Kedi Vito, protezleriyle yeniden hayata tutundu

İtalya Milan’da yaşayan 6 yaşındaki kedi Vito evden kaçınca arabanın altında kalmıştı. Birçok ağır ameliyat geçiren Vito’nun arka ayaklarına özel üretim protezler takıldı. Vito’nun sahipleri Silvia Gottardi ve eşi Linda Ronzoni, kedinin yeniden hayata tutunma sürecini Facebook ve Instagram üzerinden dünyayla paylaştı. Vito’nun hikayesi #vituzzosuperstar başlığı altında hızla yayıldı. Azmiyle büyük takdir toplayan Vito’nun sosyal medyada şimdi binlerce hayranı var.

18 Aralık 2019, Çarşamba 08:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Ciddi bir trafik kazası geçirmesinin ardından sakat kalan Vito isimli kedi, protez bacakları sayesinde hayata yeniden tutundu. Vito, sahiplerinin açtığı Instagram hesabı sayesinde üne kavuştu. Sahipleri, Vito'nun hayata tutunma sürecini ve yaptığı yaramazlıkları sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Sahipleri balayındayken, Milano'da bir araç tarafından ezilince arka bacakları kesilmek zorunda kalınan Vito, ötenazi ile karşı karşıya gelmişti.

Arka bacakları kesilen Vito'nun kalan üst bacak kemiğine doğrudan iki protez takma ameliyatının İtalya'da daha önce hiç başarılı bir şekilde gerçekleştirilmediği bildirildi.


Mutlu aile tablosu

Mutlu aile tablosu

Vito artık eskisi gibi koşup oynayabiliyor, hatta yaramazlık yapıyor. Sahipleri Silvia ve Linda, "aile portresi" notunu düştükleri fotoğrafı da Instagram'da paylaşmayı ihmal etmedi. BBC'ye yaptıkları açıklamada, biçerdöverle geçirdiği bir kazanın ardından protez bacak takılan ilk İngiliz kedi Oscar'dan ilham aldıklarını söylediler.


Vito'nun hikayesi

Vito'nun hikayesi

Vito'nun Facebook sayfasında yayınlanan hikayesinde, kedinin kuzeybatı Sicilya'daki küçük San Vito Lo Capo kasabasından geldiği yazıyor.

Vito, Silvia'nın annesinin kedisiydi, ancak öldüğünde yeni bir ev bulmak zorunda kaldı çünkü Silvia'nın babası daha sonra kedi alerjisi olan biriyle birlikte olmaya başlamıştı. Dış mekana alışkın olan Vito, Milano'da Silvia ve Linda'nın yanına taşındı.

Temmuz 2018'de çift evlendi. Balayları iş nedeniyle aralık ayına kadar ertelendi ve Vito evdeyken bir arkadaşları tarafından bakımı üstlenildi.

Çift balayında olduğu sırada Vito, sokaklarda dolaşırken korkunç bir kaza geçirdi. Bir günden fazla bir süredir kayıptı. Bulunduğu zaman, yaraları o kadar ciddiydi ki, bir arka pençe hemen kesildi, cerrahlar diğerini kurtarmaya çalıştı.

Silvia ve Linda, konu hakkında, 'Pençesini kaybetti ve diğerini kaybetme tehlikesi altındaydı. Çok uzaktaydık bu korkunç bir an, ama neyse ki yakınlarda onunla ilgilenebilecek güzel insanlarımız var' dedi.

Enfeksiyon nedeniyle, ikinci pençenin kesilmesi gerektiğinin anlaşılmasının ardından, cerrahlar Vito için geçici "bacaklar" sağladılar ve sporcular tarafından kullanılanlara benzer şekilde, eklemlerinde yaylı bacakları içeren kalıcı bir çözüm üzerinde çalışmaya başladılar.

Operasyonlar başarılı oldu ve aylar geçtikten sonra “biyonik kedi” olarak anlaşmaya başladıktan sonra Vito'nun rahatça gezebildiği fark edilid.

Bir yıl sonra, artık ünlü kedi sokaklarda tekrar yürüyen ve evdeki yastıklara tırmanan kedi haline geldi.

Fotoğrafçı Claudia Rocchini tarafından anlatılan Vito'nun hikayesi, Vituzzo Superstar'ın sayfasında paylaşıldı.

Hikaye yerel medya tarafından toplandı ve daha sonra ülke genelinde popüler hale geldi.

Vito'nun Instagram sayfasında şöyle yazıyor: "Bütün basın benden bahsediyor. Ama alçakgönüllü kalıyorum."

posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kediye bere takan temizlik işçisi fenomen oldu