Kedi tırnağı nasıl, ne zaman kesilir?

Kedi sahiplerinin en merak ettiği konulardan biri 'kedi tırnağı nasıl kesilir?' olmuştur. Birçok kedi sahibi tırnak kesimi için veterinere gitmeyi tercih ediyor. Kedi bakımında en dikkat edilmesi gereken nokta tırnaklar olduğu için, kesim işinin dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor. Peki kedi tırnağı nasıl kesilir? Kedi tırnağı ne zaman, neden kesilir? İşte bilmeniz gerekenler...

16 Haziran 2021, Çarşamba 17:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kedilerin tırnaklarının çok uzaması hem onlara hem de bize sıkıntı çıkarabiliyor. Çok uzun tırnaklı kediler, kendilerini kaşımak istedikleri zaman yaralayabiliyorlar. Bu nedenle kedilerin tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekiyor. Ancak keserken kediler için özel üretilen tırnak makaslarından kullanmak şart.

YAVRU KEDİLERDE DAHA DİKKATLİ OLUNMALI

Kediler dört haftalık olduktan sonra tırnakları da uygun şartlarda kesilebilir. İhtiyaç duyuluyor ise yavru kedilerin tırnakları da kesilebilir. Yavru kedilerin tırnakları çok daha küçük ve kısa olur. Yavru kedilerin tırnakları kesilirken derine gitmeden ucundan nokta kadar kesilmesi gerekir.

Tırnak kesimine ne kadar küçükken alıştırırsanız, o kadar iyi olur.

TIRNAKLARI KESERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

TIRNAKLARI KESERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kedi tırnağı kesilirken önce kedinin tırnak yapısı öğrenilmelidir.

Tırnak makası, kedinin tırnak diplerindeki pembe doku bölümüne asla değmemeli. Aksi takdirde ciddi yaralanmalar oluşur.

Tırnağın ucundan nokta kadar alınması gerekir.

Kedilerin tırnağı kesilirken uygun tırnak makası kullanılarak çok derine gidilmesinin önüne geçilir. 

NE ZAMAN KESİLİR?

Kedilerin tırnakları küçük yaşlardan itibaren kesilmelidir. Kediler 4 haftalık olduktan sonra ihtiyaç olması halinde tırnakları kesilmelidir.

Kedinin tırnağını kesmek için doğru zaman belirlenmelidir. Çünkü çoğu kedi tırnağının kesilmesinden hoşlanmaz.

Kedilerin uykulu oldukları zamanlar tercih edilmelidir. Kediler uykulu anlarında daha az hareket ederler. Ayrıca sabah çok erken saatlerde kedi mama yedikten sonra da tırnakları kesilebilir. Mama yedikten sonra kedi rahatlar ve daha az hareket eder. 

KEDİ TIRNAĞI NEDEN KESİLMELİ?

KEDİ TIRNAĞI NEDEN KESİLMELİ?

Kedilerin etrafa zarar vermemesi ve tırnakları ile kendi vücutlarını çizmemesi için tırnakları düzenli olarak kesilmelidir.

Kedilerin tırnağı farklı aralıklar ile uzayabilir. Her kedinin tırnağı farklı zamanlarda uzar. O nedenle kedinin sahibi doğru zaman aralığında tırnak kesme işlemini yapmalıdır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER ABD'deki köpek gösteri yarışmasının kazananı Wasabi oldu