Kendi kendini sarj edebilen jeneratör yaptı!

Konya'nın Ereğli ilçesinde yaşayan 46 yaşındaki ilkokul mezunu Selami Gülsoy, sağdan soldan bulduğu derme çatma malzemelerle, kendi kendini şarj edebilen akülü jeneratör yaptı

18 Nisan 2016, Pazartesi 11:22
A A
Kendi kendini sarj edebilen jeneratör yaptı!

Konya'nın Ereğli ilçesinde yaşayan Selami Gülsoy adlı ilkokul mezunu vatandaş, iki aylık bir sürede sağdan soldan bulduğu malzemelerle kendini şarj edebilen jeneratör yaptı.

Elektrik kesildiğinde kendi yaptığı jeneratörden yararlanan Selami Gülsoy, elektrikli ev aletlerini de jeneratörün ürettiği elektrik sayesinde kullanabildiğini söyledi. Birkaç ay önce Ereğli’nin tamamında elektrik kesintisi olduğunu ifade eden Gülsoy,

'BEN BUNUN AYNISINI YAPARIM DİYE İDDİAYA GİRDİM'


“Oğlumla birlikte çarşıda gezerken bütün esnafın kapılarının önüne jeneratör koyduklarını gördüm. Ben bunun aynısını yaparım diyerek arkadaşımla iddiaya girdim. Bunun üzerine bu jeneratörü yaptım” dedi.

'ÜNİVERSİTE MEZUNU ARKADAŞLAR PROJEMLE DALGA GEÇTİ'

Geliştirdiği cihazın diğer jeneratörler gibi benzin ya da mazotla çalışmadığını belirten Gülsoy, şöyle konuştu: "Bu jeneratör akü ile çalışıyor aküsü bittiği zaman kendini şarj ediyor. Şarj edilen bu aküyü de uzun bir süre kullanabiliyoruz. Kendim elektrikçiyim ve çalıştığım firmada üniversite mezunu elektrik mühendisleri var. O arkadaşlara bu projeyi anlattığım zaman bana güldüler. 'Bunu bilim adamları yapamıyor sen nasıl yapacaksın' dediler. Ben yaptım hatta baklavalarını bile yedim. O arkadaşlar evime gelip cihazıma baktılar. ‘Biz daha dağınık bir şey bekliyorduk bunu’ dediler. Ama gördükleri karşısında da şaşkınlıklarını gizleyemediler. Bunu gören komşularımız bile bana kızıyor 'neden bize yapmadın' diye. Ben de para verirseniz size de yaparım diyorum. Elimde imkan olsun büyük fabrikaların tüm elektrik ihtiyaçlarını bile karşılarım.”

Elektrik kesildiğinde kendi sayacına bağladığı kabloyu jeneratörde bulunan prize takan Gülsoy, böylelikle sorunsuz olarak elektrikten faydalanabiliyor.

İHA
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...