Kedi sahipleri dikkat! Bu durum kedilerin avlanma yetisini azaltıyor

Yapılan yeni bir araştırma, gün boyu sahipleriyle oyun oynayan ve et bakımından zengin yiyecekler tüketen kediler, yabani hayvanları daha az avlıyor.

30 Nisan 2021, Cuma 11:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Popular Science'ta yer alan habere göre, Exeter Üniversitesi tarafından yapılan yeni çalışmada, proteinlerin etten geldiği mama kullanmak, kedilerin avlanmasını yüzde 36 azaltıyor. Ayrıca kedi sahibi ile her gün beş ila on dakika oynamak da yüzde 25’lik bir azalmayla sonuçlandı.

Exeter Üniversitesi Çevre ve Sürdürülebilirlik Enstitüsü’nde çalışan Profesör Robbie McDonald, “Kedileri iç mekanlarda tutmak, avlanmayı önleme konusunda kesin bir yöntem olsa da; bazı kedi sahipleri, kedilerinin dış mekanlara erişimini kısıtlamanın onların mutluluğuna ilişkin doğuracağı sonuçlardan endişe duyuyor" diyor.

"ÖZGÜRLÜKLERİNİ KISITLAMADAN DOĞAL YAŞAM ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİ AZALTABİLİRLER"

"ÖZGÜRLÜKLERİNİ KISITLAMADAN DOĞAL YAŞAM ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİ AZALTABİLİRLER"

“Bizim çalışmamız, hiç girişimsel ve kısıtlayıcı olmayan yöntemlerle birlikte kedi sahiplerinin, kedilerinin yapmak istediği şeyleri değiştirebileceğini gösteriyor. Kedi sahipleri kedilerle oynayarak ve onların beslenme şekillerini değiştirerek, özgürlüklerini kısıtlamadan doğal yaşam üzerindeki etkilerini azaltabilirler.”

Çalışmada bahsedilen oynama, kedi sahiplerinin bir ip ile çubuğa oyuncak tüy bağlayıp hareket ettirmesini ve bu sayede kedilerin bunu gizlice izlemesini, kovalamasını ve üstüne atılmasını kapsıyor.

Kedi sahipleri, her bir “avlanmadan” sonra kedilerine oynamaları için oyuncak bir fare de verebilir ve gerçek bir öldürmeyi taklit edebilirler.

Etli yiyecekte bulunan hangi unsurların, avlanmada meydana gelen bu azalmaya yol açtığı ise belli değil.

Deneyleri yürüten doktora öğrencisi Martina Cecchetti şöyle söylüyor:

Bazı kedi mamaları, soya gibi bitkisel kaynaklardan gelen protein içeriyor. Bu besinler ‘eksiksiz bir beslenme’ sunmasına karşın, bazı kedileri bir veya daha fazla mikrobesinden mahrum bırakabilir ve kedilerin avlanmasını teşvik edebilirler.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Artan kumaşlardan sokak hayvanlarına elbise dikiyor