1000 yıl önce evcilleşmiş olabilirler: İpek Yolu'nda Oğuzlara ait kedi iskeleti bulundu

Scientific Reports dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre kediler İpek Yolu üzerindeki Oğuz Türkleri tarafından bin yıl önce evcilleştirilmiş olabilir. Kazakistan'ın güneyindeki İpek Yolu üstünde bulunan bir kedi iskeleti üzerinde yapılan testler, kedilerin bölgedeki göçebe çobanlar için ideal bir evcil hayvan olabileceğini ortaya koydu. Bu araştırma kedilerin Eski Mısırlılar tarafından evcilleştirildiği görüşünü çürütür nitelikte.

01 Eylül 2020, Salı 17:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Almanya'daki Martin Luther Üniversitesi Kazakistan'ın güneyindeki İpek Yolu üstünde bulunan bir kedi iskeletini inceledi. Uzmanlar Eski Mısır ve Roma'da kedilerin evcilleştiğini ancak diğer bölgeler hakkında bilgi sahibi olmadıklarını dile getiriyor.

Kedilerin arkeolojik olarak bulunması oldukça zor. Araştırmacılara göre ölümünden sonra bu kedi gömülmüştü ve bu nedenle, alt çenesi, üst vücudunun parçaları, bacakları ve dört omuru da dahil olmak üzere tüm kafatası korunmuştu.

Araştırmacılara göre, MS 8. yüzyılda bu bölgede kedilerin evcil hayvan olarak bakılması oldukça ilginçti.

Oğuzlar, sadece yaşamları için gerekli olduğunda hayvan beslerlerdi. Örneğin köpekler sürüyü güdebilirdi. Ancak o zamanlar kedilerin belirgin bir kullanımları yoktu. Bulunan kedi iskeletinin kedilerin evcilleşme tarihi hakkında yeterli bilgi verip veremeyeceği henüz tartışma konusu.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ölmek üzereyken bulunan kedi kazı alanının maskotu oldu