'Kedime kilo aldırmak istiyorum': Kedilere kilo aldıran 6 ipucu

Evcil hayvanlar kimi zaman yaşadıkları bir travma, ameliyat, yer değişikliği ya da mevsimsel nedenlerle kilo kaybı yaşayabilir. Kedilerin ideal kilolarının altına düşmesi, kimi zaman hastalıklara daha açık hale gelmelerine neden olabilir. Kedilerimizin elimize gelen kaburgaları ise bize üzer. 'Kedime kilo aldırmak istiyorum' diyorsanız yalnız değilsiniz. Her kedi sahibi hayatında en az bir kere 'Kedilere nasıl kilo aldırılır?' diye araştırmıştır. Kedinizin dengeli ve düzenli beslenerek ideal kilosuna kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Ancak siz yine de muhakkak aşağıdaki önerilerimizi uygulamadan önce veterinerinize danışın.

10 Şubat 2021, Çarşamba 12:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kedilerde ideal kilo nasıl anlaşılır?

Kedilerde ideal kilo nasıl anlaşılır?

Çok zayıf kediler

Çok zayıf kedilerde kaburgalar sayılabilecek kadar göz önündedir. Vücutlarında dokunulduğunda dahi hissedilebilen herhangi bir yağ kütlesi yoktur. Bu fiziksel özelliklere genellikle halsiz ve mutsuz bir surat eşlik eder. Çok zayıf kediler birçok hastalığa açık haldedir. Özellikle sokakta gördüğünüz çok zayıf kedilerin sürekli hasta olması bundandır. Ayrıca çok zayıf kedilerin bel omurları ve kalça kemikleri de kolaylıkla gözlemlenebilir.

Zayıf kediler

Zayıf kediler

Kaburgalar birinci grupta yer alan kedilere oranla daha az görünür. Zayıf kedilerde karın bölgesi büyük oranda içeriye doğru çekilmiştir. Zayıf kedilerin vücutları üzerinde yine elle hissedilen bir yağ kitlesi bulunmamaktadır.

 İdeal kilonun altındaki kediler

İdeal kilonun altındaki kediler

Kaburgaların üzerinde gözle görülmesini engelleyecek kadar yağ kitlesi bulunur ancak temas sırasında kaburgalar kolaylıkla hissedilebilir. Bel omurları oldukça belirgindir ve ideal kilonun altındaki kedilerin karınlarında hafif bir yağlanma vardır.


İdeal kilosundaki kediler

İdeal kilosundaki kediler

İdeal kedi kilosuna sahip kedilerde kaburgalar göze çarpmayacak şekilde belirgindir. El ile temasta kaburgalar hissedilebilir. Kaburgalarının üzerinde el ile tutulabilen ince bir yağ kitlesi vardır. Yağ kitlesine rağmen bel oyuntuları rahat bir şekilde görülebilir. Karında yağ yastığı bulunur ancak sarkma gözlemlenmez.

 Kedilere kilo aldırırken dikkat edilecek noktalar

Kedilere kilo aldırırken dikkat edilecek noktalar

  • Kedimiz yemek yerken onu izlemekten mutlaka kaçınmalıyız
  • Kedilerin sindirim sisteminin insanlara oranla 5 kat daha hassas olduğunu unutmamalıyız
  • Kilo alması için vereceğimiz çok yağlı yiyecekler ishaline sebep olacağından kararında vermeliyiz.
  • Kedilerimizi kilo alımı sırasında sindirim sistemlerini fazla zorlamamamız gerekir. Aksi halde sindirim sistemleri bozulur ve iştahları kapanır
  • Çiğ süt, sosis, sucuk gibi ürünler verilmemelidir. Kedinize çiğ ürünler verdiğinizde bağırsaklarında parazit oluşması muhtemeldir.
  • Baharatlı gıdalardan kaçınılmalı, baharatlı gıdalar kedi ömürlerini kısalttığı bilinmektedir.

1. Kilo kontrolü mamalarından uzak durun

1. Kilo kontrolü mamalarından uzak durun

Kilo kontrolü adı altında yazılan kedi mamalarından tercih etmeyin. Çünkü bu mamalar obez ve aşırı kilolu kediler için özel olarak hazırlanmıştır. Dolayısıyla düşük kalori barındırırlar. Kedilerin kilo alması için hazırlanmış özel mama bulabilirsiniz, ancak bunların sayısı oldukça azdır.


2. Yüksek proteinli mamalara yönelin

2. Yüksek proteinli mamalara yönelin

Yüksek proteinli kedi mamaları tercih edebilirsiniz. Kedinizin yüksek proteine ihtiyacı olmasa bile bu mamalar daha çok yağ oranına ve kaloriye sahiptir. Bunları inceleyerek sizin için uygun mamayı seçebilirsiniz. Eğer kedinizde böbrek hastalığı varsa yüksek proteinli mama kullanmadan önce veterinerinize danışın.

3. 'Yüksek karbonhidrat' ibaresine aldanmayın

3. 'Yüksek karbonhidrat' ibaresine aldanmayın

Kedi mamalarının içerisinde yüksek oranda karbonhidrat bulunması kedinin kilo alacağı anlamına gelmez. Kedilerin bünyesi karbonhidratı iyi işleyemez. Bu yüzden bunları verimli şekilde kullanamaz. Yani, kediler yüksek oranda karbonhidrat tüketse dahi kilo alamayacaktır. Kedilerin kilo alması için protein ve yağ oranının dengeli bir şekilde sağlanması gerekir.

4. Sevdiği mamayı keşfedin

4. Sevdiği mamayı keşfedin

Genelde kediler konserve mamaları daha çok sevmektedir. Aynı zamanda bu mamaları tüketmesi daha kolaydır. Eğer kediniz yiyecek konusunda seçici davranıyorsa ona uygun bir mama seçmeniz gerekmektedir. İster kuru mama isterse yaş mama olsun istediği mamayı sunmak oldukça önemlidir. Sevdiği mamayı normal öğününden daha fazla tüketmek isterse ona imkan sağlayın. Bunun yanında idrar yolu hastalıklarına yakalanmaması için bol su tüketmesine önem gösterin. Kediniz büyük öğünler sonrasında kilo almaya başladıysa öğünleri normale çevirebilirsiniz.

5. Yavru kedi mamalarına şans verin

5. Yavru kedi mamalarına şans verin

Bir diğer yöntem ise kedinize yavru kedi maması vermek olabilir. Bu mamalar, yetişkin mamalarına oranla daha fazla kaloriye ve daha fazla proteine sahiptir. Her ne kadar yavru kediler için hazırlanmış olsa da kilo alması isteyen kediler için de uygun olabilir.

6. Mamayı biraz ısıtın

6. Mamayı biraz ısıtın

Yaş kedi mamalarını biraz ısıtmak kedinizin hoşuna gidebilir. Bunun için fırınınızın içerisinde bir iki dakika ısıtarak kedinize sunabilirsiniz. Isıtma işlemini tek bir öğün olarak gerçekleştirin ve ısıttıktan sonra mamayı ayrı bir kaba alın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kedi ve köpekler kanser olur mu?