Kedilerin 20 ilginç özelliği

Kedileri anlamak her zaman zordur. İnternette izlediğimiz birbirinden komik kedi videoları bunu her zaman kanıtladı. Kedilerin davranışlarında pek neden aramasak da, aslında yaptıkları çoğu hareketin bir nedeni var. Suyu patileriyle içmeleri mesela. Tatlılıklarıyla kalplerimizi eriten kediler hakkındaki 20 ilginç gerçek, sizi şaşkına uğratacak.

20 Aralık 2019, Cuma 10:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

1-Size alerjisi olabilir

2005 yılında yapılan bir araştırma, kedilerin de insanlara karşı alerjilerinin olabileceğini ortaya koydu. Kedi astımı, şehir insanının yaşantısı nedeniyle artmış durumda. Yere dökülen saçlarınız kedinizin size alerjik olması riskini artırıyor.

2-Kedi nanesinden etkilenmeyebilirler

Kedi nanesinin, kedilerde uyarıcı bir etki yaratan bitkidir. Ancak çoğu kedi, kedi nanesinden etkilenmiyor. Çünkü kedi nanesinden etkilenme meselesi kalıtsal bir durum.

3-Köpeklerle yaşayabilirler

2008 yılında yapılan bir araştırmada, kedilerin köpeklerle birlikte yaşayabileceği belirlendi. Araştırma sırasında 6 aylık kediler ve 1 yaşındaki köpekler aynı ortama konuldu.

4-Sevilmek hoşlarına gider

Viyana Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kediler okşanmaktan hoşlanıyorlar. Sadece bazı kediler buna izin vermez.

5-Mekan seçiminde stratejik davranırlar

2013 yılında yapılan bir araştırmada 50 kediye GPS izleyici ve takip kameraları takılmış. Kedilerin ise kavga etmeyi önlemek için devre mülk sistemine uygun bir sistem geliştirdikleri ortaya çıkmış.

6-Köpeklerden daha karışık beyinleri vardır

Psychology Today’de yayımlanan bir araştırmaya göre, kedilerin beyinleri insanlarınkine yüzde 90 oranında benziyor. Kedilerde beynin kavramsal bilgi işlem kısmı köpeklere oranla daha gelişmiştir.

7-Kısa süreli hafızaları iyidir

2007 yılında yapılan bir araştırma, kedilerin kısa süreli hafızasının 10 dakikaya kadar çıkabildiğini ortaya koymuş. Bunu yaparken kedilerin bir engelle sadece ön ayaklarının üzerinde durması sağlanmıştır. Engel ortadan kaldırıldıktan sonra kediye dikkati dağılması için mama verilmiş fakat kedi 10 dakika boyunca sanki engel yine oradaymış gibi ön ayaklarının üzerinde durmuş.

8-Yabani kediler uzaklara gidebilir

42 kedi üzerinde yapılan araştırmalara göre yabani kediler özgür ev kedilerine oranla daha çok gezerler. Kırma ırktan olan bir erkek kedi yaklaşık beş buçuk milyon metre kare alanda gezindi. Ev kedilerindeyse rekor 20 bin metre karede kaldı. 

9-Hastalıkları bize benziyor

DNA’daki genetik bozukluklar kedilerde ‘Retinis Pigmentosa’ isimli kalıtımsal hastalığa neden olabilir, bu hastalığa yakalanma oranı insanlarda da 3500 kişide birdir. 

10-İlk olarak Çin'de evcilleştirildiler

Kedilerin 4 bin yıl önce Antik Mısır'da evcilleştirildiği düşünülüyordu. 2013 yılında yapılan yeni bir araştırma yaklaşık 5300 yıl önce Çin’de evcil kedilerin varlığının izini buldu. 

11-Beneklerini genler belirliyor

2012 yılında yapılan bir araştırma, kedilerde beneklerin olmasının sebebinin Taqpep adlı gen olduğunu ortaya çıkardı. Benekli kediler genlerinde mutasyonun kopyalarını taşırken çizgili kedilerde bu yoktu. Aynı araştırma sonucunda desenli çizgilerin de Edb3 adlı başka bir genden kaynaklandığı anlaşıldı.

12-Sadece mutluyken mırlamazlar

Kediler mutluyken mırlar. Ancak sadece muluyken değil, hasta olduğunda, yavrusunu emzirirken, yaralandığında ya da stresli olduklarında da mırıldanırlar. 

13-Tatlı şeyleri yiyemezler

Kedilerin genlerinde tatlıların tadını alma kısmı yoktur. Tatlı yeseler bile tadını alamazlar.

14-Hasta numarası yapabilir

Kedinizin günlük rutinini değiştirirseniz, hasta numarası yapabilir. Kum kabının dışına dışkılayabilir, kusabilir veya iştahsızlık görülebilir.

15-Su içerken çenelerini ıslatmazlar

Köpeklerin aksine kediler dillerini bir kepçe gibi suyun içine daldıramazlar. Bunun yerine sadece üst kısmı suya temas eder. Böylece çenelerini ıslatmadan su içebilirler.


16-İstediklerini elde edebilirler

Kediler genellikle yiyecek istedikleri zaman bebeklerin çıkardığı ses aralığına yakın bir şekilde miyavlar. İstediğini yaptırmanın kediler için bir başka yolu da yürürken sahiplerinin bacaklarının arasında dolanmaktır. Aslında kedilerin doğasında bu yoktur, insan davranışlarından ve hareketlerinden öğrenirler. 

17-Bilgisayarlar da kedileri sever

Google’ın 16 bin işlemcili yapay beyni internetten ne isterse öğrenebiliyor ve kedileri çok seviyor.

18-Suyu patileriyle içiyorlar çünkü...

Kediler su kaplarının şeklini beğenmedikleri zaman patilerini içine batırarak su içerler. Bazen de su seviyesinin düşük olması da bu durumu etkileyebilir.

19-Penisleri dikenlidir

Bilim insanları kedilerin neden dışa dönük 120 tane iğnesi olduğunu tam olarak bilmiyor. Teorilere göre yumurtlamayı hızlandırabilir, erkeğin daha çok zevk almasını sağlayabilir, gen aktarımını sağlayabilir, cinsel birliktelik boyunca penisi içeride tutabilir

20-Vakitlerinin çoğunu bakım için ayırırlar

Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kediler zamanlarının %30 ile 50 arasını kendilerini temizlemek için harcıyorlar. 

Kaynak: Onedio

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kedi tırnağı nasıl, ne zaman kesilir?