Kendini Türk hisseden 'Cavad Han' filmini izlesin

Azerbaycan'ın Milli şair ve yazarı, milletvekili Sabir Rüstemhanlı'nın senaryosunu yazdığı Gence Hanlığı'nın yöneticisi Cevat Han'ı konu edinen 2008 yapımı “Cavad Han” filmi Laleli'deki İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü'nde gösterildi

13 Şubat 2011, Pazar 19:34
A A
Kendini Türk hisseden 'Cavad Han' filmini izlesin

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Süleymaniye Kürsüsü faaliyetleri kapsamında gösterilen film öncesi bir konuşma yapan Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan, filmde hayatı anlatılan Azerbaycan’ın en önemli hanlarından Cevat Han’ın Rusya’ya tek başına kafa tutan bir yiğit olduğunu belirterek, “Türklüğün unutulduğu günümüzde kendini Türk hisseden herkesin bu filmi görmesi gerekir” dedi.

Rüstemhanlı ise “Film için ayrılan bütçe yetersizdi. Hatta ben cumhurbaşkanından rica ettim, bütçe artırıldı. Azerbaycan, bir Hollywood, belki de bir Türkiye değil. Bu film teknik olarak çok iyi değil ama biz filme ruhumuzu kattık. Filme bu gözle bakmanızı istiyorum” diye konuştu.

Azerbaycan’ın Türkiye Başkonsolosu Hasan Zeynelov’un da onur konuğu olduğu film gösterimini konuklar da ilgiyle izledi.

Murat DELİKLİTAŞ / DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.