Kedilerin kilo vermesi için ipuçları

Şişman bir kedi bazen gözünüze daha da tatlı görünebilir ancak sağlıkları için durum hiçte öyle değil... Kedinizin kilo vermesi gerektiğini düşünüyorsanız bunu onun için de kendiniz için de zor olmayacak yöntemlerle yapmanız en iyisi olacaktır. İşte kedinize kilo verdirebilmek için bir kaç ipucu

04 Ağustos 2021, Çarşamba 12:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Evcil kediler, vahşi atalarına oldukça benzerdir ve zorunlu etoburlar olarak kediler, en iyisini av modelinde, az karbonhidratlı veya hiç karbonhidratsız et bazlı diyette yaparlar. Evcilleştirilmiş köpeklerin aksine, verimli karbonhidrat kullanımı için gerekli enzimleri üretme yeteneğini hiçbir zaman geliştirmediler. Bir kedinin sistemi, karbonhidratlardan önce enerji için protein ve yağ kullanır ve diyet karbonhidratlarını vücut yağı olarak depolaması daha olasıdır.

Bu nedenle, geleneksel kilo verme formülleri nadiren çalışır. Genellikle daha az protein ve yağ içerirler ve gizli karbonhidratlarla doludurlar. Bu da , kediler enerji kaynağı olarak kendi kas dokularını kullanmaya başladığından, daha fazla yağ depolamasını, sürekli açlığa ve hatta bir miktar kas kütlesi kaybına neden olur.

Bununla birlikte, yiyecekleri protein ve yağ bakımından yüksek, karbonhidrat bakımından çok düşük, nem oranı yüksek, daha az işlenmiş ve makul bir şekilde porsiyon kontrollü ise kediler yağsız ve kaslı olurlar. 

KURU MAMAYI AZALTIN VE ORTADAN KALDIRIN

KURU MAMAYI AZALTIN VE ORTADAN KALDIRIN

Kedi obezitesinin en büyük itici gücü kuru gıdadır. Tüm mama taneleri, külçeyi bir arada tutmak için önemli miktarda karbonhidrat içeriğine ihtiyaç duyar ve bu, kan şekeri seviyelerini hızla yükseltebilir, seviyeler tekrar düştüğünde açlığı ve istekleri tetikleyebilir. Diğer bir dezavantaj, nem eksikliğidir. Taze av %60-70 nem içerir, bu da kedilerin tek başına kuru mamayla asla elde edemeyeceği bir tokluk hissi verir. 

ARA BESLENMELERE İZİN VERMEYİN

ARA BESLENMELERE İZİN VERMEYİN

Bütün gün yiyecek bırakmak, sürekli kemirmeyi teşvik eder ve sindirim sisteminin dinlenme durumuna geçmesine izin vermez. Kedinizi sabaha kadar oyalamak için isteğe bağlı bir gece atıştırması ile günde iki farklı öğün beslemek daha iyidir.

Kediniz mamayı yiyip yemese de 20 dakika sonra kaseyi çıkarın ve yıkayın, aksi takdirde yenmemiş mamanın kokusu vücudunu tüm gün sindirim modunda tutacaktır.


KEDİNİZİN AÇLIĞINI FRENLEYİN

KEDİNİZİN AÇLIĞINI FRENLEYİN

Karbonhidrat veya proteinin aksine, yağ, kan şekerinin hızla düşmesine neden olan hormon olan insülin salınımını uyarmaz. Yağ, açlığı saatlerce frenlemeye yardımcı olur ve değerli proteini enerji ihtiyacı yerine kaslar ve doku onarımı için ayırır.

Düşük yağ içeriğine dayalı bir kilo kaybı gıdası seçmek mantıklı görünse de, birçok az yağlı gıda, yağı garantili analizde listelenmeyen gizli karbonhidratlarla değiştirir. Bunun yerine, en yüksek protein artı yağ yüzdesine sahip yiyecekler en az karbonhidrata sahiptir ve genellikle en iyi seçimdir. Yağın gram başına daha fazla kalorisi olsa da, bunu biraz daha az besleyerek telafi edebilirsiniz.


AZ İŞLENMİŞ NEMLİ MAMALAR

AZ İŞLENMİŞ NEMLİ MAMALAR

Bu gerçek kilo verme anahtarıdır. Kediler için dondurulmuş çiğ mamalar altın beslenme standardıdır, ancak yeniden sulandırılmış dondurularak kurutulmuş çiğ ve yüksek etli, insan sınıfı konserve mamalar da harikalar yaratabilir. Yüksek protein, orta derecede yağ ve doğru oranlarda gerekli vitamin ve minerallerle en çok evrimleşen doğal diyet kedilerine benzerler .

Kuru yiyecekleri ortadan kaldırmak, her hafta ağırlığın erimesine neden olabilir. Günde bir öğünü nemli yiyeceklerle değiştirmek bile bir fark yaratabilir veya her öğüne biraz ekleyebilirsiniz. Kalorileri dengelemek için eski yiyeceklerden eşit miktarda çıkardığınızdan emin olun. Bazı kediler değişiklikten hoşlanmazlar ve yeni mamalar vermek, bir ay veya daha fazla süren uzun ve zorlu bir süreç olabilir. G

PORSİYON KONTROLÜ

PORSİYON KONTROLÜ

Sıkı ve tutarlı porsiyon kontrolü olmadan, tamamen nemli bir diyet bile kedinizi zayıflatmaz.   Kedinizin şu anda sahip olduğu ağırlığı korumak için neye ihtiyacı olduğunu belirlemek ve ardından açlık eşiğinin hemen altında olan yavaş ve istikrarlı bir kilo kaybı için %10'dan düşülmek çok önemlidir. Bunu yapmak için, her öğünde porsiyonları ölçtüğünüzden emin olun.

Her kedinin benzersiz olduğunu unutmayın - kedinizin beslenme seviyesi, çanta veya kutuda önerilenden farklı olabilir.

Bebek tartınız varsa, kedinizin kilosunu takip edebilirsiniz. Değilse, ilerlemeyi görmek için kedinizin kaburgalarını haftalık olarak kontrol edin (arka tarafa bakın) ve ideal boyuta ulaştıklarında besleme seviyesini biraz yükseltin. Doğru diyetle zayıflayarak, kediniz kısa sürede mojo'suna geri dönecek!


AÇLIK KRİZLERİNİ OYUNLARLA ATLATIN

AÇLIK KRİZLERİNİ OYUNLARLA ATLATIN

Kediniz diyete başladığında mama kabının çevresinde gün boyu miyavlayarak sizi pes ettirebilecek inatçılığa sahiptir. Kedinize diyet planı uygulamaya başlarken menünüze yeni oyuncaklar da ekleyin ve kedinizle iletişiminizi mama verirken en aza indiririn ve oyun oynarken tüm dikkatinizi ona verin.

Böylece normalden daha çok yorulan kediniz beslenmek yerine uyumayı tercih etmeye başlayacaktır.

DİYET MAMALAR GEÇİN

DİYET MAMALAR GEÇİN

Obur kediler için üretilmiş diyet mamalar, kedinizin sağlıklı şekilde zayıflamasına yardımcı olabilir. Kediniz bu mama değişikliğinden memnun kalmadıysa mamayı eski mama ile karıştırarak sistemli bir geçiş uygulayın

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Köpeğinizin mamasını geliştirmenin 6 yolu