Kelepçeyi kırdı, işkembecide yakalandı

Kelepçeyi kırdı, işkembecide yakalandı

Las Vegas'ta ev hapsinde tutulurken, 2008 yılında kolundaki elektronik takip cihazını kırıp kaçan Türk, Adana'da çorbacıda yakalandı

21 Aralık 2011, Çarşamba 10:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Irak'ta Amerikalı subaylara rüşvet verip, milyon dolarlık ihaleler aldığı iddia edilen ve üç yıl önce FBI ajanına rüşvet vermek suçlamasıyla Las Vegas'ta ev hapsindeyken koluna takılan elektronik kelepçeyi keserek kaçtığı öne sürülen Adanalı işadamı 51 yaşındaki Metin Atılan, çorbacıda yakalandı.

INTERPOL'ÜN 'EN ÇOK ARANANLAR'INDAN

Uluslararası polis teşkilatı Interpol'ün 'En çok arananlar' listesinde yer alan Metin Atılan, iddiaya göre Adana'daki İncirlik Üssü'nde uzun yıllar restoran işlettikten sonra ABD'ye gidip Las Vegas'ta müteahhitlik yapmaya başladı.

FBI ajanlarınca takibe alınan Metin Atılan'ın milyon dolarlarla ifade edilen yüksek meblağlardaki ihaleleri rüşvet vererek aldığı iddia edildi.

İşadamının eşi A.A. da Türkiye'deki bir banka hesabından yapılan bir iş karşılığında ABD'li satın almadan sorumlu askeri kontrat subayına 4 bin 966 dolar rüşvet havale etti. Metin Atılan, iddiaya göre FBI ajanı Eric J. Miller'e de rüşvet teklif etti.

5 Şubat 2008'de FBI ajanları, kendilerini ABD'li kontrat subayı gibi tanıtarak Metin Atılan'la Londra'da buluştu, 10 milyon dolarlık iş karşılığında 1 milyon dolar rüşvet almak için anlaştı. Atılan, peşinat olarak 30 bin ABD doları verdi. Bu olay sonrası yakalanan ve Colombus Savcılığı'nca sorgulanan Metin Atılan, Mayıs 2008'de Las Vegas'ta ev hapsinde tutulurken, koluna takılan elektronik takip cihazını keserek, kaçtı.

İHBAR GELDİ

FBI ajanlarının elinden kaçıp Türkiye'ye dönen Metin Atılan hakkında Colorado Eyalet Savcılığı'nca yakalama kararı çıkartıldı. İnterpol tarafından aranan Metin Atılan'ın Adana'da bir çorbacıda işkembe içtiği bilgisini alan Seyhan İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, lokantada zanlıyı yakaladı.

Yapılan GBT sorgusunda İnterpol tarafından arandığı belirlenen Atılan gözaltına alındı. ABD ile yapılan yazışmalar sonrasında Atılan hakkında Colorado Savcılığı'nca yakalama kararı bulunduğu tespit edildi. Metin Atılan'ın ABD'ye iade edileceği belirtildi

ADANA / DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 25 Ekim corona virüs tablosu