Kediler ve köpekler dünyayı nasıl görüyor?

Kedilerin ve köpeklerin renk körü olduklarını ya da dünyayı siyah beyaz olarak gördüklerini duymuşsunuzdur. Ancak bu yanlış bir bilgi. Cornell Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nde yapılan bir araştırma kedi ve köpeklerin dünyayı mavi ve sarı tonlarında gördüklerini ortaya çıkardı.

11 Eylül 2020, Cuma 09:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

"Kediler ve köpekler renk körü mü?" sorusunun cevabını Popular Science dergisinde yayımlanan bir araştırma yanıtladı. Cornell Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Profesör Katherine Houpt, kedi ve köpeklerin mavi ve sarı tonlarında gördüklerini söyledi.

“Köpekler ve kediler avlanan canlılar olduklarından, bazı benzer renk tonları arasındaki farkı ayırt etmeye ihtiyaç duymuyorlar” diyen Houpt "Bizler doğru besinleri bulabilmek için renk ayırt etmek zorundayız. Bu nedenle renk ayırt etmede daha iyiyiz" dedi.


Görüş berraklığından bahsedecek olursak, yine insanlar köpeklerden bir adım önde oluyor. Eğer bir köpek, bir cismi 6 metre öteden seçebiliyorsa; bir insan onu 18 metre öteden görebiliyor. Bu farklılık kedilerde daha belirgin. Bir kedinin 6 metre öteden görebildiği şeyi, bir insan 30 ve hatta 60 metre öteden görebiliyor. 

Ancak bizim görüş açımız 180 dereceyken, kedi ve köpeklerde bu durum 200 dereceyi bulabiliyor. Bu yüzden neyin hareket ettiğini bilemeseler bile, bir şeyin kendilerine doğru yaklaştığını bilirler.

Kedi ve köpek gözleri, karanlıkta görme bakımından çok iyidir. Bunun bir sebebi ise tapetumun, aydınlığı ışık algılayıcılarına yansıtmasıdır. Zifiri karanlıkta bizden daha iyi göremiyorlar ancak kesinlikle loş ışıkta bizden daha iyi görüyorlar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tüm mahallenin korktuğu pitbull yaşlı kadının hayatını kurtardı