması, gezdirip enerjisini atmalarını gerektiğini unutmayın. Evinizin bahçesi varsa ve köpeğiniz rahatça koşturup oynayabiliyorsa ne mutlu ona. Eğer küçük bir dairede yaşıyorsanız ve her gün dışarı çıkma imkanınız yoksa kedi sahiplenmek sizin için daha iyi olabilir. Evinizde avcı iç güdülerini gidermek için oyun alanı veya kedi oyuncaklarının olması yeterli olacaktır.

Kediler hane halkının uygar üyeleridir. Köpeklerin aksine, kediler havlamazlar veya başka yüksek sesler çıkarmazlar. Çoğu kedi çok sık miyavlamaz bile. Genellikle sessiz bir varoluşa öncülük ederler. Kedilerde genellikle “kaza” olmaz. Anne kediler, yavrularını çöp kutusunu kullanmaları için eğitir ve çoğu kedi o andan itibaren hatasız olarak kullanır. Sokak kedileri bile genellikle kutu gösterildiğinde kavramı anlar ve düzenli olarak kullanır. Kedilerin pençeleri vardır ve sahipleri bunun için hazırlık yapmalıdır. Evin en sevilen kedi alanındaki uzun bir tırmalama direği, genellikle kedi içeriğinin mobilyayı rahat bırakmasını sağlar. Elbette son çare olarak kediler yasaklanabilir.

Ev hayvanı olarak kedilerin en çekici özelliklerinden biri de bakım kolaylığıdır. Kedilerin yürümesine gerek yoktur. Oyun oynarken evde bol bol egzersiz yaparlar ve işlerini çöp kutusunda yaparlar. Bir çöp kutusunu temizlemek hızlı ve ağrısız bir işlemdir. Kediler ayrıca kendi bakımlarına da özen gösterirler. Bir kediyi yıkamak neredeyse hiçbir zaman gerekli değildir çünkü normal şartlar altında kediler kendilerini temizler. Kediler kişisel temizlik konusunda insanlardan daha titizdir. Ayrıca kediler korkmadan birkaç saat evde yalnız bırakılabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aile köpeği Golden Retriever'ın şaşırtıcı özellikleri