Kedi sahibi olmanın 4 yararı

Kedileri çok seviyoruz. Gece bizi olur olmadık durumlarda uyandıran ve anlaşılamaz hareketlerle bizi şaşkına uğratan bu canlılarla, genetik olarak bizimle hiçbir yakınlığımız olmamasına rağmen aynı evi neden paylaştığımızı düşünmüşsünüz. Cevap aslında çok basit; onlar çok şirinler. Ancak bilim adamları yine de bu durumu incelediler ve kedi dostlarımızın fiziksel ve zihinsel sağlığımıza bazı katkılar yaptıklarını keşfettiler. Öyleyse kedi sahibi olmanın 4 yararına göz atalım.

26 Aralık 2019, Perşembe 10:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
1-Kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyorlar

1-Kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyorlar

Avustralya'da yapılan bir araştırmaya göre, kedi sahipleri, evcil hayvanı olmayan insanlardan daha iyi bir psikolojik sağlığa sahip. Ankete katılan kedi sahipleri, kendilerini daha mutlu, daha güvenli ve daha az gergin hissettiklerini ve uykuda ve odaklanmada daha az sorun yaşadıklarını belirttiler.

Bir kediyi evlat edinmek çocuklar için de iyi olabilir: 11-15 yaşları arasında 2.200'den fazla gencin katıldığı bir ankette, kedileriyle güçlü bir bağı olan çocukların yaşam kalitesinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Ne kadar kedilerine bağlılarsa, o kadar formda, enerjik, özenli ve daha az üzgün ve yalnız hissediyorlardı. Ayrıca yalnızken ve boş zamanlarında ve okulda vakit geçirmekten keyif alıyorlardı.

Yerçekimine meydan okuyan tavırları ve yoga benzeri uyku halleri ile kediler de bizi kötü ruh hallerimizden kovabilir. Bir çalışmada, kedileri olan insanlar, kedileri olmayan insanlardan daha az olumsuz duygu ve inzivaya maruz kalma hissi yaşadıklarını bildirdi. Aslında, kedileri olan bekarlar, kedisi ve partneri olan insanlardan daha az kötü bir ruh halindeydi. (Kediniz akşam yemeğine asla geç kalmaz.)

İnternet kedileri bile bizi gülümsetebilir. İnternette kedi videoları izleyen insanlar, daha sonra daha az olumsuz duygu ve daha olumlu duygular hissettiğini söylüyor.

2-Stres

2-Stres

Bir çalışmada, araştırmacılar strese nasıl tepki verebileceklerini ve kedilerin herhangi bir yardım olup olmadığını gözlemlemek için 120 evli çifti evlerinde ziyaret ettiler. Kalp atış hızı ve kan basıncı monitörlerine bağlanan insanlar, iki dakika boyunca akıllarından çıkarma işlemi yapacak ve elini buzlu suda tutacaktı. İnsanlar ya evcil hayvanlarının etrafında dolaşırken, eşleriyle (moral sağlamak için) ya da her ikisiyle birlikte tek başına bir odada oturdular.

Stresli görevler başlamadan önce, kedi sahipleri istirahat kalp atış hızı ve kan basıncına evcil hayvan sahibi olmayan insanlardan daha düşüktü. Görevler sırasında, kedi sahipleri de daha iyi çalıştı. Tehdit edilenden daha stresli hissetme olasılıkları daha yüksekti, kalp atış hızları ve tansiyonları daha düşüktü ve hatta daha az matematik hatası yaptılar.

Çeşitli senaryolardan kedi sahipleri en sakin görünüyordu ve kedileri bulunduğunda en az hatayı yaptılar. Genel olarak, kedi sahipleri de fizyolojik olarak daha hızlı iyileşti.

Kediler neden bu kadar sakinleştiriyor? Kediler bizi zayıf matematik becerilerimiz için yargılamayacak veya üzüldüğümüzde aşırı derecede sıkıntı çekmeyecek. Bu da kedilerin neden bazı durumlarda diğerlerinden daha sakinleştirici bir etki olduğunu açıklıyor.

