Kedilerle aynı yatakta yatılır mı?

Yatağınızı evcil hayvanlarla paylaşmanın iyi ve kötü yanları var. Uzmanlar, kedilerle uyumanın sağlık açısından ne gibi endişeler yarattığını açıkladı. Bunların başında ise kedinin hasta olması geliyor.

24 Aralık 2019, Salı 15:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Köpeklerin insanların en iyi dostu olduğunu söylerler ancak bunu söyleyenler büyük ihtimal hiç kedi sahibi olmayan kişiler. Bir kediyle evinizi paylaştığınız zaman onlara kalbinizi de açarsınız. Her kedi farklı olsa da, bazı ortak özellikleri vardır. Kediler, evinize rahatlık ve neşe getirir.

Yatağa girdiğiniz anda, kediniz gelip size sarılmaya başlar. Her kedi olmasa da, çoğu kedi sahibine olabildiğince yakın olmak ister.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Amerika'daki evcil hayvan sahiplerinin yüzde 50'sinin birlikte uyuduğunu ortaya çıkardı.

Uyku bilimleri platformu Tuck.com'un başkanı Bill Fish, geceleri kedilerle birlikte uyumanın fiziksel, duygusal ve güvenlik açısından olumlu etkilerinin olduğunu belirtti.

Kediler uykuyu nasıl etkiler

Kediler uykuyu nasıl etkiler

Bill Fish 'Sizinle yatakta misafir olmanın yanı sıra stresi de azaltır, sıcaklık ve rahatlığı getirir. Kedinizin ritmik nefesini hissettiğinizde, sizi rahatlatır ve daha hızlı uyumanıza yardımcı olur' dedi.

Ancak kedinizin gece boyunca sakin bir şekilde uyuyup uymaması başka bir soru. Uykunuzu kesebilir ve yatağınıza başka sağlık riskleri de getirebilirler.

Veteriner Doktor Steve Weinberg, kedinizin sizinle bir yatakta uyumasının güzel ve rahat olabileceğini, anksiyeteye iyi geleceğini ifade etti.

Weinberg, 'Kedilerle uyumanın dezavantajı, kedilerin gece hayvanları olmalarıdır. İnsanlar uyurken, uykuları gecenin erken saatlerinde kesintiye uğratabilir veya çok erken bir saatte uyandırılabilir' dedi. Bu nedenle Weinberg, bir kediyle uyumanın, uyku düzenine ters etki yaratabileceğini söylüyor.

'Birçok kedi oynamayı sever ve örtünün altında hareket eden insan ayaklarını tırmalar, hatta ısırır' dedi.

Veteriner Dr. Jennifer Maniet ise, kedilerin bebeklerle uyumasının güvenli olmadığını söylüyor çünkü bir kedinin kasıtlı olarak göğsünde veya yüzünde uyuyarak bir bebeği boğması riski var.

Kedinizin yatağı insanların dışında başka hayvanlarla paylaşıp paylaşmadığı sorunu var. Bazı kediler umursamaz, ancak diğerleri onları bir tehdit olarak görebilir ve bu da yatak odasında istenmeyen kaoslar yaratabilir.

Bill Fish, 'Kedinizin yatağınızda olması da hayvanın egemenliğini artırabilir. Kendi toprakları gibi hissetmeye başlarlar ve başka biri yatağa girerse huysuz olabilirler' dedi.

Kucaklamadan önce dikkat edilmesi gerekenler var

Bir kedinin bağımsız doğası, istediği her şeyi yapacak gibi görünmesine rağmen, tüylü aile üyelerimizin çoğu kucaklaşmayı sever. Maniet bunu yapmadan önce dikkate almamız gereken birkaç şey olduğunu söylüyor.

  • Hastalık riskine karşı çocuklar da dahil olmak üzere doktorlarla iletişim halinde bulunmak gerek.
  • Saç dökülmesi, deri döküntüleri, hapşırma, öksürme, uyuşukluk, kusma veya ishal gibi hastalık belirtileri gösteriyorsa tüylü arkadaşınıza yatmamalısınız.
  • Evcil hayvanınızın genel sağlık durumunu belirlemek ve hastalıksız kaldıklarından emin olmak için evcil hayvanınızı her zaman veteriner hekiminizin yönlendirdiği şekilde kontrol edin.

posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İnsanlar evcil hayvanlarının reçeteli ilaçlarını kullanıyor