Kedilerin dilinden anlama rehberi

Yıllardır kedilerin sahiplerini sevip sevmediği, hatta nankör olup olmadıklarını tartışıyoruz. Kedilerin kendi başlarına buyruk oldukları ve insanları pek de umursamadıklarını söylüyoruz. Peki bu ne kadar gerçek? Kediler gerçekten de bizi sevmiyor mu? İşte kedi dilinde sevgi işaretlerini anlamak için faydalı bir rehber...

11 Ekim 2019, Cuma 10:41 Son Güncelleme:
A A

Kedilerin bağımsız kişilikleri olduğu, sahiplerini kendi seçtiği söylenir. Siz kedinizi seviyorsunuz ama kediniz sizi seviyor mu? Kedilikler.com bu sevimli hayvanların sevgisini gösterme biçimlerini derledi.


İşte davranışlarına göre kedilerin sevgi dili:

Patileriyle sizi ‘yoğurur’

Kedinizin üstünüze çıkıp patilerini size bastırıp çekmesi sevgiyi gösterme yollarından biridir. Ancak böyle yaparken tırnaklarını kullandıkları için canınızı acıtabilir.

Size hediye getirir

Kedinizin ağzıyla size bir oyuncak ya da yakaladığı ölü bir hayvan getirmesi de sizi sevdiğinin göstergesidir.

Yüzünü yüzünüze değdirir

Bu durum kedinizin sizi önemsediği anlamına gelir. Kediniz yüzünü size sürttüğünde sizi kokusuyla işaretliyor ve ailenin bir parçası olarak görüyor anlamına gelir.

Size göbeğini açar

Birçok hayvanda olduğu gibi kediler de karınlarını herkese göstermek istemez. Eğer kediniz size göbeğini gösteriyorsa, size karşı kendisini savunmasız bırakıyor demektir ve bu da kendisini sizin yanında güvende hissettiğini gösterir.

Gözlerinizin içine dik dik bakar

Bu durum kedinizin size büyük bir sevgi gösterdiğinin işaretidir.

Kuyruklarının ucunu kıvırır

Kediler sevdiği kişi karşısında kuyruklarını havaya kaldırıp uçlarını hafifçe kıvırır.

Sizi ısırır

Parmağınızı yavaşça ısırmaları, kedilerin sizi sevdiğini gösterir.

Size mırlar

Kediniz size mırlıyorsa bu sevgi göstergesidir.

Bacaklarınıza sürtünür

Kedilerin başka bir canlıya sürtünmesi sevgi işaretidir. Kedi size sürtünerek kokusunu bırakır.

Sizi takip eder

Kedinizin peşinizden ayrılmaması, sizi sevdiğinin en önemli göstergesidir.

KEDİLER SAHİBİNİN DUYGUSUNU ANLIYOR

KEDİLER SAHİBİNİN DUYGUSUNU ANLIYOR

ABD’de yapılan bir araştırma, kedilerin, sahiplerinin ne hissettiğini anladığını ortaya çıkardı. Araştırmaya göre; sahipleri mutluyken kediler mırlama, sürtünme, kucağa oturma gibi pozitif davranışlar sergiliyor. Sahibi kızgınken ise uzak durmayı tercih ediyorlar.

ÇOCUKLARI STRES VE KORKUDAN KORUYOR

ÇOCUKLARI STRES VE KORKUDAN KORUYOR

Uzmanlar evde kedi beslemenin birçok faydası olduğunu söylüyor. Evde kedi besleyen Alzheimer hastalarının daha az atak yaşadığı biliniyor. Aile ilişkilerini güçlendiren kediler aynı zamanda çocukların stres, korku ve endişeye kapılmasını da önlüyor.

KEDİLERLE ANLAŞMA REHBERİ

KEDİLERLE ANLAŞMA REHBERİ

İşte kedi davranışlarının insan dilinde karşılığı. Bu rehberi her zaman kullanabilir ve kedinizle daha rahat iletişim kurabilirsiniz...

Sıradaki haber yükleniyor...