Kediler ve köpekler neden bir anda koşmaya başlar?

Evcil hayvan besleyenler, sakin sakin otururken bir anda sevimli dostunun 'delirircesine' etrafta koşuşturmaya başladığını fark etmiştir. Görünen o ki hayvanlardaki bu davranış, yaban hayatında da görülüyor. Peki sevimli dostlarımızın birden bire koşuşturmaya başlamasının sebebi ne?

19 Mart 2021, Cuma 10:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kedi ve köpek dostlarımızın aniden koşuşturmaya başlaması davranışına uzmanlar, heyecanlı rastgele aktivite periyotları (frenetic random activity periods) adını veriyor ve bu enerji patlamalarının normal olduğunu belirtiyorlar. Independent Türkçe'nin haberine göre, Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği'nin başkanı Jose Arce de bu davranış hakkında "Hayvanlar sadece eğleniyor" dedi.

KÖPEKLERİ TETİKLEYEN FAKTÖRLER VAR

Arce'a göre insanlar bu davranışın sebepsiz ortaya çıktığını düşünse de köpekleri tetikleyen birkaç yaygın faktör var. Bunlardan biri, köpeğin kapalı alanda tutulması. Bunun ardından serbest bırakılan köpek, biriktirdiği enerjiyi atmak için etrafta koşturabiliyor. Banyo yapınca da heyecanlanan bu canlılar, daha sonra enerji patlaması yaşayabiliyor.

KEDİLERİN TETİKLEYİCİLERİ DAHA FARKLI

KEDİLERİN TETİKLEYİCİLERİ DAHA FARKLI

Kedilerin tetikleyicileri ise köpeklerden biraz daha farklı. Köpekler gün içinde herhangi bir vakitte bu davranışı sergilese de kedilerin enerji patlamalarını alacakaranlık ve şafak vakitlerinde yaşama ihtimali daha yüksek. Çünkü bu saatler kedilerin en aktif olduğu zamanlar. Ayrıca kendilerini temizledikten ya da tuvaletlerini yaptıktan sonra da enerji patlaması yaşayabiliyor.

Genellikle kuru mamayla beslenen kedilerin yaş mama görmesi de bu davranışa neden olabiliyor.

Kedilerin enerji patlaması köpeklere oranla daha kısa sürüyor.

BU DAVRANIŞ FİLLERDE BİLE GÖRÜLEBİLİYOR

BU DAVRANIŞ FİLLERDE BİLE GÖRÜLEBİLİYOR

Yaban hayatında dağ gelinciklerinden fillere kadar pek çok hayvanda da bu davranışlar görülüyor. 2020'de hakemli bilim dergisi Journal of the American Association for Laboratory Animal Scence'de yayımlanan bir araştırma, tavşanlarda bu davranışın heyecanın bir belirtisi olduğunu ortaya koymuştu. Bu canlılar enerji patlamalarında koşabiliyor, başını ya da gövdesini kıvırabiliyor veya havada zıplayabiliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kedilerin asla hoşlanmadığı 9 davranış