Kedilerin çok su içmesinin nedenleri

Kediler her ne kadar sudan kaçınsalar da, yeteri kadar su içmek onları sağlığı için zorunluluktur. Kedilerin yeterince su içmemesi, çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Ancak eğer kedinizin gerektiğinden fazla su içtiğini fark ettiyseniz, bunun altında çeşitli nedenler yatıyor olabilir. Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken şey bir veterinere başvurmaktır. Kedilerde aşırı su içme çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir.

10 Aralık 2019, Salı 10:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Kediler neden aşırı su içer?

Kediler neden aşırı su içer?

Kedilerde aşırı su içmenin nedenleri şöyle:

  • Kuru mama yiyen kediler, yaş mama yiyen kedilere oranla daha fazla su içme gereksinimi duyarlar. Kuru mama kedileri her zaman fazla susatır. Bu nedenle mamasının yanında mutlaka temiz su da verilmelidir.
  • Bazı kediler musluktan su içmeyi sever. Siz musluğu açtığınız zaman kediniz uzun uzun su içiyorsa bu normaldir.
  • Bazı hastalıklar da kedilerin fazla su tüketmesine neden olabilir.

Kedilerin aşırı su içmesine neden olan hastalıklar

Kedilerin aşırı su içmesine neden olan hastalıklar

Kedilerde aşırı su içmeye neden olan bazı hastalıklar vardır. İşte bu hastalıklardan bazıları:

Diyabet

Kedilerde de aynı insanlar gibi diyabet hastalığı görülebiliyor. Bu hastalığın en büyük belirtisi de aşırı su tüketimi. Özellikle yaşlı ve kilolu kedilerde diyabet görülme olasılığı daha yüksektir.

Böbrek hastalıkları

Böbrek yetmezliği özellikle yaşlı kedilerde görülen bir hastalıktır. Bu hastalık kedilerin aşırı su içmesine ve çok fazla idrara çıkmasına neden olur. Kedi ölümlerinin birinci sırasında böbrek yetmezliği yer alır.  Kedilerde böbrek yetmezliği belirli bir aşamaya geldikten sonra tedavi edilemez hale gelebilir. Bu nedenle erken teşhis ve veteriner tedavisi önemlidir.

Hipertiroidi

Hipertiroidi hastalığı, tiroksin hormonunun aşırı salgılanmasıyla ortaya çıkıyor.  Kedilerin aşırı su içmesinin yanı sıra iştah artışı, ishal ya da kusma, iştah artışına karşın kilo kaybı gibi belirtilere de neden olabilen hipertiroidi de muhakkak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Veterinere başvurmanız önerilir.

İshal ve kusma

İshal ve kusma kedilerin su kaybetmesine yol açar. Kedi kaybettiği sıvıyı geri kazanmak için aşırı su içer. İshal ve kusma 24 saatten fazla sürüyorsa, veterinere götürmenizde fayda var.

Öte yandan, kediler de çoğu canlı gibi yaz aylarında daha fazla su içebilir. Sıcaklık yükseldikçe kediler daha fazla sıvı kaybettiğinden kış aylarına oranla daha fazla su tüketmesi normaldir.

posta.com.tr


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kaybolan köpeğini Amerika'da buldu