Kedinizin mutlu ve sağlıklı olması için 4 tavsiye

Evde kedi beslemeye karar verdiyseniz, sevimli dostunuzu rahat ettirmek için elinizden geleni yapmalısınız. Her kedinin kendine özgü ihtiyacı vardır. Eğer evde kedi beslemeye karar verdiyseniz bu 4 tavsiyeye bir göz atmanızda fayda var.

11 Eylül 2020, Cuma 09:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1-Hayat şeklinize uygun kediyi sahiplenin

1-Hayat şeklinize uygun kediyi sahiplenin

Bazı kediler ev kedisi olmaya daha uygunlar. Bütün kedilerin kişisel ihtiyaçları, kişilikleri ve tercihleri vardır. Yüksek enerjili kediler apartman dairesinde beslenmek için uygun değil. Bu durum onların sağlığını da kötü etkileyecektir.

Eğer bahçeniz yoksa, kediniz sürekli iç mekanda kalacaksa, daha sakin veya olgun bir kedi tercih etmeniz gerekir.

2-Kişisel alan sağlayın

2-Kişisel alan sağlayın

Ev kedileri için tırmanacakları ve yalnızca onların kullanacağı seyir noktaları oluşturmanız, eve yabancı biri geldiği zaman kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacaktır. Kediler ayrıca, sessiz odalara ve altında gizlenecek alanlara ihtiyaç duyarlar; bu sayede, stresli buldukları durumlardan kendilerini kurtarabilirler.


3-Avlanma ihtiyaçlarını unutmayın

3-Avlanma ihtiyaçlarını unutmayın

Her ne kadar evcilleşmiş olsalar da kediler avcıdır. Kedinizin evdeyken de avcılık yeteneklerini geliştirmesine katkı sağlamanız gerekir. Bu durumu tekrar canlandırmak için, zemine yiyecek serpebilir veya yiyeceği bulmacalı besleyicilerde gizleyebilirsiniz. Hatta kedinizi beslediğiniz yeri de değiştirebilir ve onu; nesneleri keşfetmesi ve hareket ettirmesi için teşvik edebilirsiniz. Bir kediyi daha fazla hareket ettirmek ve daha ufak miktarlarla, düzenli beslenmesini sağlamak; obezlik tehlikesini azaltmaya yardımcı olabilir.


4-Temizlik

4-Temizlik

Kediler bakımlarına önem veren canlılardır. Kedinizin tuvaleti rahatça kullanabildiğinden emin olun. Ona mutlaka tırnaklarını törpülemesi için bir tırmalama tahtası alın. Kedinizin tuvaletinin sürekli temiz kalmasını sağlayın ve beslenme alanından uzakta tutun.

Kaynak: Popular Science

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kediler ve köpekler dünyayı nasıl görüyor?