Kemik erimesinin faturasını Türkiye ödüyor!

Kemik erimesi 50 yaşın üzerindeki her üç kadından ve her dört erkekten birini etkiliyor. Sağlık ve ekonomi açısından önemli bir yük olan hastalığın Türkiye’de yarattığı maliyet dudak uçuklatıyor! Üstelik osteoporoz ve osteoporozdan etkilenen nüfusun önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde artması bekleniyor. Çünkü nüfusumuz yaşlanıyor!

20 Ekim 2021, Çarşamba 13:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kronik, gittikçe ilerleyen ve sessiz bir hastalık olan osteoporoz; kemik kaybı, kemiklerin zayıflaması ve büyüyen osteoporoza bağlı kırık riski ile kendini gösteren bir hastalık. 50 yaşın üzerindeki her 3 kadından 1’ini ve 4 erkekten 1’ini etkileyen bu hastalığın Türkiye'ye ekonomik faturası ise milyon dolarlar seviyesinde!

Giderek daha da ciddi problem haline gelen bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlanan osteoporoz, sağlık ve ekonomi açısından da önemli bir yük. Kemik erimesinin Türkiye’de yarattığı maliyet yıllık 455 milyon doları bulmuş durumda. Üstelik nufüsumuzun yaşlanması nedeniyle bu maliyet her geçen gün artıyor...

Osteoporozda erken tanı hayat kurtarıyor. Uzmanlar, kırıkların osteoporozun ilk belirtisi olmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Sağlık Bakanlığı, kamu kuruluşları, uzman dernekleri ile hasta derneklerinin; hastalık farkındalığı, önleme programları ve tanı-tedavi oranlarını iyileştirmeye yönelik planlarına öncelik vermesi gerektiği vurgulanıyor.

Daha önce kırık öyküsü olanlar...

Daha önce kırık öyküsü olanlar...

Özel bir biyofarmasötik şirketi olan Amgen'in Konsensus Raporu katılımcılarına danışarak yaptığı açıklamaya göre üstelik osteoporoz hastalığında kırık öyküsü olan kişilerin %86’sı bir yıl içinde ikinci bir kırıkla karşılaşma riski altında.

  • Kalça kırığı; günlük hareketi ve aktiviteleri, kişisel bakımı ve hem duygusal hem de bedensel anlamda sağlıklı olma halini engelliyor.
  • Kırık sonrası, bireylerin %40’ı bağımsız olarak yürüyemiyor,
  • %33’ü ise tamamen bağımlı hale geliyor veya bakım evinde yaşıyor.

Osteoporoz ile nasıl savaşacağız?

Osteoporoz ile nasıl savaşacağız?

Osteoporoz tedavisini iyileştirmek için geleceğe yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu doğrultuda osteoporozun önemini vurgulayan, bu konuya öncelik verilmesini sağlayan yaşam tarzı değişiklikleri, farkındalık kampanyaları ve tedavi kılavuzlarını da dahil ederek kamuoyu bilinçlendirme çalışmaları planlanıyor.

Çalışmalarla; tedavi ihtiyacı olan hastaları belirlemek ve en uygun bakımı sağlamak için tanı aşamasındaki gecikmeleri azaltmak amaçlanıyor.

Ayrıca yayınlanmış klinik osteoporoz kılavuzlarını bir araya getirmek hedefleniyor.

Öte yandan hasta bakımını koordine etmek, kırık sonrası bakım servisleri modellerini uygulamak ve çalışır hale getirmek, tedavi kılavuzlarını düzenlemek ve sağlık hizmetleri sisteminin kalitesini standardize etmek de hedefler arasında yer alıyor.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Her üç kadından biri kemik erimesi riski altında!