Kelbecer'in bugün boşaltılması gerekiyordu! Azerbaycan, Ermenistan'a 10 gün ek süre verdi

Kelbecer'in bugün boşaltılması gerekiyordu! Azerbaycan, Ermenistan'a 10 gün ek süre verdi

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da elde ettiği zafer sonrası Kelbecer'in bugün teslim edilmesi gerekiyordu. Ancak Azerbaycan, iklim şartları ve doğa koşulları nedeniyle Kelbecer'in boşaltılması için Ermenistan'a 10 gün ek süre verdi.

15 Kasım 2020, Pazar 14:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Rusya'nın ara buluculuğunda Azerbaycan ile Ermenistan arasında 10 Kasım'da yapılan anlaşma gereği Ermenistan ordusunun 15 Kasım'da Kelbecer'i terk etmesi gerekiyordu. Ermeniler, anlaşma ilan edildiği günden itibaren Kelbecer'deki yapılara zarar vermeye başlamıştı.

Ek süreyi Erivan yönetimi istedi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev, düzenlediği basın toplantısında, Erivan yönetiminin Rusya aracılığı ile Kelbecer'den çıkmak için biraz daha süre istediğini, Azerbaycan'ın da insanlık sergileyerek sürenin 25 Kasım'a kadar uzatılmasını kabul ettiğini bildirdi.

Bölge koşulları dikkate alındı

Bölgede hava koşullarının zorlaştığını, o yöndeki tek yol olan Zod-Varnenis yolunun da dar olduğunu hatırlatan Hacıyev, Azerbaycan'ın bu koşulları dikkate alarak Ermenistan'a sivillerin çıkartılması için süre verdiğini kaydetti. Hacıyev, Kelbecer'deki Ermeni nüfusunun oraya 1993'te gerçekleştirilen işgalden sonra yasa dışı yerleştirildiğini de hatırlattı.

Evlerini yakıp gittiler

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya'nın ara buluculuğunda yapılan anlaşma gereği 27 yıldır işgal altında tuttukları Kelbecer'i terk eden Ermeniler, evleri, kamu binalarını ve ormanlık alanları yaktı. Sosyal medya ve Rus haber sitelerinde yayımlanan görüntülerde Kelbecer'in farklı bölgelerinde yaşayan Ermenilerin ayrılmadan önce bazı yapıları ateşe vermeleri, bazı yapıları da tahrip etmeleri yer aldı.

10 gün ek süre verildi

Azerbaycan'ın batısında, Ermenistan sınırında, Dağlık Karabağ'ın kuzeybatısındaki Kelbecer 1993'te işgal edilmişti. Halen bölgede olan Ermenilerin evlerini terk etmeleri için verilen süre anlaşma gereği bugün sona erse de; Azerbaycan iklim şartları ve doğa koşulları nedeniyle Kelbecer'in boşaltılması için Ermenistan'a 10 gün ek süre verdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bill Gates ve eşi corona aşısı için 70 milyon dolar ek fon sağlayacak