Kediler, tüm küçük endişelerimizi gereksiz hale getirebilecek, dünyanın en umursamaz varlıkları olabilir. Gazeteci Jane Pauley'nin dediği gibi, “Uyuyan bir kediye bakıp gergin hissedemezsiniz.”

3-İlişkiler

3-İlişkiler

Kediler, önemsediğimiz ve bizi önemseyen varlıklar (veya en azından öyle olduğuna inanıyoruz). Ve bu türler arası bağa yatırım yapan insanlar da ilişkilerinde fayda görebilirler.

Örneğin, araştırmalar, kedi sahiplerinin sosyal açıdan daha duyarlı olduklarını, diğer insanlara daha fazla güvendiklerini ve evcil hayvan sahibi olmayan insanlardan daha çok diğer insanları sevdiklerini bulmuştur. Kendinizi kedi insanı olarak adlandırırsanız, sizin gibi diğer insanları, ne kedi ne de köpek insanı ile karşılaştırıldığında daha fazla düşünmeye eğilimlisiniz.

Eastern Kentucky Üniversitesi'nden Rose Perrine ve Hannah Osbourne, 'Köpekler veya kediler hakkındaki olumlu duygular, insanlar hakkında olumlu duygular uyandırabilir ya da tam tersi olabilir. Birisi - insan veya hayvan - iyi hissetmemizi sağladığında, başkalarına karşı şefkat ve cömertlik kapasitemizi arttırır. İskoç ergenler üzerinde yapılan bir araştırmada, en iyi arkadaşıyla iyi iletişim kuran çocuklar, muhtemelen bir üçlü olarak oynamaya zaman harcadıkları için kedilerine daha fazla bağlılar' dedi.


4-Sağlık

4-Sağlık

Bir çalışmada, araştırmacılar 13 yıl boyunca 4.435 kişiyi takip etti. Geçmişte kedilere sahip olan insanların, bu süre zarfında, hiç kedilere sahip olmayan insanlara kıyasla, kan basıncı, kolesterol, sigara içme ve vücut kitle indeksi gibi diğer risk faktörlerini hesaba katarken bile, kalp krizi nedeniyle ölme riskleri daha düşük çıktı.

Araştırmacılar, şu anda kedileri olmasa bile geçmişte kedi sahibi olan insanlar için geçerliydi, bu da kedilerin devam eden bir hastalığın tedavisinden ziyade koruyucu bir ilaç olduğunu öne sürüyor.

Bir başka çalışmada, Pennsylvania Üniversitesi'nden James Serpell, yeni kedi sahiplenmiş iki düzine insanı takip etti. Kedilerini eve getirdikten sonraki bir iki gün içinde ve sonraki 10 ay içinde birkaç kez anket yaptılar. Bir aylık dönemde, insanlar baş ağrısı, sırt ağrısı ve soğuk algınlığı gibi sağlık şikayetlerini azalttı. Ancak bu faydalar zaman geçtikçe azalıyor gibi görünüyordu. Serpell'in söylediğine göre, kedileriyle iyi bir ilişki kuran insanların faydalarını görmeye devam etmeleri mümkündür ve iyi olmayan insanlar da fayda göremezler.

Kediler üzerine yapılan bu araştırmanın çoğu ilişkiseldir, yani kedilerin gerçekten faydalı olup olmadığını veya kedi halkının zaten mutlu ve iyi ayarlanmış bir grup olup olmadığını bilmiyoruz. Ama ne yazık ki kedi severler için, ikinci durum böyle görünmüyor.

Yapılan araştırmaların haricinde, kedilerin aslında iddia ettiğimiz kadar çok zevk ve neşe getirmesi daha olasıdır. Aslında, evcil hayvan araştırmasının büyük çoğunluğu, kısmen terapi asistanı olarak eğitilmeleri daha kolay olduğu için köpeklere odaklanmaktadır. Serpell “Kediler araştırma tarafından biraz geride kaldı” diyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Köpeğinizi veterinere götürmenizi gerektiren 10 işaret