Kemeri çok sıkmak ses kısıyor (Ses kısıklığına ne iyi gelir?)

Bağışıklığımızın zayıflaması ses sağlığımızı da etkiliyor. Ses kısıklığını en çok da konuşmak zorunda olanlar ve yüksek sesle hitap etmesi gereken kişiler yaşıyor. Genellikle basit ve geçici bir durum olarak görülen ses kısıklığı gerekli tedbirler alınmadığında ise kalıcı hasarlara sebep olabiliyor. Peki, ses kısıklığında yapılmaması gerekenler neler? Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Dilaver Özturan önemli bilgiler paylaştı

31 Aralık 2018, Pazartesi 11:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
BOĞAZINIZI TEMİZLEMEYE ÇALIŞMAYIN

BOĞAZINIZI TEMİZLEMEYE ÇALIŞMAYIN

Sık sık boğaz temizleme hareketi yapmaktan ve sert öksürüklerden kaçının. Bunun yerine boğazınızda gıcık varsa su içerek ondan kurtulmaya çalışın. Kuru, klimalı, tozlu ve dumanlı ortamlar ses tellerine zarar verdiğinden böyle ortamlarda kendinizi koruyup sıvı alımını artırın.

BOL BOL SU İÇİN

BOL BOL SU İÇİN

Sıvı tüketimi çok önemli. Gün boyu ortalama en az 6-8 bardak su için. Çünkü sesin başlıca düşmanlarından biri yeterince su içmemek. Hava zaten soğuk diyerek su tüketmeyen kişilerin ses tellerinde oluşan kuruluk ses kısılmasına yol açıyor. Ses telleri nemli tutulduğunda ses daha sağlıklı oluyor. Ihlamur, zencefil, bal gibi bitki çayları aşırıya kaçılmadığı sürece faydalı olabiliyor. Burada özellikle etken madde sıcak su ve buhar. 

BİR ANDA SOĞUĞA ÇIKMAYIN

BİR ANDA SOĞUĞA ÇIKMAYIN

Odanız aşırı sıcak olmamalı. Isıyı yaklaşık 25 derecede tutun. Kaloriferin üzerine su dolu bir kap koyarak ortamı da nemlendirebilirsiniz. Isıtılmış ortamdan birdenbire soğuğa çıkmak yerine önce bulunduğunuz ortamın ısısını düşürün. Hava koşullarına uygun giyinin. 

SESİNİZİ DOĞRU KULLANIN

SESİNİZİ DOĞRU KULLANIN

Sesinizin tonunu ayarlayarak ve aralıksız konuşmak yerine ara ara durup nefes alarak yani ses tellerinizi dinlendirerek konuşun. Bağırmak, yüksek sesle konuşmak ve ani çıkışlar yapmak ses tellerine zarar verdiğinden bu davranışlardan kaçının. Stadyum ve düğün salonu gibi gürültülü yerlerde sesinizi zorlamayın.

SESİNİZİ KONTROL ALTINDA TUTMAYI ÖĞRENİN

SESİNİZİ KONTROL ALTINDA TUTMAYI ÖĞRENİN

Gergin ve öfkeli konuşma ses tellerinde ciddi hasar oluşturur. Sinirli biçimde bağırma ses tellerinde kanama sebebidir. Maç seyreden birinin aniden gol diye yüksek sesle bağırması yine ses telinde kanama yapabilir. Öfke kontrolü ses sağlığı için önemlidir. Sesteki gerginliği azaltmak için psikolojik destek yararlıdır.

BESLENMEYE DİKKAT!

BESLENMEYE DİKKAT!

Sigara ve alkolden uzak durun. Çay, kahve, bitki çayları, süt ve süt ürünlerini aşırı tüketmeyin. Fast food olarak da bilinen hazır gıdalar, çikolata, kızartmalar, turşu, ketçap, mayonez, hardal, aşırı baharatlı gıdalar, gazlı içecekler, hazır meyve suları gibi kendisi asitli olan veya asit artırıcı içeceklerden kaçının. Midenizi tıka basa doldurmayın. Yatmadan 2-3 saat önce yemeyi kesin.

UYKU DA ÖNEMLİ

UYKU DA ÖNEMLİ

Yapılan bilimsel çalışmalar, uykusuzluk ve yorgunluğun da ses kısıklığına yol açtığını ortaya koyuyor. Bu nedenle uyku düzeninize çok dikkat edin. Kaliteli uyumaya özen gösterin. 


BU HASTALIKLARINIZ VARSA TEDAVİ OLUN

BU HASTALIKLARINIZ VARSA TEDAVİ OLUN

Reflü, alerji, sinüzit, farenjit ve tiroit gibi hastalıklar da ses kısıklığına neden olabiliyor. O nedenle kronik hastalığınız olup olmadığını mutlaka öğrenin ve en kısa zamanda tedavi olun. 

KEMERİNİZİ FAZLA SIKMAYIN

KEMERİNİZİ FAZLA SIKMAYIN

Davranışsal değişiklikler yaparak ses hijyeninizi sağlayabilirsiniz. Bu değişikliklerden biri de kıyafetleriniz. Örneğin, kemerinizi fazla sıkmayın. Karın içi basıncını artıracak davranışlardan uzak durun. Belinizi sıkan kıyafetler giymeyin.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Daha rahat oruç tutmak için 4 ipucu