Kendi yaptığımız oyuncaklarla kendi masalımızı oluşturma zamanı

Çocuğunuzla evde keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak aynı zamanda yaratıcılığınızı geliştirecek önerilerde bulunan posta.com.tr yazarı Sabanur Kıraç, bu etkinlikler sayesinde annelere de kendi hobilerini geliştirmek için olanak sağlıyor.

16 Temmuz 2020, Perşembe 14:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bir anne olarak en sevdiğim oyuncaklar, hayal gücünüzü kullanarak sınırsız oyun üretebilecekleriniz. Bilinen ve akla gelen senaryoların dışına çıkabilecekleriniz. Çünkü bu tip oyuncaklar çocuğunuzun hayal gücünün gelişmesine, kullandığı kelimelerin artmasına ve o oyuncakla çok daha uzun süre oynamasına sebep olur. Hiçbir ebeveyn bir oyuncağın sadece birkaç kez oynanıp rafa kaldırılmasından hoşlanmaz. Çocuğunuza ister para ister emek harcayarak verdiğiniz oyuncakların uzun süre işe yaramasını istersiniz. İşte hayal gücü kullanılarak oynanan oyuncaklar böyledir. Uzun süre işlevini kaybetmez. Hem sizi hem çocuğunuzu mutlu eder. Bugün sizlerle böyle bir oyuncak yapacağız.


Haftanın evde yapılacak çocuk etkinliği önerisi

Haftanın evde yapılacak çocuk etkinliği önerisi

Kartondan kale yapımı 

Bu haftaki çocuk etkinliğimiz kartondan kale yapımı. İster figür adamlarınızı yerleştirin içine, isterseniz oyuncak bebeklerinizi prenses yapın. Biz atımıza bir şövalye bindirdik, plastik ağaçlarla süsledik, içinde ateş olan variller koyduk ve kalemizi düşmanlardan koruduk. Ama siz isterseniz prensesinizi kurtarabilir ya da askerlerinizi eğitime çıkarabilirsiniz. Bir kaleniz olduktan sonra istediğiniz hikayeyi yazabilir ve kalanını çocuğunuzun hayal gücüne bırakabilirsiniz!


İhtiyacımız olan malzemeler şöyle:

 • Duvarları için koli kartonlarından 4 eşit parça
 • Kuleleriniz için 4 adet boş havlu kağıt rulosu
 • Silikon tabancası 
 • Maket bıçağı
 • Gri renk boya (Eğer yoksa beyaz boyanın içine bir damla siyah boya damlatabilirsiniz) ve boyamak için fırça
 • Siyah bir kalem veya boya
 • Cetvel


Maket bıçağı ile koli kartonlarını ve boş havlu rulolarının üstlerinden bir dolu bir boş olacak şekilde küçük kareler keselim. Ardından bu malzemeleri gri boya ile boyayalım. Siyah kalemle sanki kartonlarımız taşla örülmüş gibi küçük dikdörtgenler çizelim.


Havlu kağıt rulolarının altlarından kartonlar geçebilecek şekilde ikişer ince şerit keselim. Ardından siyah kalemimizle pencereler çizelim ve boyayalım. Karton duvarlarımızdan birinden kapı olması için bir parça dikdörtgen keselim. Kapı için kestiğimiz parçayı isterseniz ayırabilirsiniz isterseniz de 7 numarada gördüğünüz gibi iki ip geçirerek açılır kapı haline getirebilirsiniz.


Kağıt havlu rulolarını kestiğimiz yerlerinden duvarlara geçirelim. Ben sağlamlaştırmak için silikon tabancasıyla sabitledim. Ama isterseniz sabitlemeyebilirsiniz. Son olarak içine oynamak istediğiniz oyuncaklarınızı yerleştirin.

Şimdi oyun zamanı! Ata çok sevdi bu aralar aralıksız oynuyor. Umarım siz ve çocuğunuz da çok sever!


Haftanın anne etkinlikleri önerisi

Haftanın anne etkinlikleri önerisi

Çocuk oyuncaklarından duvar süsü

Bugünkü Anne Etkinliğimiz çocuklarımızın odalarını süslemek için. Çok basit malzemelerde çok keyifli duvar süsleri yapacağız. Hem yapması pratik hem de eğlenceli!


İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Çocuğunuzun oyuncak sepetinden oyuncak hayvanlar
 • Dilediğiniz renk boyalar (Ben pembe ve yeşil kullandım) ve fırça
 • Boş mini bir tuval (Hobi, kırtasiye ve yapı marketlerde bulabilirsiniz ben bunu 9 TL ‘ye aldım.)
 • Maket Bıçağı
 • Silikon tabancası


İlk önce plastik hayvanımızı dikkatlice maket bıçağıyla iki parçaya bölelim. Ardından iki parçayı da dilediğimiz renge boyayalım. Tuvalimizi de başka bir renge boyayalım.


Boyalarımız kuruyunca silikon tabancasıyla hayvanımızı tuvalimize yapıştıralım. İsterseniz benim gibi farklı boyuttaki başka bir tuvale başka bir hayvan daha yapıp bir takım oluşturabilirsiniz! İster çocuğunuzun odasının duvarına isterseniz de kitaplığına yerleştirebilirsiniz.


Haftanın Çocuk Kitabı Önerisi

Haftanın Çocuk Kitabı Önerisi

“Hayır” Diyen Şövalye /Lucy Rowland & Kate Hindley/ Bilgi Yayınevi /Bilgi Çocuk

Bilgi Yayınevi’nin çocuk kitaplarını çok seviyoruz. Ama benim en sevdiğim sanırım “Hayır” Diyen Şövalye. Evinizde her şeye “Hayır” diyen bir çocuğunuz varsa siz de bu kitaba bayılacaksınız! Tabii sadece siz değil çocuğunuz da çok sevecek. Bu kitabı ilk elimize aldığımızda Ata ile aramda tam da hayal ettiğim gibi bir diyalog geçti. Kitaptaki mini şövalye Ned, çok uslu bir çocuk. Annesine, babasına ve etrafındaki herkese yardım etmeyi seviyor. Kim ondan bir şey istese o hep “Peki” diyor. Bu sayfaları okurken Ata bana dönüp “Anne, ben neden hiç ‘Peki’ demiyorum. Ben neden hep ‘Hayır’ diyorum” dedi. Ben de “Gel kitabımızı okumayı bitirelim sonra bu konu üzerinde biraz konuşalım” dedim. Çünkü kitabın ilerleyen sayfalarında kahramanız Ned “Peki” yerine “Hayır” demeye başlıyordu. Hikayenin sonuna geldiğimizde ise bazen “Peki” bazen de “Hayır” dediğini görüyorduk. Her şeye “Hayır” diyen, içinden bir “Hayır Canavarı” çıkan oğlum için bazen “Peki” de denebileceğini duymak gerçekten öğretici bir deneyim olmuştu. Lucy Rowland’ın yazdığı, Kate Hindley’in çizdiği ve Yasemin Yener’in çevirdiği bu kitaptan hem siz hem çocuğunuz çok keyif alacaksınız. Üstelik okuduktan sonra bizim gibi üzerine konuşursanız belki arada siz de çocuğunuzdan “Peki”ler duyabileceksiniz! Daha ne olsun!


Haftanın Anne/ Çocuk / Etkinlik Sayfası Önerisi

Haftanın Anne/ Çocuk / Etkinlik Sayfası Önerisi

Psikolog Tuğçe Yılmaz / @psikologtugceyilmaz

Uzman Çocuk Psikoloğu Tuğçe Yılmaz ile ilk kez Akmerkez Anne Etkinlikleri Merkezimizde tanışmıştım. Tüm güzelliği ve zarafetiyle harika bir seminer vermişti annelerimize. Anlattığı bilgiler, kendi kızıyla yaşadığı deneyimler ve danışanlarına gösterdiği yolları dinlerken çok etkilenmiştim. Uzman Psikolog Tuğçe Yılmaz’ın Instagram sayfasını da bir o kadar sevdim. Verdiği öneriler, önemli konularda uzun uzun yazdığı bilgilendirici içeriklere bayılıyorum. Annelere hem yol göstermesi hem de onların sorularına cevap olması gerçekten çok değerli. Siz de bir ebeveyn iseniz bu sayfayı takip etmenizi şiddetle öneririm.

Instagram: Psikolog Tuğçe Yılmaz 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Geri dönüşümle yapılan oyuncaklar ve ev aksesuarları